Rechten van de betrokkene Slot Literatuur Summary verzet. Eventuele nadere informatie moet worden verstrekt uit oogpunt van maatschappelijke zorgvuldigheid die de verantwoordelijke jegens de be trokkenen in acht moet nemen. Hier blijkt dus duidelijk de relatie tussen de mededelingsplichten en het doel van de gegevensverwerking. Tenslotte wordt hier kort ingegaan op de rechten van betrokkenen bij gege vensverwerking. Het gaat hier om een recht op informatie, rectificatie, ver wijdering, afscherming en verzet je gens de verwerker (art. 35 e.v.). Zo mag eenieder aan een verantwoordelijke vragen of en zo ja welke persoonsge gevens van hem door deze worden ver werkt en voor welke doeleinden. In principe mag de betrokkene erop reke nen dat op zijn verzoek wordt inge gaan. Een weigering moet daarom met redenen zijn omkleed. De verantwoor delijke mag voor zijn antwoord een kleine vergoeding vragen. De betrokke ne kan zich ook verzetten tegen de ge gevensverwerking. De verantwoorde lijke dient een besluit te nemen over de gerechtvaardigheid van het verzet. Indien de gegevensverwerking plaats vindt ten behoeve van direct marke tingactiviteiten, dient de verantwoor delijke altijd het recht van verzet te noemen en de verwerking van de be wuste gegevens te beëindigden (art. 41). De in dat kader eventueel verleen de diensten zullen dan waarschijnlijk ook worden beëindigd. In dit artikel heb ik een overzicht wil len geven van de inhoud van de nieu we Wbp. Zoals is gebleken heeft de wet een grotere reikwijdte dan de Wpr en brengt deze ten opzichte van de be trokken personen een grotere zorg plicht met zich mee voor degene die zich met de verwerking van persoons gegevens bezighouden. Ook overheden en bedrijven die werken met vastgoed- gegevens zullen rekening moeten hou den met de nieuwe wet. Vastgoedge- gevens zullen onder omstandigheden als persoonsgegevens moeten worden aangemerkt, vooral wanneer het grootschalige data betreft en deze maatschappelijk gezien relevant zijn. Maar ook geaggregeerde vastgoeddata kunnen persoonsgegevens betreffen, wanneer deze in ver band worden gebracht met een concrete natuurlijke per soon. Nadat de wet in werking is getreden, zal moeten worden afgewacht hoe deze in de praktijk zal worden uit gelegd. Het College bescherming persoonsgegevens zal daarin een belangrijke rol vervullen. [1] Jong, J. de, Het Kadaster en de persoonlijke levenssfeer. WPNR 1999, 6366. [2] Jong, J. de, M. Rietdijk en Y. Pluijmers, Vastgoed persoon lijk benaderd. IteR-Reeks no. 5, Samsom 1997. [3] Artz. M, Koning Klant, Het gebruik van klantgegevens voor marketingdoeleinden. Den Haag, Registratiekamer 1999. [4] Kamerstuk 2000-2001, 27460, nummer 1, Tweede Kamer, Grondrechten in het digitale tijdperk. Kabinetsstandpunt op het advies van de Commissie. [5] Smit, L.A., DataLand, toegankelijke gemeentelijke geo-data, Een visie van gemeenten. Geodesia 2000 no. 2, p. 55-62. The statutory law on the protection of personal data and its impact on the geo-information sector This article provides an overview of the impact on the geo-informa tion sector of the new statutory law on the protection of personal data. The statute will be effective per 2001 and entails the imple mentation of the EU directive 95/46 'on the protection of individuals with regard to the processing of personal data and on the free movement of such data'. The differences between the new law and the present legal situation are outlined. The new law applies to geo-data when the data can be related to an individual person and the data are of (some) relevance for his/her position in society. Sub sequently the broad meaning of the term 'processing' (of personal data) enlarging the scope of the statute, is explained. Processing of personal data is only allowed when its purpose is clearly described, it fits in one of the legal grounds stated in the statute, the pro cessing is disclosed to the Agency for Privacy-protection, and in formation on the processing is supplied to the persons whose data it concerns. The article also describes the rights for persons subject to processing of personal data. KEYWORDS real estate law, land information, background TREFWOORDEN onroerend-goedrecht, vastgoedinformatie, achtergronden GEODESIA 2001-1

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 19