m Landmeter, waar is uw straat? 1 Nederland heeft ruim 226.000 straten, zo blijkt uit de stratentabellen van PTT-Post. Bij een groot deel daarvan moeten landmeters betrokken zijn ge weest bij het uitzetten en aanleggen van de tracés. Maar hoe vaak komt het nu eigenlijk voor dat de landmeterij in de naamgeving van die straten is terug te vinden? Een rondje door Nederland. Oud en historisch Waar kun je dit rondje beter beginnen dan in Delft, in zeke re zin toch de oorsprong van geodetisch Nederland. Daar vinden we één van de oudste straatnamen die ons vakge bied eren, het Landmeterpad uit 1959. Met de geodetische kant van de stad had dat echter niets te maken: de straat- naamgeving voor het wijkje heeft als thema 'oude beroe pen'. Gezien de andere straatnamen Wijnroeierpad, Mou- terpad en Tingieterpad ging het klaarblijkelijk om beroe pen uit de voltooid verleden tijd. Buurgemeente Pijnacker kent sinds 1997 de Landmeterstraat in de nieuwbouw wijk Delfgauw-Zuid (die nog in aan bouw is). De straat is weliswaar vanaf de bovenste verdieping van het Geo- desiegebouw waar te nemen, maar ook hier is er geen relatie: de Pijn- ackerse landmeter valt onder het the ma 'historische voormalige bestuur dersfuncties' en deelt zijn bestaan met onder andere een poldermeester, een smaldeler en een ingeland. Landmeter-kartograaf In de gemeente Bergschenhoek, ten noorden van Rotterdam, treffen we een heus Landmetersplein aan, dat het centrale punt is van de nieuw bouwwijk Villapark I. De wijk is nog niet af en het plein ziet er wat deso laat uit, maar het moet een prettige recreatieplek worden voor de bewo ners en voor de scholieren op het na bije scholencomplex. De commissie straatnaamgeving van de gemeente plaatste in 1996 deze landmeter in het midden van een groep 'cartografen die werkzaam geweest zijn binnen het Hoogheemraadschap Schieland', te weten de heren Stampioen, Potter, Scholten, Landmeterpad in Delft. Landmeterslag in Gouda. Oelofs en Nolen. Niet onlogisch, als je bedenkt dat die vakgebieden in vroe ger tijden erg dicht bij elkaar lagen. Gouda heeft eveneens een landmeter geschaard onder de 'functionarissen die te maken hebben (gehad) met pol derbesturen'. Sinds 1997 kent de stad een Landmeterslag, die een drieluik vormt met Leenmanslag en Sluismees- terslag. De secretaris van de Goudse commissie van advies voor de straatna men meldt eerlijkheidshalve dat er in dertijd bij de beraadslaging in de com missie niet ter sprake gekomen is wat de functie van landmeter inhield, zo dat hij niet zeker weet of deze naam een landmeetkundige achtergrond heeft. Tweede keus Een omweg via Leidschendam, waar een Waterpas en een Schietlood liggen, lijkt vergeefs: deze zijn namelijk ver bonden door de Winkelhaak, wat wijst op het thema 'timmergereedschap'. In Noord-Holland vinden we de gemeente Zaanstad, die momenteel bouwt aan een grote nieuwbouwwijk 'Saendelft'. Per buurt is gezocht naar een thema in de straatnaamgeving, dat past bij het soort bouw. De straatnaam 'Landme ter' is er één in een serie - u voelt hem al - die als thema 'klassiek' heeft: na men uit bestuur en rechtspraak uit vroeger eeuwen. Andere illustere na men zijn bijvoorbeeld Poldermeester, Impostmeester, Schotvanger, Dingstal, Ad van der Meer, redacteur. GEODliSIA 2001-1

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 34