■ik rentiestation. Gelukkig zijn er op deze plaats twee tegelijk te ontvangen en daarmee kan Peter weer vooruit. Een nieuwsgierige boer, benieuwd naar zoveel aandacht voor die geheimzinnige meetinstrumenten, klautert vanuit zijn omgewoelde weiland de weg op. "Er komt nogal wat kijken toch bij de aanleg van zo'n spoorlijntje", merkt hij op. Als we de meetpoeg weer aan zijn lot willen overlaten, weet Peter op de valreep nog een paar onderdelen te bestellen bij Rob. Ik zou ze morgen willen hebben, probeert hij voor zichtig. De bestelling wordt gelijk telefonisch doorgegeven. GPS-techniek hem van snellere en meer betrouwbare hulpmiddelen voor ziet. Ondergronds Het laatste stuk tracé (deel 5) ligt al het meest op de schop. Heel diep beneden aan de dijk ligt het cunet van de Zeve- naartunnel met daarin ook weer een grote bouwkeet die vanaf de dijk erg nietig lijkt. Graafmachines zijn volop aan de gang om de trein hier straks onder de grond verder te kunnen laten rijden. Braaf gaan graafmachines van de weg als we erdoor willen, en even braaf verlaat de machinist met zijn machine ook weer de werkplek als we tien minu ten later weer terug willen. Het werk zelf is echter omgeven met enige geheimzinnigheid, want grote gele borden geven aan dat hier niet mag worden gefotografeerd. Dat moeten we dus stiekem doen. Helemaal aan het eind van het tracé in Zevenaar is op het NS-stationnetje het laatste referentiestation aangebracht. Op het dak is de GPS-antenne zichtbaar en hoog daarboven uit de zendmast. Weliswaar een reservestation, maar als het nodig is doet hij toch goede diensten, zo is inmiddels bewezen. Het is dus meer dan een legitieme poging om ook de NS-gebouwen zelfbij het netwerk te betrekken naast al die waterschapsvoorzieningen. GPS rukt verder op Dit deel van het tracé wordt duidelijk afgeschermd voor al te nieuwsgierige en misschien kwaadwillende bezoekers. We rijden terug naar de bewoonde wereld. Gedurende de hele rit wordt Rob als helpdesk geraadpleegd door gebruikers die problemen hebben met Trimble-apparatuur. De meeste wor den tijdens het rijden, onafhankelijk van alle verkeersdrukte, opgelost. Wat voor de landmeters in het veld geldt, gaat evengoed op voor medewerkers van de helpdesk: je hebt altijd het ge voel dat ze je nodig hebben. En dat is best een goed gevoel. Summary Surveyors and the Betuwe-railway transport route For this new railway line, from Maasvlakte to the German border near Zevenaar, with a length of 160 km, construction has been started. The whole line will be built through rural areas. A lot of surveying activities are going on in this area and most of them will be done using GPS. To support all kinds of measuring and surveying, the firm Geo- METIUS has built a complete network of GPS base stations, continually receiving the signals of the satellites, making it possible to use the method of Real Time Kinematic. The author visited the surveyors at several construction sites and describes the ad vantages of this GPS-network for their daily job. Waar de graafmachines - nu nog handmatig bediend - de piketten van de landmeters volgen om af te graven of bij te storten, zullen over enkele maanden GPS-gestuurde bulldozers het werk overnemen. In plaats van piketten in het terrein zal de stuurcabine worden uitgerust met een computer waarin de tracé- gegevens zijn opgeslagen. Bij het begin van elk stuk werk wordt de tekening van het uit te voeren deel (op een data- kaart) in de display-unit in de cabine geplaatst. Op beeldscherm verschijnt de kaart van de omgeving met daarin de positie van de machine. Lichtindica- toren op het scherm geven aan of er naar links of rechts moet worden bij gestuurd om het vooraf berekende tracé te volgen. Met een druk op de knop kan de machinist de exacte plaats van de bladen bekijken en zien hoe diep en hoe ver hij nog moet schuiven om de berekende hoogte te realiseren. Het hele tracé, recht of met bochten, is via de computer te sturen. De machinist is bijna overbodig. Dat geldt echter niet voor de landmeter. Diens inzet wordt eerder nog vergroot omdat de GPS-gestuurde bulldozers schuiven de grond met centimeter- nauwkeurigheid op zijn plaats. surveying, GPS, profile landmeetkunde, GPS, reportage streng verboden toegang L, voor onbevoegden Op dit terrein gelden strenge veiligheidsvoorschriften Bezoekers eerst melden bi) uitvoering Comol 1 Toegang bezoekers alleen onder begeleiding Het dragen van veiligheidshetmen en -schoeisel Is verplicht Maximum snelheid op werkterrein 5 km/h KEYWORDS TREFWOORDEN GEODESIA 2001-1

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 32