1 1 Evaluatie Wet voorkeursrecht gemeenten Herman de Wolff, Johan de Greeff Da nielle Groetelaers, Jitske de Jong, Willem Korthals Altes. Gebruik en effecten Wet voorkeursrecht gemeenten, Delft Univer sity Press, 2000, ISBN 9040720835. Herman de Wolff, Johan de Greef, Da nielle Groetelaers, Jitske de Jong, Willem Korthals Altes. Aanbevelingen vormge ving en gebruik Wet voorkeursrecht ge meenten, Delft University Press, 2000, ISBN 9040720843. - in de huidige marktsituatie - kan worden mee geprofiteerd. Er ligt ech ter wel een druk op de effectiviteit van de wet door vroegtijdig ingenomen grondposities en zelfrealisatiecon structies. Ook brengt de wet, vooral voor gemeenten, veel werk met zich mee. Op basis van de resultaten van het eva luatieonderzoek zijn aanbevelingen gedaan voor de vormgeving en het ge bruik van de wet. Belangrijkste aanbe veling is de wet te handhaven, maar op onderdelen aan te passen. Aandachts punten zijn de vrijstellingsmogelijk heden van de aanbiedingsplicht voor overeenkomsten die voorafgaand aan vestiging van het voorkeursrecht ge sloten zijn, alsmede de mogelijkheid om rechtshandelingen die een ge meentelijk voorkeursrecht ondergra ven, nietig te verklaren. Ook wordt een aantal voorstellen gedaan om de be stuurslast voor gemeenten en tevens de administratieve rompslomp voor individuele eigenaren te beperken. De resultaten zijn weergegeven in twee publicaties. De eerste bevat een beschrijving van de effecten van de wet, de tweede aanbevelingen op grond van het evaluatie-onderzoek. Herman de Wolff Juli 2000 was het vier jaar geleden dat de Wet voorkeursrecht gemeenten is gewijzigd. Aanleiding voor wetswijzi ging was dat de regering het grondbe- leidsinstrumentarium wilde uitbrei den met de mogelij kheid ook op nieu we bouwlocaties buiten de bebouwde kom een gemeentelijk voorkeursrecht te vestigen. Het evaluatieonderzoek, dat na vier jaar moest worden uitge voerd, is verricht door de afdeling Geo desie van de TU Delft. Uit het onderzoek blijkt dat de wet door veel gemeenten wordt gebruikt. Deze zijn daarbij over het algemeen zorgvuldig. De wet zorgt voor verster king van de gemeentelijke positie op de grondmarkt. Daardoor wordt, tot op zekere hoogte, ook de rol van de ge meente als regisseur van locatieont wikkeling versterkt. Er komt nog geen duidelijk beeld naar voren van het ef fect van de wet op de prijsvorming van agrarische grond. In elk geval maakt de versterkte positie op de grondmarkt het gemeenten vaker mogelijk een ac tieve rol rond de grondexploitatie te vervullen, waardoor van de financiële opbrengsten van locatieontwikkeling Expositie 'In oude glorie' Tot en met 9 februari 2001 is bij het Streekarchief Hollands Midden te Gouda een expositie te zien met als ti tel 'In oude glorie'. Aanleiding is een restauratieproject van archiefstukken en met name kaarten. Door middel van foto's, een video van Gouwestad TV (en in november ook op live demon straties) toonde atelier Hoogduin hoe dit herstel wordt uitgevoerd. Door 'kopervraat' komt sulfaat door het pa pier heen en zo is op een kaart uit 1695 in spiegelbeeld bijvoorbeeld het ver loop van dijken af te lezen. Van andere kaarten werd vergeeld schellak verwij derd. De 'Afteykeninge des vrijheids van der Goude', rond 1613 door Hendrick Vos ge maakt, werd aan- gevezeld en ge doubleerd. Kadas- terkaarten wer den van zuur stro bord verwijderd en zelf ook aan- gevezeld. Alles is gelardeerd met technische infor matie en ook Aanvezelen van archiefstukken. (Foto: S. N. den Boer-Snoei.) wordt werk getoond dat nog niet in ou de glorie is hersteld. Tegen het eind van de zeventig nummers tellende ex positie prijken 'gecrashte harde schij ven uit 1981'. Die data zijn voorgoed ontoegankelijk geworden... Ter gelegenheid van de tentoonstel ling verscheen ook een cd-rom met een keuze uit het oude kaartenbezit (onder andere Rivierkaarten). Scannen bij Tensing SKS in Zaltbommel maakte vergaand uitvergroten van details mo gelijk. De prijs is f39,95. Het adres van de dienst is Groeneweg 30 te Gouda en de openingstijden zijn van dinsdag tot en met vrijdag van 9.30-17.00 uur. Gebruik en effecten Wet voorkeursrecht gemeenten Herman da Wolff Johan de Graaf Danielle Groetelaers Jitske de Jong Willem Korthals Altes Aanbevelingen vormgeving en gebruik Wet voorkeursrecht gemeenten Herman de Wolff Johan de Greef Danielle Groetelaers Jitske de Jong Willem Korthals Altes GEODESIA 2001-1

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 44