Waterpasstraat doer eist sloop van huizen binnen stankcirkel alleen een straat, maar hij heeft er ook een complete uitrusting bij ge kregen: de Piketkade, de Passer straat, de Schietloodstraat en de Wa terpasstraat, alle sinds 1980. In 1988 werd daar nog de Jalonstraat aan toegevoegd (zie ook Geodesia 1992 no. 9, p. 359). De gemeente heeft hier aansluiting gezocht bij reeds bestaande straatnaamgeving: in de buurt liggen straten die genoemd zijn naar Rotterdamse architecten en landmeters. Dat betreft voor ons verhaal alleen de Stampioen- straat, die we ook al in Bergschen- hoek als kartograaf tegenkwa- Braderie De oogst van ons rondje is zeventien Passerscr Het landmeters wijkje in Rotterdam. namen die een directe relatie met de landmeterij hebben; als we de zeven Helderse ad hoc- landmeters en mijnheer Van Beurden erbij tellen, komen we tot vijfentwintig. Het overheers ende beeld is dat het volgens de straatnamencommissies in Neder land allang gedaan is met de land meterij het is iets van vóór 1800 en toegevoegd aan de folkloristische traditie van dit land (het wachten is op de eerste landmeter die als oud ambacht bij een braderie wordt op gevoerd). Tot onze troost kan alleen nog dienen dat degenen die de we gen hebben aangelegd, er nóg kari ger van alkomen: zij moeten genoe gen nemen met een Stratenmakers hof (Alkmaar) en een Straatmakers- hoeve (Apeldoorn). Een veehouderij in Helden houdt vast aan de eis dat een aantal binnen zijn stankcirkel gelegen woningen gesloopt moet worden. De woningen staan slechts enkele tientallen centimeters tot een meter binnen de om het bedrijf getrokken stankcirkel van 180 meter. Donder dag boog de Afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State zich over het zoveelste bedrijf van een zich al tijden voortslepend conflict. Al jaren verzet Maatschap Saassen en Sleegers zich tegen de bouw van de dichtstbijgelegen woningen van een nieuwbouwwijk in de gemeente Hel den. De veehouderij vreesde, overi gens terecht, dat haar uitbreidings mogelijkheden volledig teloor zou den gaan. De gemeente en provincie wezen de bezwaren van Saassen en Sleegers keer op keer af, totdat de Raad van State in 1998 concludeerde dat de gemeente Helden een verkeer de plantekening had gebruikt. Een vijftal woningen bleek tot grote schrik van de gemeente en de bewo ners op een vernieuwde computerte kening plotseling binnen de wettelij ke stankcirkel van 180 meter te val len. Daarop bleef de gemeente niets an ders over dan de bouwvergunningen voor vijf reeds aan de Rogge gebouw de woningen alsnog in te trekken. De maatschap vroeg daarop om sloop van de woningen, maar dat wees de gemeente af. Helden besloot de wo ningen, waarvan slechts de voorge vels en een erker in de cirkel liggen, te gedogen. De Woningstichting Wonen Noord- Lintburg ging tegen de gedeeltelijke intrekking van de bouwvergunning bij de Raad van State in beroep. Het rechtscollege boog zich woensdag over de zaak en stelde vast dat een verkeerde meting van de stankcirkel de oorzaak van alle problemen vormt. Die werd overigens in 1994 in opdracht van het ministerie van VROM vervaardigd. Het ministerie hield vier jaar lang vol dat de kaart correct was, maar is daar inmiddels van terug gekomen. De Raad van State, die in 1998 over het bouwplan oordeelde, liet destijds na ter plekke de cirkel na te meten. Wel stelde de Afdeling op basis van de nieuwe computerberekening vast dat vijf woningen binnen de stankcir kel lagen. En dat dit in strijd was met de wet. Staatsraad C. Terwee-Hilten zei dat het nu voor alle partijen het beste is als een onafhankelijke advi seur ter plaatse nogmaals de meetlat uitrolt. Uiteindelijk zal de vraag moeten wor den beantwoord wie schuldig is aan dit drama en wie voor de schade zal moeten opdraaien. Het is immers niet uitgesloten dat in het uiterste geval de gevels van een aantal wonin gen 'achteruit' gezet moeten worden. Volgens de maatschap is de gemeente verantwoordelijk, de gemeente vindt dat VROM met zijn verkeerde meting schuld draagt en de woningstichting meent dat de Raad van State in 1998 de zaak beter had kunnen afhande len. Over zes weken volgt de uit spraak. (Uit: Ned. Staatscourant 3 november 2000) .^'Vijoodstraac I GEODESIA 2001-1

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 37