Eerlijk vakmanschap Ten gronde gegaan kaarttekenaars te maken heeft. En ook in Rijen en Breda vinden we twee straten die ons op een dwaalspoor brengen, omdat ze Landkaartje heten. Origineel, lijkt het, tot bij nader onderzoek blijkt dat ze naar een vlindersoort zijn genoemd... Een echte Landmetersweg vinden we daaren tegen weer bij het Zeeuwse dorp Oostkapelle (op Walcheren). Het is een polderweg die is aangelegd na de grote ruilverka velingen in de jaren vijftig van de vorige eeuw. Hij is met name vernoemd als eerbetoon aan de landmeters die in de ruilverkaveling Walcheren werkzaam zijn geweest. optreden, als hij de afmetingen van alle ambachten en polders van Putten in zijn registerboek bij elkaar telt. In een land, waar alle lasten metsmetsge- wijs, dus op gelijke voet over alle lan den, geheven worden en alle zeven ja ren de leggers van de eigendommen (hevenboeken) worden vernieuwd, is de landmeter een gewichtig man: hij is de eerste en lang niet de enige functio naris, die een instructie heeft. Het ambt van landmeter van Putten is ten gronde gegaan, nadat Daniël Schellinx in 1617 zijn voortreffelijke kadaster had afgeleverd Gelukkig is dit al leen op Putten gebeurd! In de raads voordracht werd overigens nog een al ternatieve straatnaam gesuggereerd, de Aveling, omdat het "zowel een kor tere en mogelijk ook meer 'sprekende' naam als Landmeterstraat was. De gemeenteraad besloot uiteindelijk dat de landmeter 'sprekend' genoeg Landir.etersweq was. We negeren onderweg de Kaarten maker in Zwijndrecht en de Kaarten makerstraat in Ridderkerk, en komen aan het einde van ons rondje aan in Rotterdam. Aldaar weet men eerlijk vak manschap altijd te waarderen, en dat geldt ook voor de landmeterij. Op de Kop van Zuid heeft de landmeter niet In Spijkenisse is de Landmeterstraat ook alweer één van de traditionele namen, die dit keer verband houden met na men van polderbestuurders, benamingen van functionaris sen en verwante begrippen in de oude polders van Putten. Uit de raadsvoordracht van 18 januari 1972: "Meer een beoefenaar van een gemonopoliseerd, maar overigens vrij beroep is de landmeter: in 1462 zien wij hem voor het eerst Landmetersweg in Oostkapelle. Van Aa tot Zworrelstraat In de stratentabellen van PTT-Post van februari 2000 komen 226.090 straten voor, die 122.626 verschillende na men hebben. De eerste naam in de ta bel, Aa in Kaatsheuvel, komt net als 97.982 andere namen slechts één maal voor (79,9% van het totaal); 11.927 namen komen niet meer dan twee keer voor (9,7 De top-tien van de meest voorkomende straatnamen is de volgende: Kerkstraat 521 Schoolstraat 461 Molenstraat 331 Dorpsstraat 318 Molenweg 278 Julianastraat 256 Parallelweg 243 Nieuwstraat 235 Wilhelminastraat 233 Industrieweg 205 Nu moet hierbij worden aangetekend dat het sorteren en tellen met een computer alle verschillen in kaart brengt, zodat bijvoorbeeld Dorp straat/Dorpsstraat, en Koningin/Prin ses Julianastraat/weg/plein, apart voorkomen. Als we uitgaan van de kern van de straatnaam ('dorp', 'kerk', 'juliana', enz.), dan ziet de top tien er als volgt uit: Kerk 1400 Molen 1300 School 680 Juliana 650 Wilhelmina 620 Nieuw 580 Beatrix 530 Station 530 Dorp 525 Bernhard 470 De hier gegeven aantallen zijn afge rond, omdat niet altijd eenduidig is of de straatnaam rechtstreeks van het kernwoord is afgeleid (Molenweg en Molenpolderweg; Dorpstraat en Tuin dorpstraat; Kerkweg en Kerlcenveld- weg; enz.). Bij 'nieuw' zijn alleen mee geteld de straten die het formaat Nieuw(e)straat, -weg, -dijk hebben. Opvallend is dat vaderlandse helden niet in dit lijstje voorkomen: De Ruy- ter is niet meer dan zo'n honderd keer vernoemd, en Rembrandt maar 220 keer; zij moeten onder andere Margriet en Irene (elk 400 x), Emma (360x), de industrie (350x), de eik (350x), het raadhuis (300x), de kastan je en de rozen (elk 300x), de sport (275x) en het spoor (250x) ruim voor laten gaan. Maar ze komen in elk ge val vaker voor dan de hekkesluiter van de tabel: dat is de Zworrelstraat in Herwijnen (ten oosten van Gorin- chem), die - het verbaast eigenlijk niet - slechts één keer voorkomt. GEODESIA 2001-1

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 36