Privacybescherming in de geo-informatiesector De Wet bescherming persoonsgegevens In de afgelopen jaren is met de toenemende penetratie van internet en geavanceerde internet en communicatietechnologieën ongerustheid ontstaan over de bescherming van de privacy tegen ongeoorloofd gebruik van persoons gegevens. Het wordt steeds eenvoudiger gegevens uit verschillende decentrale bronnen al of niet via het internet aan elkaar te koppelen. Op het net blijkt surfgedrag van internetgebruikers omgezet in consumentenprofielen een bron van inkomsten te kunnen zijn, zonder dat de gebruiker daarvan op de hoogte is. Locatiegebondenheid en toepassing van GIS-systemen spelen bij de opzet van consumentenprofielen vaak een belangrijke rol. Het rijksbeleid gericht op vergroting van de beschik baarheid van databestanden bij de overheid voor het bedrijfsleven vergroot eveneens de behoefte aan privacybescherming. Dit is van groot belang voor geo-databestanden, nu deze door het bedrijfsleven als de commercieel meest aantrekkelijke worden gezien. Om aan deze behoefte tegemoet te komen werd in de afgelopen jaren een nieuwe Wet bescherming per soonsgegevens (Wbp) ontworpen, die in juli 2000 verscheen in het Staatsblad (Stbl. 302). De wet heeft ten doel burgers tegen onrechtmatige verwerking van gegevens hun persoon betreffende te beschermen. De Wbp zal de Wet persoonsregistraties (Wpr) 1979 vervangen, is strenger dan die wet en zal ook van grote betekenis zijn voor de geo- informatiesector. De Wbp zal grotere administratieve las ten voor organisaties betrokken bij gegevensverwerking met zich meebrengen en ook consumenten niet onberoerd laten. In dit artikel zal op de inhoud van de wet worden in gegaan voorzover van concreet belang voor het gebruik van geo-informatie. Europese regelgeving De wet vormt de implementatie van de Europese richtlijn "betreffende de be scherming van natuurlijke personen in verband met de verwerking van per soonsgegevens en het vrije verkeer van die gegevens" van 1995 en art. 10 Grondwet. De uitwerking van de richt lijn in de Nederlandse wetgeving heeft behalve in de Wbp ook plaats in een aparte wet gericht op een aantal afzon derlijke sectoren. Zo worden via de sec- torwet onder andere specifieke regels gegeven voor het Kadaster en de Ge meentelijke Basis Administratie Per soonsgegevens (GBA); zie [1] over dat wetsvoorstel voorzover dat het Kadas ter betreft. De parlementaire behande ling van deze wet (Tweede Kamer 26410) is nog niet afgerond. De ver wachting is dat de beide wetten samen met de bijbehorende Algemene Maat regelen van Bestuur in de loop van 2001 tegelijkertijd in werking zullen treden. De Wbp geeft een generieke regeling voor zowel de publieke als de private sector en kent geen algemene uitzondering meer voor bij wet gere gelde openbare registers. Persoonsgegevens en vastgoedgegevens: reikwijdte van de wet Centraal in de wet staat het begrip 'verwerking van persoonsgegevens'. Zodra daarvan sprake is, zijn de ver plichtingen uit de Wbp op het bewuste gebruik van de gegevens van toepas sing. Wanneer zijn vastgoedgegevens nu persoonsgegevens? Art. 1 sub a defi nieert het begrip persoonsgegeven als: "elk gegeven betreffende een geïdentificeer de of identificeer-bare natuurlijke persoon". Deze definitie betekent allereerst dat gegevens over bedrijven en rechtsper sonen geen persoonsgegevens vormen; op hen is de wet niet van toepassing. Bij de vraag of een gegeven een natuur lijke persoon betreft, speelt verder de aard van het gegeven en/of de maat schappelijke context daarvan een be langrijke rol: "Als gegevens mede bepa lend zijn voor de wijze waarop de be trokken persoon in het maatschappe lijk verkeer wordt beoordeeld of be handeld, moeten die gegevens als GEODESIA 2001-1

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 14