Onze kadastrale 'collega's' in de Verenigde Staten Van het WEB Wat weten ze in de Verenigde Staten nu helemaal over kadastrale landmeters, is de eerste gedachte die bij me opkomt, als ik, zwervend op internet, stuit op de website www.cadastral.com. Toch intrigeert me de eerste zin, waar mee de auteur aangeeft dat deze site interessante informatie bevat voor 'land surveyors', ook wel bekend als - ja, nu komt het - 'cadastral surveyors'... De auteur Jeriy Wahl brengt op persoonlijk initiatief, zo lijkt het, het Amerikaanse kadastra le verleden en heden tot leven. De landmeter was en is namens de Feder- Cadmtml Survey juAWM.oadM4nil.oofn) al Land Surveying Authority bezig met het instandhouden van het Public Land Survey System (PLSS), ook wel bekend als 'the rectangular system'. Dit systeem werd van zeer groot belang in de 18° en 19e eeuw tijdens de trek naar het onont gonnen Westen. Een nostalgisch plaatje van de vroegere landmeter spreekt boekdelen (fig. 1). Verder wordt het Cadastral Survey toegelicht, een program ma van het Bureau of Land Management (BLM), waarvan van alle State Offices de managers met naam en e-mail wor den vermeld. Het BLM is primair verantwoordelijk voor het inmeten van de wettelijke grenzen voor de federale over heid, en zij doet dit kennelijk al 215 jaar! De huidige land meter is daarbij naast landmeter tevens archeoloog en geo loog. Trots meldt de schrijver: "So we sometimes use the old saying 'Land Surveying' is both an art and a science". Bij één van de genoemde taken van het BLM moet ik toch even slikken. Deze luidt: "Is a leader in developing spatial data as a basis for National Land Information System. This includes a large data collection efforts which is underway, known as the GCDB or Geographic Coordinate Data Base Project. This is the largest project in the world for development of records ba sed geographic spatial framework". En wij in Nederland maar denken dat we bij het Kadaster zo'n grote ruimtelijke kadastrale database hebben, mis schien wel de grootste?! Weer zijn die Amerikanen ons de baas, tenzij ze bij het schrijven van deze tekst niet over de grote plas hebben gekeken en ons tijd schrift nooit hebben gelezen. Aangenaam getroffen werd ik door de aanwezigheid van een enorm uitgebreide handleiding, de zogenaamde Ma nual of Survey Instructions, die er zo officieel uitziet dat men zich haast om erbij te vermelden dat niemand aan deze in formatie rechten kan ontlenen. (Kijk, zo kennen wij onze Amerikaanse vakbroeders weer!) Berry van Osch, internet- redacteur. Desalniettemin is er voor de kadastrale, maar ook andere geodetische, fijnproevers zeer veel - met de nadruk op veel - interessants in te lezen. Kijkt u zelf maar. Het bevat veler lei onderwerpen zoals de 'Amerikaanse HTW', verhandelin gen over elementair landmeten, hoe een veldwerk moeten worden geschetst en alles over juridische aspecten bij de re gistratie van grondrechten, enzovoort, enzovoort. Ook vind u tabellen met de standen van zon en poolster voor het jaar 2000. En vele artikelen over uiteenlopende vakmatig relevante onderwerpen. Heb je dan nog niet ge vonden watje zocht, dan kun je via de zoekmachine uitzoe ken waar je dan wel moet zijn Kortom, een verrassende complete wereld wordt ontvouwd na één klik op zo'n simpele website-naam. Fig. 1. GEODESIA 2001-1

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 41