Ruimte voor aardse informatie B C R S - S L OT S Y M P O S I U M OP 30 NOVEMBER 2 000 Na vijftien jaar stimulering van remote sensing (RS-)technieken is het Nationaal Remote Sensing Programma (NRSP) eind 2000 beëindigd. Doel van dit interdepartementale initiatief was verankeren van aardobservatietechnieken in het bedrijfsleven en bij overheden. Vele organisaties deden van 1986 tot 2000 een beroep op geldelijke onder steuning. Toekenning van subsidies werd uitge voerd door het programmabureau van de Beleids commissie Remote Sensing (BCRS). Was en is het programmabureau inwonend bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat te Delft, voor het slotsymposium werd op 30 november 2000 met steun van Publimarket uitgeweken naar de Pier van Scheveningen (onder een Toekan met ongetwijfeld ook remote sensors). 'tl Met een theatergezelschap als gastheer en een raket model op het podium verzorgde V&W-staatssecre- taris mevr. drs J.M. de Vries de opening. Er waren ongeveer tweehonderdvijftig aanwezigen, deels vergrijsd in RS-onderzoek en -potenties. De Helios-spionagesatelliet maakt mogelijk wat vijftien jaar geleden nog science fiction was: officieren die met een kop koffie vanuit Was hington veldslagen leiden, zo wist zij. Zij memoreerde het initiatief van het Rijk van vijftien jaar geleden en - na nog onvoldoende verankering - het kabinetsbesluit van tien jaar geleden tot een eenmalige verlenging met die periode (NRSP1 resp. 2). Er is in die jaren 150 miljoen gulden geïn vesteerd, waarvan 85 miljoen van het Rijk en ze was tevre den. "Het Rijk kan in de toekomst opdrachten plaatsen bij bedrijven", zo wist zij ook. Als toepassingsgebieden noemde mevrouw De Vries onder andere meteorologie, kust- en waterbeheer, monitoren van landgebruik en ondersteu ning van het klimaatbeleid (en dat net na de mislukte Pronk-conferentie). "We delen onze expertise met andere landen", zo positioneerde zij de kennis en memoreerde het nut van het instrument in met name ontwikkelingsgebie den. Het Rijk laat een jonge kennisindustrie achter en ze nam met een gerust hart afscheid: bedrijven en instituten kunnen het nu aan! (Ook de jongste telg was present: het van de Geodan-groep afgescheiden bedrijf Terralmaging bv.) Terzijde voorzag zij wel een strijd om frequenties door een gebrek aan bandbreedten. Mevr. mr. T.J. van Beek, plaatsvervan gend secretaris-generaal van V&W en voorzitter van de BCRS, gaf een terug blik op het NRSP: "De winkel gaat dicht, maar het was een noodwinkel" (wat later was de metafoor een start motor). De RS-Nieuwsbrief leek haar van groot belang te zijn geweest. Als concrete resultaten zag mevrouw Van Beek een solide wetenschappelijke ba sis in instituten, een redelijk aantal kleine specialistische bureaus, een nu breed draagvlak en een gestimuleerd gebruik in ontwikkelingslanden. In 2001 volgt nog een 'nette afronding'. En op een powerpointsheet zei Haagse Harry over RS"Les ein: Heptdh auk meea- waahde?" In elk geval verbaast volgens de spreker het buitenland zich over de impact in een klein land als Neder land, ook blijkend uit oververtege- woordiging in de ESA. Drs. A.J. de Wit van Alterra sprak over "Van kikkerland tot continent: remote sensing voor landtoepassingen". Hij toonde vele plaatjes van verschillende satellieten en schaalniveaus. De land gebruiksdatabase van Nederland (LGN) en de Europese gewasmonitoring (MARS) waren projecten die extra aan- BCRS-voorzitter mr. T. J. van Beek. Adri den Boer, redacteur. GEODÜSIA 2001-1

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 20