Deel van het traject en wat de bron van gegevens was. Achteraf worden de resul taten ook uitgelezen, gearchiveerd en gerapporteerd. Dat betreft dan meestal een stuk werk waar de aannemer de vol gende dag moet gaan graven, zand moet gaan storten of an dere bijbehorende werkzaamheden moet uitvoeren. Maar de aannemer zit wel steeds op je hielen, zegt Ralph. Aan de andere kant krijg je daarbij wel het gevoel dat je nuttig bent. Het RTK-netwerk is een geweldige steun om de ge vraagde stukken snel te kunnen uitzetten. Je hoeft niet te wachten tot je eigen referentiestation is opgesteld; je kunt direct beginnen en een groot voordeel vindt Ralph dat je het helemaal alleen kunt doen. Je krijgt niet alleen de uit te zetten coördinaten mee naar buiten, maar het hele be stand in de vorm van de ontwerpgeometrie zelf. De GPS- ontvanger wijst je vanzelf de weg en als de terreinsituatie iets afwijkt, kun je zelf een ander uitzetpunt berekenen. Niet alle landmeters delen het enthousiasme van Ralph. Een nadeel blijkt te zijn het ontbreken van een visuele con trole als je zonder kaart naar buiten gaat, en ook zo hele maal alleen op stap gaan juicht niet iedereen toe. bare wegen. Gelukkig brengt de mobie le telefoon uitkomst. We vinden elkaar bij een waterzuiveringsinstallatie, te vens het eerste netwerkstation. Door een volledig omgewoelde polder berei ken we dan de eerste werkkeet waar de aannemerscombinatie (zulke werken doet een aannemer nooit alleen) die het eerste deel van het tracé (BR1 en BR2) gaat uitvoeren, haar uitvalsbasis heeft ingericht. Muren vol kaarten en tekeningen en veel bureaus met pc's waarop wordt ontworpen en uitzetge- gevens worden berekend. Hier zijn het landmeters van Arcadis die worden in gezet, zeven in totaal. Eén van hen, Ralph Meekes, geeft uitleg over de werkwijze. Meestal wordt gewerkt con form de RA W-richtlijnen (Richtlijn Aanbesteding Werken), maar in dit deel van het bestek wordt de methode van 'design and construct' toegepast. Het werk is globaal aangegeven, maar moet ter plaatse gedetailleerd verder worden ontworpen en pas daarna in het terrein worden uitgezet. Dat bete kent dat er ook voortdurend wordt ge keken of er besparingen mogelijk zijn. Dat is interessant, want die komen ten goede van de aannemer en de op drachtgever. Het inkorten van de ge plande tunnel onder het riviertje de Giessen is daar een voorbeeld van. Des kundigen van Arcadis hebben een ei gen administratief registratiesysteem gemaakt (Survey Administrator), waar in wordt bijgehouden welke uitzetge- gevens aan de landmeter zijn verstrekt We starten in de buurt van Sliedrecht en daar gaat het al gelijk fout: omlei dingen, afgesloten wegen, onbegaan- Landmeter Ralph Meekes van Arcadis maakt de rover gereed bij het begin van het uitzetwerk. Tracé Het tracé van de Betuweroute is onderverdeeld in vijf deelprojecten Deel 1 (BR 1 en BR 2) van Sliedrecht tot Gorinchem, lengte 23,2 km Deel 2 (BR3) van Gorinchem tot Meteren, lengte 24,4 km Deel 3 (BR 4 en BR 5) van Meteren tot Valburg, lengte 24,8 km Deel 4 (BR 6) van Valburg tot het Pannerdens Kanaal, lengte 23,1 km Deel 5 (BR 7) van Pannerdens Kanaal tot Duitse grens bij Zevenaar, lengte 9,5 km Hier komt de eerste piket. We gaan met Ralph mee de polder in om een stukje uitzet werk mee te maken. Hij heeft niets teveel gezegd. Bij het be gin van een stuk talud in aanleg, in de buurt van Giessen- dam, stelt hij de ontvanger in en even later lopen we over een vers zandbed tussen gravende machines en langsrijden de transportwagens. Ralph positioneert de 'GPS-rover' snel van de ene plek naar de andere en con stateert dat er nog zestig centimeter zand bij zal moeten. In korte tijd loopt hij het hele talud langs, een spoor van piketten achterlatend. Wij verlaten de meetploeg en rijden in oostelijke richting. Iets verderop ont waren we, wederom op een waterzui veringsinstallatie, een tweede referen tiestation. Een kleine GPS-antenne laag boven de dakrand, een forse, bijna tien meter hoge antenne om de signa len door te zenden steekt er hoog bo venuit. Hoger dan vijf meter mag niet zomaar, daar moet toestemming voor worden gevraagd. Op veel plaatsen staan antennes van tien meter (boven het maaiveld). Als je dan een hoog punt in het terrein opzoekt, kom je GEODESIA 2001-1

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 29