'Foto van huis schendt privacy' Partijen betrokken bij gegevensverwerking Doelbinding van gegevensverwerking Door een onzer redacteuren Rotterdam, 15 Nov.De Regi stratiekamer heeft het bedrijf Cy- cloMedia uit Waardenburg vragen gesteld over het op grote schaal fo tograferen van huizen. De kamer denkt dat het bedrijf door het plaat sen Yan de foto's in een database op internet niet aan de privacywetge ving voldoet. De fotobestand van CycloMedia omvat inmiddels com plete woonomgevingen in Rotter dam, Den Haag en Utrecht, zonder dat de bewoners dat weten. De Registratiekamer denkt dat een huis iets zegt over de maat schappelijke positie van een per soon, die daarop beoordeeld kan worden. En daarom moet het bedrijf aan de privacywetgeving voldoen. „Het is een verschil of jij in een kotje of in een riante villa woont", aldus een woordvoerder. De Registratie- kamer vindt dat CycloMedia de be zitter of huurder van een huis in ken nis moet stellen als het pand is gefo tografeerd. „Als ze foto's maken, moeten zij het op een nette manier doen", aldus de woordvoerder. Door het plaatsen van de database op internet krijgen volgens de Regi stratiekamer niet gewenste doel groepen toegang tot de foto's - bij voorbeeld inbrekers of adverteer ders. Het bedrijf CycloMedia fotogra feert al tien jaar stedelijke land schappen in Nederland, zoals bij voorbeeld van Enschede. Ze doen dit voor makelaars of afdelingen bouw en woningtoezicht van gemeenten. Het bedrijf vindt echter dat het niet onder de privacywetgeving valt, om dat zij alléén (stedelijke) landschap pen fotograferen en geen mensen: „Wij fotograferen niet doelgericht één huis. Je kunt het vergelijken met het maken van luchtfoto's", aldus A. Steinfort van CycloMedia. Door de vragen wil de Registra tiekamer de argumenten van Cyclo Media wegen, of de privacy in het geding is. De kamer kan zelf overi gens geen boetes uitdelen. Dat kan alleen de rechter doen. De verplichtingen in de Wbp richten zich allereerst en in de voornaamste plaats tot de verantwoordelijke. Hieronder wordt verstaan degenen die met betrekking tot de vaststel ling van doel en middelen van de gegevensverwerking juri disch bevoegd is (art. 1 sub d en Tweede Kamer no. 13, p. 3). Hij is ook verantwoordelijk en aansprakelijk voor de gege vensverwerking overeenkomstig de wet. Het begrip ver vangt het begrip 'houder' onder de Wpr dat veel onduide lijkheid geeft. In de private sector zal de verantwoordelijke in het algemeen het bestuur van de rechtspersoon zijn, in de publieke sector het bestuursorgaan. Afhankelijk van de privaatrechtelijke of publiekrechtelijke aard van de verant woordelijke speelt de rechtsbescherming van de betrokkene (degene op wie de gegevens betrekking hebben, art. 1 sub fj zich af bij de bestuurs- dan wel de civiele rechter. Onder de bewerker wordt degene verstaan die ten behoeve van de verantwoordelijke persoonsgegevens verwerkt, zon der aan zijn rechtstreeks gezag te zijn onderworpen (art. 1 sub e). De positie van ingenieursbureaus in hun advies relatie naar gemeenten bij de WOZ-gegevensverwerking kan veelal als die van de bewerker worden aangeduid. De verantwoordelijke blijft een zorgplicht houden ten aanzien van de nakoming van de wettelijke verplichtingen door de bewerker. De Registratiekamer krijgt een andere naam: College bescherming persoonsgegevens. Het College krijgt een Raad van Advies en mag volgens de Wbp bij overtreding van de wet ook een bestuurlijke boete opleggen. In nog sterkere mate dan onder de Wpr speelt de doelbin ding van gegevensverwerkingen in de nieuwe wet een rol (art. 7 en 9). De doelomschrijving dient reeds vóór de verza meling van de gegevens aanwezig te zijn en is beslissend voor de rechtmatigheid van de verdere verwerking daarvan. De doelomschrijving is bepalend voor de informatiever plichtingen jegens de betrokkene (art. 33 e.v.) en speelt voorts een rol bij de meldingsplicht van de verwerking aan het College (art. 27 e.v.). Een en ander betekent dat deze van groot belang is voor de reikwijdte van de werkzaamheden van een databank. De bedoeling van de wetgever is dat de Uit NRC Handels blad van 15 november 2000. Nieuw artikel 10 van de Grondwet: Kabinetsstandpunt Grondrechten in het digitale tijdperk 4\ doelomschrijving een toetsingskader biedt voor de verdere verwerking van de verzamelde gegevens. Een vage of zeer ruime doelomschrijving die niet die functie kan vervullen, is daarom niet in overeenstemming met de wet. Een doelstelling die eenvoudigweg ver werking van bepaalde gegevens in houdt, voldoet daaraan evenmin. Niet temin bestaat er ruimte voor (herge bruik van gegevens voor doeleinden waaraan bij de oorspronkelijke verza meling niet direct is gedacht. Zolang het hergebruik van gegevens niet on verenigbaar is met de oorspronkelijke doel stelling, is deze in overeenstemming met de wet (art. 9). Een aantal factoren speelt bij de beantwoording van deze vraag een rol: de mate van verwantschap tussen het oorspronkelijke doel en het nieuwe gebruik; de aard van de gegevens: met name de 'gevoeligheid' daarvan; de gevolgen van het hergebruik: wor den op basis daarvan beslissingen omtrent betrokkene genomen of wordt er alleen informatie ver strekt; de wijze waarop gegevens zijn ver zameld: verkregen van de betrokke ne of buiten deze om; de toepassing van passende waarbor gen jegens betrokkene; bijvoorbeeld is omtrent het hergebruik informa tie verstrekt? 1. Ieder heeft recht op eerbiediging van zijn persoon lijke levenssfeer. Dit recht kan bij of krachtens de wet worden beperkt. 2. De wet stelt regels ter bescherming van de persoon lijke levenssfeer in verband met de verwerking van persoonsgegevens 3. De wet stelt regels inzake de aanspraken van perso nen op kennisneming van de over hen verwerkte ge gevens, van de herkomst van die gegevens, van de doeleinden waarvoor zodanige gegevens worden ver werkt, alsmede inzake de aanspraken op verbetering en verwijdering van zodanige gegevens en het verzet tegen de verwerking van die gegevens. In welke mate deze factoren een rol spelen, hangt af van het concrete geval en de feitelijke omstandigheden. De Memorie van Toelichting (p. 91 e.v.) be steedt veel aandacht aan de verwerpe lijkheid van het hergebruik van per soonsgegevens voor het maken van specifieke selecties (consumentenpro- GEODESIA 2001-1

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 16