Kaarten op school Leerdoelen INFORMATIEBRON TE GEBRUIKEN tekstverklaren. Praten en schrijven vormen de creatieve componenten van het werken met het symboolsysteem taal. Beelden en werelden kunnen wor den ontworpen en uiteindelijk ook worden gerealiseerd. In de tweede plaats kennen we het symboolsysteem van de getallen. Ook hier plegen ouders en maatschappij enorme inspanningen in tijd en geld om kinderen zich dit systeem eigen te laten maken. Evenals bij het verwer ven van taalvaardigheden kent het re kenonderwijs een duidelijk sequenti- ele structuur. Ook met behulp van dit systeem kunnen werelden worden be schreven, ontdekt en gecreëerd. In de derde plaats kennen we de we reld van de grafische symbolen. "That geography uses the language (forma lism) of maps to communicate spatial information is important because all languages are unique systems of struc turing thought" (1 Het is van belang te onderkennen dat het dus gaat om een uniek systeem om het denken te structureren. Het zal ook duidelijk zijn dat dit net zoals met taal- en getal systemen niet geheel vanzelf zal gaan. De inspanning die gepleegd wordt om kinderen daarmee te leren werken is, in tegenstelling tot het leren van de twee andere symboolsystemen, erg be perkt. In de eerste groepen van de ba sisschool leren kinderen aan de hand van 'plaatjes' van bijvoorbeeld dieren dat je 'dingen' uit de werkelijkheid ook kunt 'tekenen' (zie kader). Dit leren gaat niet altijd zonder pro blemen gepaard. Zo herinner ik mij [HvD, red.] de fietstochten met mijn oudste zoon Jogchem Pieter, die voor op in het zitje als tweejarige met zijn vinger naar elk paard wees en vervol gens riep: "Papa, koel". Gelukkig leg de een collega Nederlands van de ho geschool waar ik destijds werkte, mij uit dat hier sprake was van een klas siek geval van 'semantische over- generalisatie': alle grote dieren met vier poten en een staart heten dan hetzelfde en koe is makkelijker uit te spreken dan paard. dr. J.A. van der Schee, onderwijs- geograaf aan het Instituut voor Didactiek en Onderwijspraktijk van de Vrije Universiteit, en dr. H. van Dijk, directeur Basiskaart Noord-Holland. In de laatste groepen van de basisschool en de eerste klas van het voortgezet onderwijs wordt aandacht besteed aan aspecten als schaal en legenda van de kaart. Het leren ge bruiken van de kaart als informatie bron bij de oplossing van maatschap pelijke vraagstukken komt niet of nau welijks aan de orde. In veel leermethoden voor moderne vreemde talen staan tegenwoordig kaartjes afgebeeld. Ook geschiedenis methoden gebruiken in toenemende mate kaarten. Kennelijk wordt door de schrijvers ervan uitgegaan dat leerlin gen de informatie van deze kaarten kunnen gebruiken. Als het gaat om het leren werken met kaartinformatie dan wordt daar op scholen maar in beperk te mate aandacht aan geschonken. Een reden hiervoor kan zijn dat ten aan zien van de sequentie van taken bij het leren werken met kaarten maar weinig bekend is. In het wiskundeonderwijs beginnen lesmethoden vaak met het leren werken met coördinaten op een kaart als introductie op het leren wer ken met een assenstelsel. Ook het werken met het schaal- begrip komt daarbij aan de orde. Deze twee onderwerpen komen ook bij aardrijkskunde aan de orde samen met het leren van de betekenis van de legenda op een kaart. Van eni ge afstemming tussen beide vakken is geen sprake. Wie les methoden voor wiskunde en aardrijkskunde voor de brug klas bestudeert, kan constateren dat leerlingen vergelijk bare inhouden moeten leren bij beide vakken. Een betere afstemming is dus wenselijk. Ervan uitgaande dat de meeste geodeten niet op de hoogte zijn van wat er ten aanzien van kaartvaardigheden in het voortgezet onderwijs geleerd dient te worden, geven we eerst een overzicht van de leerdoelen op dit gebied, zoals geformuleerd voor aardrijkskunde in de basisvorming: "De leerlingen kunnen - onder andere met behulp van een computer - ge bruikmaken van atlassen, archieven, kaarten en remote sensingbeelden (met name luchtfoto's) bij oriëntatie in gebieden en bij beeldvorming over ge bieden en bij het verwerven van inzicht in aardrijkskundige verschijnselen en processen. In dat verband kunnen zij: zoeksystemen in (geautomatiseerde) atlassen gebruiken; verschillende soorten kaarten benoe men en gebruiken; GEODESIA 2001-1

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 23