Meetfout Nieuwjaarsrede Meetkundige Dien van de Rijkswaterstaat PHLO-cursus Opnieuw startte de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat het nieuwe jaar met een bijeenkomst voor alle medewerkers in het Delftse theater 'De Veste'. Goede wensen wa ren er te over! Hoofdingenieur-direc teur dr. H. Fijnaut stelde de nieuw bouw centraal. "De eerste paal is gesla gen. Over ruim een jaar vindt de inhui- zing plaats. Dat is maar een korte tijd om kantoorinnovatie voor te bereiden: maak uw bureau maar vast leeg", al dus Fijnaut. Verder werden koers en strategie aan het personeel uitgelegd. Wat men verantwoord aan de markt kan overlaten, zal onder regie aan de markt worden overgelaten. Het Stra tegisch Bedrijfsplan 2002-2006 kent binnen de geo-informatievoorziening twee speerpunten: quantity survey en GIS. Om de goedgekeurde accountants verklaring te behouden moet meer aandacht worden gegeven aan de pre- contractuele fasen bij inkoop. delijke toetsaanduiding en directe se lectiemogelijkheden van de meest ge bruikte functies maken het instru ment gebruikersvriendelijk. In het in terne geheugen is ruimte voor 5000 punten. De meetgegevens kunnen met behulp van het projectbeheer in ver schillende projecten worden opgesla gen. Eigen codelijsten kunnen op kan toor worden voorbereid en via de kabel ingeladen. Krachtige en praktische applicaties bieden mogelijkheden voor elke meet- lclus. Een breed scala aan softwaremo- gelijkheden wordt standaard met de nieuwe DTM-300 serie meegeleverd. De functies, die in de nieuwe software zijn opgenomen, zijn bekende en vrije standplaatsbepaling, referentiehoog temeting, uitzetten door middel van hoeken en afstand, uitzetten door mid del van coördinaten, detailmeten, tweepunt-referentielijn, tweepunt-re- ferentievlalc, driepunt-referentievlak, onderlinge afstandsberekening, hoog tebepaling zonder prisma, excentrici teitsmetingen en nog veel meer. De DTM-300 serie heeft een IPx6 water bestendige constructie, die is uitge voerd in een compacte en lichtgewicht behuizing. Het totale gewicht van het instrument, inclusief accu, is 5,1 kg. Inlichtingen: POL geotechniek bv, telefoon (026) 479 01 11, fax (026) 479 01 12. Op 22 en 23 maart en 5 en 6 april 2001 zal in Wageningen de PHLO- cursus 'Inrichting van de groene ruim te; dynamiek van planning en bestuur' worden gehouden. De cursus geeft een overzicht van ideeën en denkbeelden die een rol spelen bij de inrichting van de groene ruimte, en geeft inzicht in de bestuurlijke context van het inrich tingsproces, het te hanteren instru mentarium en de manier waarop plan nen tot stand komen in een samenspel van actoren. De doelgroep van de cur sus zijn personen (wo- of hbo-niveau) die betrokken zijn bij de inrichting van de groene ruimte, in dienst van onder andere verschillende overhe den, maatschappelijke organisaties, waterschappen, adviesbureaus, water leidingmaatschappijen, onderwijs- en onderzoekinstellingen. Sluiting in schrijving: 2 maart 2001. Inlichtingen: Bureau PHLO, telefoon (0317) 48 40 93, info@secr.phlo.wau.nl, wau.nl/phlo. Een aannemer in Groningen heeft 22 woningen in de nieuwe stadswijk Pic- cardthof op de verkeerde plek neerge zet. J. ter Beek, voorlichter van de dienst Ruim telijke Ordening van Groningen: Wat een blunder! "Ja, het is een domme vergissing; dat vindt de aannemer zelf ook. Hij heeft waarschijnlijk een meetfout ge maakt bij het uitzetten van het ter rein waarop de woningen zijn ge bouwd. Het gevolg is dat de huizen nu 65 centimeter te ver naar voren staan, wat heel vervelend is voor de mensen die een huis hebben gekocht. De weg die tussen de twee huizen blokken wordt aangelegd, is nu niet breder dan 7 meter 35, terwijl die acht meter had moeten zijn." Wat maakt een centimeter meer of minder nou uit? "Het wordt voor de bewoners wel heel moeilijk om op de weg te kun nen keren en hun garage te bereiken. Je kan er wel lacherig over doen, maar ik vind het niet echt grappig. Ik kijk er wel van op dat dit heeft kun nen gebeuren. In de twintig jaar dat ik bij de dienst Ruimtelijke Ordening werk, heb ik zoiets nog nooit meege maakt". (Uit: column 'Wat u zegt' van Patrick Smit in het reizigersblad Metro, 22 november 2000) GEODESIA 2001-1

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 47