Gerechtvaardigde gegevens verwerking Melding aan het College bescherming persoonsgegevens fielen) om daarmee personen aanbie dingen te doen. In dit kader (Tweede Kamer no. 6. p. 31) wordt als voorbeeld van onverenigbaar gebruik gegeven het door het Kadaster aan een make laar verstrekken van een selectie van percelen boven een bepaalde waarde in een bepaald gebied uit de kadastrale registratie (AKR). Men kan ook denken aan de verstrekking van oppervlakte- gegevens van bepaalde woningen door een gemeente aan een stoffeerdersbe- drijf, zodat deze de bewoners aanbie dingen kan doen. Naast de eis van doelbinding van de ge gevensverwerking geeft art. 8 een limi tatieve opsomming van toegestane gronden van gegevensverwerking. Per soonsgegevens mogen slechts worden verwerkt indien: Sub a. De betrokkene voor de ver werking ondubbelzinnige toestemming heeft verleend. Deze rechtsgrond spreekt voor zich. Sub b. De gegevensverwerking nood zakelijk is voor de uitvoering van een overeenkomst of in verband met pre- contractuele maatregelen naar aanlei ding van het verzoek van de betrok kene. Indien de verwerking wordt gebaseerd op de uitvoering van een overeenkomst, dan moet de betrok ken partij bij die overeenkomst zijn. Is sprake van gegevensverwerking in de precontractuele fase, dan dient nauw in het oog te worden ge houden in wiens belang de verwer king geschiedt (Memorie van Toe lichting, p. 81). Sub c. De gegevensverwerking nood zakelijk is om een wettelijke verplich ting na te komen. Denk aan verza meling van gegevens ten behoeve Kadastrale informatie op de website van de gemeente Enschede: persoonsgegevens van de kadastrale kaart of de WOZ. Sub d. De gegevensverwerking noodzakelijk is in ver band met ernstig gevaar voor de gezondheid van betrok kenen. Sub e. De gegevensverwerking noodzakelijk is voor de goede vervulling van een publiekrechtelijke taak. Gemeen ten zullen de bij hen aanwezige vastgoedregistraties op deze grond willen baseren. Sub f. De gegevensverwerking noodzakelijk is voor de be hartiging van het gerechtvaardigde belang van de verant woordelijk of van een derde aan wie de gegevens worden verstrekt, tenzij het belang of de grondrechten, in het bijzonder het recht op privacy, van de betrokkene preva leert. Het gaat bij sub f. om een soort restbepaling, waarin een af weging tot uitdrukking wordt gebracht tussen de belangen van de verantwoordelijke en die van de betrokkene. Er is een gerechtvaardigd belang aanwezig indien de verant woordelijke zijn bedrijf niet kan uitoefenen als hem de mogelijkheid wordt onthouden gegevens te verwerken. Denk hierbij bijvoorbeeld aan de makers van autonavigatie systemen, aan hypotheekbanken, alsmede aan het dagelijks beheer van ondernemingen en andere organisaties. Het proportionaliteitsbeginsel (de verhouding tussen de aard en omvang van de gegevensverwerking en het doel daar van, alsmede in verband daarmee de belangen van de be trokkenen) speelt bij de afweging die door de verantwoor delijke moet worden gemaakt, een belangrijke rol [3], In aanvulling op art. 7, 8 en 9 wordt nog een aantal ver plichtingen op de verantwoordelijke, respectievelijk de be werker gelegd. Zo bepaalt art. 10 dat persoonsgegevens in een vorm die het mogelijk maakt de betrokkenen te identi ficeren, niet langer bewaard mogen worden dan noodzake lijk is voor de realisering van de doeleinden waarvoor ze werden verzameld of vervolgens verwerkt. In art. 11 lid 1 is het toe te passen proportionaliteitsbeginsel neergelegd. Art. 11 lid 2 verplicht de verantwoordelijke zijn bestanden 'juist en nauwkeurig' te houden. Art. 13 legt een beveili gingsplicht op de verantwoordelijke. Hij dient passende, technische en organisatorische maatregelen ter beveiliging van persoonsgegevens te nemen tegen verlies of tegen enige vorm van onrechtmatige verwerking. Art. 12 richt zich daarnaast ook naar de ondergeschikten van de verantwoor delijke: gegevensverwerking mag slechts door hen plaats vinden in opdracht van de verantwoordelijke. Zij zijn ook tot geheimhouding verplicht. Dit artikel legt in samenhang met de art. 15 en 49 de basis voor de verantwoordelijkheid en (risico)aansprakelijkheid van de verantwoordelijke voor gegevensverwerkingen overeenkomstig de wet. In principe dient elke (vorm van) gegevensverwerking door de verantwoordelijke te worden gemeld aan het College be scherming persoonsgegevens en wel voordat daarmee wordt aangevangen (art. 27 t/m 30). Het is echter de bedoeling dat een groot deel van de vele vormen van gegevensverwerkin gen bij Algemene Maatregel van Bestuur worden vrijgesteld van melding. Dit geldt in ieder geval voor de verwerkingen Enschede OverheidsLoket 21 aanmelden actuele informatief!) gerelateerde producten Q opvragen opzeggen M verlengen ft wijzigen advies vragen ft nieuwe vraag stellen homepage Enschede ft Kadastrale informatie Wys een gebied qp de Kaam «vaar origeveet bet adres its waarvan u de kadastrale informatie wilt weten GEODESIA 2001-1

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 17