In Deventer was het niet veel beter. Het landmeetkundig be drijf DHG heeft daar alle onderwijsinstellingen bewerkt met mooi foldermateriaal. Maar ook daar bleef het angstig stil. Noch de roep van GIS noch die van de geodesie was luid genoeg om eens een bedrijf dichtbij huis te gaan bekijken. Wel jammer van al die inspanning vooraf. In Leerdam onderging ingenieursbureau BCC hetzelfde lot. Op zaterdag werden de meeste bezoekers verwacht en daar om bezetten zeven enthousiaste medewerkers die dag hun bureaus, maakten de GPS-ontvangers, tachymeters en com puterdemo's gereed om 'den volke' te tonen. Helaas, ook hier was alle inspanning tevergeefs; geen scholieren, maar ook bijna geen andere belangstellenden. In Zwijndrecht had Landmeetkundig buro GEOTEC bv ge rekend op een forse aanloop. Er was een programma ge- "Landmeten is niet mijn favoriete vak", vertelt Nico Knoes- ter van het Mondriaan College terwijl hij om een grote plas heenloopt, op weg naar het hoofdgebouw van Fugro-Inpark in Leidschendam. "Zeg dat nou niet, man", waarschuwt een klasgenoot en geeft hem lacherig een duw, "Anders staat het zo in Geodesia". Het is woensdagmiddag 15 november 2000 en de groep mbo-studenten van de afdeling Civiele Techniek van de Haagse school gaat uitgelaten het ge bouw aan de overzijde, eveneens van Fugro, binnen. Ze dollen, lachen en zetten elkaar om de beurt voor schut. Want na een uur lang stilzitten ver slapt de aandacht onvermijdelijk bij een groep van twintig jongens. Maar ze konden de presentaties van Wim Eimers, directeur Geodesie, en Huug Haasnoot, directeur van de divisie FLI- MAP, wel waarderen, zo blijkt. "Het was best nuttig hoor, want ik wist nog niet alles. En dat FLI-MAP is wel mooi. Het lijkt me alleen een beetje onnodig, want als je iets aanlegt, heb je het al in gemeten, toch? Zal wel iets gemist heb ben ofzo", vertelt student Pieter Dijk huizen, terwijl hij met bravoure wacht op instemming van de anderen. Vooral de ervaringen van Haasnoot bleken de jongens aan te spreken. "Bij een project in Zuid-Afrika ondervonden we problemen waar je van tevoren niet over nadenkt. Sommige wijken waren gewoon te gevaarlijk om te gaan opmeten. Zelfs met bewaking werd ons dat sterk afgeraden", liet hij de groep weten. Ook de 'helikopter die landde in de tuin van het hotel' sprak behoorlijk tot de verbeelding. En on danks het veelvuldig gebruik van vaktermen vonden de jon gens de presentaties niet moeilijk te begrijpen. Edwin Mijs- berg verklaart: "We zitten in het laatste jaar van de oplei ding en daardoor weten we ongeveer waar die man het over maakt om te laten zien wat ze daar kunnen. Scholen hadden zich niet aan gemeld, het wachten was dus op de volwassen wereld. Er zaten mensen ge reed om het publiek te ontvangen en er lag voldoende informatie gereed (van het bedrijf zelf en van de Geodesie Promotie Commissie), maar helaas, het publiek bleef weg. De gemeente Emmen had meer succes. Samen met het Kadaster uit Assen wer den op zaterdag 18 november interes sante landmeetkundige toepassingen gedemonstreerd, waarmee de bevol king van die stad duidelijk werd ge maakt dat er wel wat is veranderd bij had. Hij vertelde hoe het bedrijf functioneert enzo en hoe je land kan inmeten met hele nieuwe methoden vanuit de lucht. Dat is eigenlijk veel sneller en goedkoper". Aangekomen in het hoofdgebouw wordt de klas opgesplitst in drie groepen. Dan maken ze achtereenvolgens kennis met de tachymeter en GPS-ontvanger van Fugro, met de unit fotogramme- trie en met de werkwijze van de unit digitale kaartvervaardiging. Maarten Bomers, sinds kort in dienst bij Fugro Inpark, laat weten waarom voor deze drie workshops is gekozen. "Wij kun nen natuurlijk nog veel meer laten zien, maar deze zaken sluiten goed aan op de opleiding. Ze geven een aardig beeld van de werkzaamheden waarmee deze studenten in aanraking kunnen komen als ze besluiten voor ons te gaan werlcen na afronding van hun mts-opleiding. Voor de presenta tie van FLI-MAP hebben we gekozen omdat dat nou eenmaal een onder werp is dat snel aanspreekt". Als de medewerker van Fugro-Inpark zijn ver haal heeft verteld en de studenten de tachymeter allemaal uitgebreid heb ben bekeken, is het wachten tot het tijd is voor de volgende workshop. Dan hangen de jongens met hun wollen truien en witte sokken rond bij de receptie. Student Pieter: "Het is wel onze vrije middag, hè? Maar er was gezegd: jullie gaan vandaag op internationale GIS-dag met de hele klas hierheen. Ik vond het niet erg, want ilc heb hier stage gelopen". Mede student Nico ziet kans zijn eerder gestarte betoog te hervat ten: "Prima hoor, zo'n internationale GIS-dag, maar ik heb niet zoveel met landmeten. Het echte ontwerpen lijkt me wel leuk, want dan teken je knooppunten en snelwegen. Dat is toch beter dan meten wat er al is". Wollen truien en witte sokken bij Fugro-Inpark Misschien is dat landmeten toch wel wat... later. Karien Ris, freelance redacteur. GEODESIA 2001-1

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 8