Een kaart zegt meer dan duizend woorden m Hoe leerlingen in het voortgezet onderwijs leren de kaart al Zowel in professionele kringen als in de media worden kaarten steeds vaker gebruikt om informatie te presenteren. Daarbij wordt door de maker van de kaart verondersteld dat de raadpleger van de kaart in staat is de geboden informatie te lezen, te analyseren en te interpreteren. De realiteitswaarde van deze veronder stelling is beperkt. Eén van de oor zaken is de geringe aandacht die het leren gebruiken van kaarten in het onderwijs krijgt. Fig. 1. Onbegrip bij informatiebord. Het gebruik van kaarten beperkt zich niet tot tijd schriften, kranten en televisie. Bij de toegangswegen van vrijwel alle dorpen en steden staan tegenwoor dig fraaie kaarten met daarop de plattegrond van dorp of stad. Ruim van tevoren maakt een bord met de letter i de reiziger erop attent dat over enige honderden meters Infor matie te verkrijgen is. Wie erop let, kan bij deze 'informa tiepunten' regelmatig mensen aantreffen die vol onbegrip staren naar een plattegrond (fig. 1). Het cliché van een ruzie makende man achter het stuur en een vrouw met de open gevouwen kaart op schoot (fig. 2) illustreert hetzelfde pro bleem: het aanbieden van informatie in de vorm van een kaart is nog geen garantie voor het succesvol kunnen ge bruiken van die informatie. Vandaar wellicht de enorme groeimarkt van autonavigatiesystemen waarbij de wegge bruiker wordt verteld hoe er gereden moet worden. Eén van de redenen waarom mensen slecht in staat zijn kaartinformatie te hanteren is dat het hen niet of nauwe lijks wordt geleerd. In dit artikel wordt eerst kort ingegaan op de relatief zwakke positie die het leren werken met kaar ten inneemt in het Nederlandse onderwijs. Vervolgens wor den onderzoeksresultaten gepresenteerd die aangeven met welk type kaarten en welk type kaartvaardigheden leerlin gen in het voortgezet onderwijs moeite hebben en hoe door de goede sequentie van taken betere resultaten ten aanzien van het gebruik van de kaart als informatiebron bereikt kunnen worden. Fig. 2. Klassiek cliché. Drie symboolsystemen Grofweg beschikken mensen over drie symboolsystemen om de wereld waar in zij leven te beschrijven en te ont werpen. In de eerste plaats is dat het systeem dat we taal noemen. Enorme inspanningen worden door ouders en maatschappij (school) gepleegd om kinderen met dit systeem te leren com municeren. Leren praten, luisteren, le zen en schrijven kost veel tijd, en veel onderzoek is en wordt besteed aan het ontwerpen van de meest effectieve me thode. Kenmerkend is bij het lezen bij voorbeeld de duidelijke sequentie van het leren van de losse elementen - de letters - het vormen van woorden met behulp van die letters (vroeger aap, noot, mies, tegenwoordig boom, roos, vis) zodat kinderen tenslotte kunnen >416768 GEODESIA 2001-1

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 22