24 Literatuur HPI050C - HPI055CM te werken. Op die manier kan ervoor worden gezorgd dat degenen die kaarten maken om de wereld te beschrijven of, zoals René van der Schans het terecht noemt: "Werken met gereedschap om de wereld te veranderen" [7], daadwerke lijk kunnen communiceren met de mensen die te maken krijgen met de gevolgen van die veranderingen. [1] Gregg, M G. Leinhardt, Mapping Out Geography: An Example of Epistemology and Education. Review of Educational research 1994 vol. 64 no. 2. [2] Zijpp, T. van der, Het trainen van Vaanvaardigheden. Nederlandse Geografische Studies, no. 212, proefschrift Vrije Universiteit. Amsterdam, 1996. [3] Dijk, H. van G. van den Berg, The development of map- skills. In: F.G. Brinkman, J.A. van der Schee M.C. Schouten van Parreren, Curriculum research: different disciplines and common goals. Amsterdam, 1994. [4] Schee, J.A. van der, Kijk op kaarten. Nederlandse Geo grafische Studies, no. 36, proefschrift Vrije Universiteit. Amsterdam, 1987. [5] Dijk, H. van, Kaarten Kiezen. Nederlandse Geografische Studies, no. 239, proefschrift Vrije Universiteit. Amster dam, 1998. [6] Lodewijks, J.G.L.C., Leerstofsequenties, Van conceptueel net werk naar cognitieve structuur. Prinsenbeek, 1981. [7] Scheele, T. K. Ris, Rene' van der Schans in kaart gebracht. Geodesia 1999 no 5. p. 141-143. Summary Teaching high school students to use maps as information source Maps and other graphic symbol systems are more and more used in today's communica tion. However, little emphasis is set on the training of map skills in secondary educa tion. Classroom research shows that pupils have difficulties analyzing maps showing interaction patterns. In conclusion it can be said that complex map skills can be learned, and if pupils are given the oppor tunity to decide upon the order in which they will perform the assignments, this may help them to acquire the more complex map skills. KEYWORDS cartography, visualization, education TREFWOORDEN kartografie, visualisatie, onderwijs Hewlett Packard connect supplies reseller De Panoven 15A 4191 GW Geldermalsen Tel.: (0345) 58 02 00 Fax: (0345) 58 01 88 Internet: www.gtr.nl E-mail: gtrjl@gtr.nl De nauwkeurige en betrouwbare groot formaat afdruk oplossing voor elke GIS-gebruiker. G.T.R. levert het complete programma HP printers, zowel groot- als kleinformaat met meer dan 50 soorten bijbehorende media en alle inkjet cartridges. GEODESIA 2001-1

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 26