Landmeters en walvis vaarders Landmeter-publicist Vierschaar en Schout. De Landmeter is in Zaanstad niet meer dan een tweede keus geweest. "In eerste instantie (1998, AvdM) is de straat Zaadmeter ge noemd, een ambtenaar die verant woordelijk was voor de belasting heffing over de hoeveelheden geoogste en op de markt gebrachte kool- en lijn zaad. Deze naam stuitte echter op tal loze bezwaren van toekomstige bewo ners. Daarom is ervoor gekozen de naam te wijzigen in Landmeter", zo schrijft mevr. Posch, secretaris van de Zaanse commissie voor de straatnaam- geving. In Saendelft heeft men zich overigens niet beperkt tot klassieke thema's: in de wijk komen ook namen voor als Hobbelende Geit, Guurtjes- maken en Fietsmolen. Creativiteit kan ze in Zaanstad niet worden ontzegd. Nog noordelijker - met voorbijgaan aan de Waterpasstraat, Schietlood straat en Passerstraat in Alkmaar, die middenin een wijk met scheeps- en timmergereedschap liggen - gaat het rijtje historie verder in Den Helder. De Landmetersweg in de wijk De Schoo- ten maakt deel uit van een groep na men die ontleend zijn aan de geschie denis van Huisduinen en Den Helder. Er zijn steeds groepjes straatnamen Landmetersplein in Bergschenhoek. onder één onderwerp gebracht: bij de Walvisvaardersweg is een aantal kleinere straten te vinden, die ge noemd zijn naar walvisvaarders, bij de Dijkschouwerslaan liggen diverse straten genoemd naar opzichters van de zeewering, en in 1966 zijn zowel de Landmetersweg als een aantal 'bij behorende' zijstraten benoemd. Er zijn twee 'echte' landmeters bij: Dirk Abbestee (1615-1688) en Jan Harge (1703-1757). Voorts zijn er zeven straten vernoemd naar op zieners die 'naast hun functie ook vaak kartograaf en land meter waren', waardoor we ze eigenlijk niet tot de catego rie 'landmetersstraten' kunnen rekenen. Landmetersveld in Apeldoorn. We worden onderweg even afgeleid door de straatnaam Kaart op Ter schelling, maar die blijkt niets met kartografie te maken te hebben. Door naar Apeldoorn, waar de afdeling Bouwtoezicht niet kon achterhalen wat de achtergrond van het Land metersveld in de wijk De Maten is ge weest. Maar het B&W-besluit van 1978 over de straatnaamgeving leest als een inhoudsopgave van een historische roman: men vindt er onder andere de rentmeester, zwaard veger, markerichter, vedelaar, schrijnwerker en wolwever; de landmeter is ook hier als oud ambacht beschouwd. Het Landmetersveld - een woonerf eigenlijk - mag er ove rigens wel wezen: het kent maar liefst 928 huisnummers. In dezelfde wijk ligt ook nog een Kaartenmakershoeve, die eveneens onder de categorie oude ambachten wordt geschaard. Joden Een landmeter van naam vinden we terug in een ruilverka- velingsweg nabij het dorp De Rips, in de Oost-Brabantse ge meente Gemert-Bakel. De Landmeter van Beurdenweg is, zo blijkt uit informatie van het streekarchief Peelland, in 1953 vernoemd naar A. F. van Beurden (1857-1934). Hij was aan vankelijk landmeter in Roermond en vanaf 1920 hypo theekbewaarder in Amersfoort. De verdiensten in deze functies zijn echter niet de reden om Van Beurden te ver noemen, maar wel het feit dat hij veel artikelen over de Noord-Brabantse en Limburgse plaatselijke geschiedenis en folklore heeft gepubliceerd, waaronder veel over het Peel- gebied waar De Rips middenin ligt. Eigenlijk hoort deze straat dus, ondanks de suggestieve naam, evenmin tot de echte Tandmetersstraten'. Onderweg vinden we in Eindhoven nog onze naaste colle ga's terug in de vorm van de Kaartmakersring. We vergissen ons in De Kaart in het dorp Gemonde (ten zuiden van 's-Hertogenbosch), omdat de naam van dat doodlopende landweggetje een plaatselijke oorsprong heeft die niets met CEODESIA 2001-1

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 35