Basiskamp Ochten een heel eind. Toch is de afstand tot het referentiestation beperkt tot onge veer tien kilometer, als je een centime- ternauwkeurigheid in x en y, en in hoogte wilt realiseren. Om het radiosignaal over de hele route beschikbaar te maken zijn tussen de referentiestations zogenaamde 'repea ters' gebouwd, apparatuur waarmee het uitgezonden signaal wordt ver sterkt en weer doorgezonden. Aan de mast is een zonnepaneel gemonteerd voor de stroomvoorziening van het modem, zodat elk station volledig self supporting is. In het hele tracé van Papendrecht tot Zevenaar zijn nu negen vaste GPS-ontvangers gebouwd, waarvan de laatste eigenlijk een reser vestation is. Via enkele repeaters en referentie-ontvangers op water zuiveringsgebouwen en een benzinestation belanden we in Ochten waar ook weer enkele grote keten zijn gebouwd. De vele auto's buiten geven een impressie van het aantal mede werkers dat aan het Betuwetracé werkt. In deze gebouwen zijn, behalve de aannemers (weer een andere combinatie), uitvoerders en landmeters ook vertegenwoordigers van de opdrachtgever (de projectorganisatie Betuweroute) genes teld. Eén van hen, Hans Koelman, steekt zijn enthousiasme over het referentienetwerk niet onder stoelen of banken: "Toen we overtuigd waren van de grote inzet van GPS bij dit werk, was het ook al gauw duidelijk wat de voordelen zijn van een gemeenschappelijk systeem waarvan alle betrokke- Meetkast van een basisstation met standaardinhoud: ontvanger, modem en koelventilator. GPS-RTK Het GPS maakt gebruik van Amerikaanse satellieten die in een baan om de aarde draaien en continu signalen naar de aarde zenden. Een ontvanger die minimaal vijf satellieten ontvangt, kan zijn positie op aarde bereke nen. Omdat er in het signaal enkele foutenbronnen zitten, was de nauwkeurigheid ongeveer vijftig meter. Na het loslaten van de moedwillige fout van het Ameri kaanse leger is dat verbeterd tot vijftien meter. Twee ontvangers die tegelijkertijd hetzelfde signaal ont vangen, kunnen de nauwkeurigheid verhogen tot twee centimeter als één van beide in coördinaten bekend is. Dit kan achteraf (post processing), maar ook tijdens het meten (real time kinematic) als de waarnemingen van het basisstation worden doorgezonden naar de tweede ontvanger (de rover). Door in het tracé van de Betuweroute een aantal (negen) vaste referentiestations te bouwen, die continu signalen ontvangen en correcties doorzenden, kan op elk gewenst moment en op elke plek met de RTK-methode worden ge meten. Iedere landmeter in het veld kan hiervan ge bruikmaken. Het basisstation bij Ochten is gebouwd op een zware heipaal nen gebruik kunnen maken. Niet alleen uit oogpunt van kosten, maar ook wat kwaliteit betreft. Je krijgt in ieder geval geen discussie over ver schillende uitgangspunten. Voor ons was het toen: nu of nooit. We zijn blij dat we dat gedaan hebben". En toen verdween Hans naar een volgende ver gadering. De projectorganisatie Betu weroute is een samenwerkingsver band tussen NS Railinfrabeheer en Rijkswaterstaat. Voor de uitvoering dragen, zoals reeds gezegd, verschil lende aannemerscombinaties de zorg, daarbij ondersteund door diverse land meetkundige bureaus. De aannemers combinatie Beturo is verantwoordelijk voor het deel BR 5 (omgeving Ochten). Hoofdlandmeter Valentijn van der Meulen, die het werk voor dit project- deel begeleidt, heeft een interessant deel van het tracé in 3D op zijn scher men, laat dit wat rondtollen zodat alle onderdelen duidelijk afsteken en zich van alle kanten laten bewonderen. Je kunt op elke gewenste plek doorsne den maken en gegevens berekenen voor het uitzetten van taluds, cunets, bermen van sloten, assen van wegen en alles wat de aannemer nodig heeft. Dat kan allemaal omdat het hele ter rein in 3D is opgemeten en er een DTM van is gemaakt. Naast de uitzetgege- vens bereken je hiermee ook razend snel en precies de hoeveelheden die aan- of afgevoerd moeten worden en ook de controle hierop achteraf. Voor het berekenen van de kosten van de aannemer is dit een heel mooi sys teem. Ook Valentijn roemt de voor delen van het netwerk van referentie- GEODESIA 2001-1

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 30