STICHTING GEODESIA Rayonbijeenkomst Noord INFORMATIE Bijeenkomst van De Hollandse Cirkel - verslag die passen in een redelijk stabiele in stitutionele omgeving, niet zullen wer ken in hun lokale situatie. Zij voelen zich ook verantwoordelijk voor hun ei gen oplossingen en dat is mijns in ziens een enorme stap vooruit, die ook voor organisaties als het ITC van grote invloed zullen zijn op het beleid en vormgeving van de kennistransfer. Het betekent bijvoorbeeld dat de relatie van het ITC-personeel naar counter parts in ontwikkelingslanden er één Op donderdag 15 maart 2001 wordt om 20.00 uur een rayonbijeen komst gehouden bij Van der Valk Res taurants te Assen met als onderwerp 'Het NAP opnieuw gemeten'. Evenals bij de start van de Vijfde Nauwkeurig heidswaterpassing zijn nu, bij de af ronding van dit omvangrijke project, deskundigen van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat bereid om over hun ervaring in dit project te vertellen. Van 1996 tot 1999 zijn in het kader van de Vijfde Nauwkeurigheidswaterpas sing door de Meetkundige Dienst tal van metingen uitgevoerd. De resulta ten van zowel de waterpassingen, GPS- metingen en zwaartekrachtmetingen zijn ondertussen bekend. Ing. W. A. van Beusekom en ir. R. E. Molendijk zullen ingaan op de uitgevoerde me tingen en de behaalde resultaten. Als ondersteuning zal daarbij het tijdens de Vijfde Nauwkeurigheidswaterpas sing verzameld videomateriaal wor den gebruikt. Uiteraard zullen ook de consequenties voor zowel NAP als hoogtereferentiesysteem als voor ge bruikers van NAP-hoogten (met name in Noord-Nederland) worden bespro ken. Tot slot zal worden stilgestaan bij de ontwikkelingen in Europa die van belang zijn voor (het gebruik van) NAP. Belangstellenden kunnen zich aan melden bij Albert van der Sluis, p/a Oranjewoud, Postbus 24, 8440 AA Heerenveen, telefoon (0513) 63 45 05, fax (0513) 63 35 02, e-mail: albert.van dersluis@oranjewoud.nl. moet worden van grotere gelijkwaar digheid, waarin we erkennen dat wij net zoveel over de lokale instituties moeten leren als de counterpart over de technologie, en dat die twee goed op elkaar afgestemd moeten worden om in de toekomst met succes de mis sie van het ITC voort te kunnen zetten. Overigens zullen ook de universitei ten in het kader van hun internatio nalisatie na moeten denken hoe zij zullen omgaan met deze nieuwe zelf verzekerde houding van onze collega's in Afrika. Tijdens een borrel sprak ik nog even met de DG hierboven genoemd en ze vroeg mij of ik verrast was door haar analyse van de feiten in Afrika. Ik be sloot snel dat tot op zekere hoogte te beamen, want dan had ik tenminste een aannemelijk alibi voor de verras sing over haar aantreden die toch ken nelijk wel op mijn gezicht te lezen stond. Stichting De Hollandse Cirkel "-i Vrijdag 10 november 2000 kon voor- zittter prof. dr. ir. L. Aardoom zo'n veertig aanwezigen welkom heten in het Mariniersmuseum te Rotterdam. Ir. L. A. Elema was de enige vrouw en zij sprak over verleden, heden en toe komst van de Dienst der Hydrografie. "Vroeger had je Nieuw Guinea met pa- poea's. Die werden ingeschakeld om bakens op te zetten. Bewerken van meet resultaten middels graveren was span nend". Ze toonde onder andere dia's van tekenzalen met peilbladen en dui delijk zonder (anti-)rookbeleid. Naast zeekaarten en hydrologische kaarten zijn er tot 2001 ook nog visserijkaar- ten. Dan worden die gegevens in de ge wone zeekaarten opgenomen. Aardig is dat de afkorting HP naast op een computermerk ook op Hydrografische Publicatie kan duiden. En LAT kan ook Lowest Astronomical Tides betekenen en dat is de verticale referentie op zee. Jong bleek de formele grens op zee met buurland België. Meer omstreden was het bepalen van de grens tussen Eri trea en Jemen. Deze technische onder steuning vond zijn oorzaak in het op een straatlengte verwijderd zijn van het Vredespaleis in Den Haag. In de toekomst volgen in 2003 twee nieuwe opnemingsvaartuigen, waarvoor al een offerte is gevraagd bij de werf De Schelde. 'De warboel die elektronische kaart heet' kent zowel raster- als vec- torvormen, werd 's avonds door Poolse boerenfamilies gedigitaliseerd, maar aan boord blijft de papieren lcaart ver plicht. C. Don, Benelux-voorzitter van de Hy- drographic Society, behandelde de op komst en ondergang van het Decca- plaatsbepalingssysteem. ("De enige band met de grammofoonplaten was het geld"). Don verwierf veel kennis van de kartograaf J. Th. Verstelle (1900- 1968) die kort na 1930 bij de jonge Meetkundige Dienst van de Rijkswa terstaat voor Shell luchtlcarteringen van Nieuw-Guinea maakte. Het Decca- plaatsbepalingssysteem kwam in de Tweede Wereldoorlog tot ontwikke ling. Faseverschillen tussen de master en de slave werden omgezet in af- standsverschillen, en hielpen bij de landing in Normandië in 1944. Britse wetenschappers ontdekten ook dat 'het Europese continent 2000 meter fout lag ten opzichte van Engeland'. Via Hi-Fix en andere vernieuwingen maakte DGPS definitief een eind aan het Decca-tijdperk. Drs. ing. W. Heijveld deed uit de doe ken hoe je een tentoonstelling laat in richten door vormgevers, waarna een interessant bezoek aan de expositie 'Tot op de bodem' volgde. Adri den Boer GEODESIA 2001-1

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 43