de zogenaamde 'Core Syllabus'; standaardmodellen ten behoeve van de curricula, zodat deze binnen de EU transparant en vergelijkbaar zijn. Overal in Europa anders opgeleid van de mogelijke introductie van een zogenaamde 'Core syl labus' voor geodetische werkzaamheden in Europa. De vol gende punten werden naar voren gebracht: de verscheidenheid tussen de opleidingen voor geodeet in Europa; de verscheidenheid die de geodetische markt biedt aan de geodeten binnen Europa; de verschillende culturen binnen de geodetische markt; het effect van de cultuurverschillen binnen de geodeti sche markt op de curricula. Tenslotte mocht prof. Hans Mattson van de Technische Uni versiteit van Zweden het ochtendprogramma afsluiten met het thema 'The education and profession of Landsurveyors in Western Europe'. Uit deze lezing werden de volgende vra gen ter discussie gesteld: wat is de opgave voor de 'surveying professional'; wie en waar wordt dit beslist; is er een groei mogelijk in het geodetisch beroep; welke trends zijn hiervoor reeds zichtbaar; is het een opgave van de universiteiten het geodetisch beroep te ondersteunen en hoe; gezien de toch wel grote verschillen binnen het vakge bied in de verschillende Europese lidstaten, moet hier verandering in komen, en hoe moet dit worden aange pakt; gaan de universiteiten en opleidingsinstituten snel ge noeg mee in de nieuwe ontwikkelingen binnen het geo detisch vakgebied. Na de voortreffelijke lunch in de kantine van de TU werden in twee werkgroepen de in het begin aangesproken thema's "The Comparison of Curricula Content Models' en 'The As sessment of professional Competence' verder bediscus sieerd. Meer informatie en of documentatie kunt u vanzelfspre kend opvragen bij de Nederlandse CLGE-gedelegeerden. Ook willen we hier nog eens benadrukken dat er diverse fondsen beschikbaar zijn voor onderzoeken ten behoeve van de CLGE. Met name voor studenten en wel speciaal de afstudeerders onder hen kan dit interessant zijn! Vervolgens werd een inleiding gehou den door dr. Francis Plimmer van de University of Glamorgen (UK), die de resultaten van haar onderzoek 'Profes sional Competence Models in Europe' in twee gedeelten presenteerde: The methodology to access Profes sional Competence: - Surveying profession - Surveyor as a professional - Surveying activities and Sur veying Professions - Professional Competence Threshold Standards of professional Competence for the Different Areas of Surveying: - Professional Competence of a Practitioner - Professional Nature of Practitio- Na de 'coffee break' was het woord aan Rob Ledger, ook uit de UK, die zijn visie gaf over 'The Enhancing Profesional Competence of Geodetic Surveyors in Europe'. Zijn voordracht was geba seerd op de resultaten van een CLGE- werkgroep die zich sinds 1998 bezig heeft gehouden met het onderzoeken Voor uw vragen, opmerkingen en suggesties met betrekking tot de CLGE kunt u altijd terecht bij Mark Wijngaarde, telefoon (020) 648 04 60, e-mail mrwijngaarde@compuserve.com en Jos Anne- veld, telefoon (070) 317 07 05, e-mailj.anneveld@fugro-inpark.nl. Verdere informatie over de CLGE is te vinden op de CLGE website: www.europa.eu.int/comm/dgl5/en/people/qual/clgeen.htm. GEODESIA 2001-1

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 13