jÓCX% dacht kregen. Het bij RS soms gevierde 'feest der herkenning' was er bij een opname van Noord-Holland, die het schoolbeeld-van-vroeger bevestigde dat droogmakerijen als de Schermer, de Purmer en de Beemster lager liggen dan het omringende oudere land. Dr. R. Allewijn van de Directie Kennis van Rijkswaterstaat zag zichzelf als een 'kind van het NRSP'. Zijn loopbaan was inderdaad te refereren aan vijf jarige mijlpalen in het Nederlandse RS-gebeuren. Vanaf 1985 werken aan een promotie (aan de VU) over RS, van af 1990 hoofd van een afdeling RS bij de MD, vanaf 1995 een zijstap naar een regionale directie en vanaf 2000 werk zaam bij de Directie Kennis, alle van de Rijkswaterstaat. Ook RS kwam van de universiteit naar de overheid en in 1995 was het 'Gebruik of geen gebruik, dat is de kwestie!' Laseraltimetrie werd vervolgens gebruikt voor hoogtebe standen en radarbeelden hebben nog steeds 'veel potentie'. Hij memoreerde de integratie van RS met in situ-metin- gen, modellen en GIS. Dat laatste om 'slim te combineren'. Anno 2000 is vol gens hem RS geen zelfstandig geheel maar een onderdeel van geo-informa- tie. Nationale RS-coördinatie blijft na het NRSP nodig; hoe dat precies wordt georganiseerd, is open. Mevr. dr. P.F. Levelt van het KNMI sprak over 'Atmosfeeronderzoek van uit de ruimte: Nederlandse successen en uitdagingen". Centraal stonden ozongaten en andere invloeden van de mens op de samenstelling van de at mosfeer. Wat de gaten betreft blijven observaties verrassen: nog onduidelijk Aardobservatie tijdens de receptie. is wat normale variaties of klimaatveranderingen zijn, maar het NRSP-programma speelde in Nederland een be langrijke stimulerende rol. ESA's ENVISAT gaat in 2001 de lucht in en bij het KNMI komt een datacentrum. In het alge meen verwachtte de spreker een RS-toelcomst met 'kleinere pixels en een dagelijkse dekking'. De slotsheet toonde een ozongat rond de zuidpool van 12 september 2000 dat groter was dan de VS. Drs. L.P.W. Zevenbergen van het ICT-bedrijf ESCADOR had minder met RS te maken dan een broer van hem. Als be drijfseconoom voorzag hij een toekomst met netwerkorga nisaties en telewerken in plaats van hiërarchische prikklok culturen ("Echt: ze hangen nog op veel plaatsen in Nederland!") De ICT-ontwiklcelingen waren zoals bekend enorm in de af gelopen vijftien jaar. Spreker had pas nog bejaarden onder zijn gehoor, waarvan een deel grote ogen opzette omdat ze niet begrepen wat het betekende om 'op zijn muis te druk ken'. Er komt een virtuele 3D-wereld. Chips worden klein en gratis. Cassières en tolpoorten zijn eigenlijk al uit de tijd. Chips zitten in honden en koeien, en komen in auto's en mensen. Volgens Zevenbergen ongeacht aanvankelijke ethische bezwaren! Prof. M.N. Sweeting van Surrey Satellite Technology Ltd sprak over "Mini satellites as the way to go". Revolutionair worden de alsmaar kleinere satellieten. Een nanosatelliet weegt onder de tien kilo en pakweg in 2003 zit er een satel liet van twee centimeter in een chip. Zijn metafoor voor een satelliet was een insect: daar heb je er ook meer van dan mensen. De theatergroep inventariseerde de publieksver- wachtingen van een PS (Personal Satellite). Die vielen nog tegen, maar applicatie-onderzoek vergt kennelijk meer tijd. Men kwam nu weinig verder dan het monitoren van echt genoten, files, vertraagde treinen, gekke koeien, Russische onderzeeboten en koud bier. Aansluitend waren er dan ook een receptie en een feestelijk dinerbuffet. Tot slot was er als BCRS-product een mooie cd-rom "Ruimte voor aardse informatie. Nederland nader bekeken". Hierop staat een vrijwel compleet overzicht van RS-projecten, ach- tergondinformatie èn ontspanning. De RS-Nieuwsbrief van december 2000 (de vijfennegentigste in drieëntwintig jaar) verscheen in kleur met wel honderd twaalf pagina's in een mooie vormgeving door GITC BV te Lemmer. Naast terugblikken is er ook van alles in te lezen over de individuele leden-van-nu van het programmabu reau. Bijvoorbeeld van administrateur Wim Jense: "Er zijn (vooral overheidsinstellingen, die blijkbaar geld genoeg hebben en niet zitten te wachten op een ton meer of minder van de BCRS! Dit is jammer; ook omdat de goedkeurende accountantsverklaring voor de BCRS daarmee in het geding is". Overigens schijnen in het post-NPRS-tijdperk nog drie verse afleveringen van de Nieuwsbrief te verschijnen. Tot slot nogmaals de admini strateur: iedereen prettige feestdagen en een goed 2001 waarin wij bij het Programmabureau veel goedkeurende accountants verklaringen hopen te ontvangen". GEODESIA 2001-1

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 21