Ritssluiting stations. Je kunt altijd meten, weer of geen weer. Als je buiten niets ziet, kan het werk toch gewoon doorgaan. Maar ja, hij zat toen wel lekker warm achter zijn bureau. om te voorkomen dat ze gespaard moeten worden als het vogelbroedseizoen aanbreekt. Ook zijn verschillende op- en afritten op de schop, en worden hier en daar ondergrondse leidingen omgelegd die in het tracé in de weg liggen. De chaos is nog niet helemaal compleet. Nog even en dan is de ritssluiting helemaal open, zegt Rob. Het ongemak voor omwonenden is dan pas echt optimaal en dat zal nog wel vijfjaar zo blijven, tot de eerste goederentreinen richting Duitse grens rijden. Naast de keet in Ochten is een referen tiestation gebouwd, dat afwijkt van al le andere. Het is gebouwd op een ijze ren paal die onderheid is met een paal van vijftien meter. De kasten van de stations zijn allemaal hetzelfde inge richt: een GPS-ontvanger, een modem voor de telefoonverbinding en een koelventilator. Bij uitval of storing wordt automatisch een helpdesk ge waarschuwd, wat ook van belang is bij eventueel vandalisme. Om dit laatste te voorkomen zijn alle stations ge bouwd op min of meer beveiligde en niet openbaar toegankelijke plaatsen. Je weet immers nooit of er nog wat late protestacties zullen komen. Als een re- peaterstation helemaal onklaar zou ra ken, staat hier in Ochten naast de keet ook nog een ambulante repeater op een trailer gereed om eerste hulp te bieden en te worden ingezet. Er wordt dus weinig aan het toeval over gelaten. Een GeoMETIUS-vertegenwoordiger in de keet is welkom omdat er enkele communicatieproblemen moeten wor den opgelost. Het gehele Betuweproject is meer dan honderd kilometer lang en dat blijkt een heel stuk te zijn als je overal even wilt kijken. Langs weer een paar sta tions en repeaters volgen we de opge worpen hopen grond die aan de noord zijde van Rijksweg 15 het tracé zo vaak markeren, dat het gemakkelijk te vol gen is. Op verschillende plaatsen zijn ook al rijen bomen gerooid, net op tijd Werkzaamheden hij het Pannerdens Kanaal. Bij Zevenaar lopen weer landmeters in de blubber (Pieter Huitzing en zijn assistent). Er was een probleempje met de radio-ontvangst. Vlakbij knooppunt Valburg loopt weer een landmeetploeg in de wei. Een complete ploeg van drie man onder leiding van Nicole is hier bezig met aanvullende terreinmetingen voor het vervaardigen van een DTM (Digitaal Terrein Model), ook met GPS. Hier moet een wat groter stuk land in kaart worden gebracht, want bij Valburg zal een container- overslagterrein worden gebouwd. Omdat wij aan de zuid kant van de weg rijden, zijn ze voor ons onbereikbaar. We storen ze dus niet en rijden verder richting Zevenaar. Maar dat gaat niet helemaal van een leien dakje. Het tracé loopt niet langer langs de rijksweg, maar langs binnenwegen. Enkele zijn volledig afgesloten door werkzaamheden, zodat we ver moeten omrijden. Een groot aantal borden op de bin nenwegen geeft aan dat het werkverkeer (voor de Betuwe route) daar niet welkom is. Afhankelijk van de omstandig heden is de auto van Rob dus werk- of privéverkeer. Door de dorpen Bemmel en Huissen, en een overtocht met een klein pontje bereiken we referentiepunt 800 op het gemaal bij het Pannerdens Kanaal en zowaar ook hier lopen weer land meters in de blubber. Peter Huitzing met zijn assistent heb ben twee ontvangers naast elkaar opgesteld. Dat is niet helemaal normaal en ook hier verschijnt Rob als een min of meer reddende engel. Het blijkt dat er problemen zijn met de telemetrie. Er komt geen goede verbinding tot stand met het referentiestation. Het ongunstige weer van dat moment (kou, wind en regen) kan volgens de theorie geen oorzaak zijn; mogelijk wordt het radiosignaal door invloeden van buitenaf verstoord. Stapsgewijs onderzoeken Rob en Peter de mogelijke storingsproblemen. De echte oorzaak wordt echter niet gevonden, wel een oplossing: overgaan op een andere frequentie en signalen zoeken van een ander refe- CEODESIA 2001-1

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 31