Geo-informatie in de netwerkmaatschappij Verslag 6e themadag KvAG, sectie GIS Op donderdag 20 juli 2000 organi seerde de GIS-sectie van de Kring voor Aardobservatie en Geo- informatie een Nederlandse dag tijdens het internationale ISPRS- congres op de RAI in Amsterdam, met als onderwerp 'Geo-informatie in de Netwerkmaatschappij'. drs. C. W. Quak, afdeling Geodesie, TU Delft. Distributie van aard observatie (meta)informatie via het netwerk NCGI (Nationaal Clearing house Geo-informatie) Peter van Oosterom (TUD), die Arnold Bregt (LUW) verving, introduceerde de sprekers en panelleden, en gaf een kort overzicht van de trends die hij had waar genomen tijdens zijn congresbezoek. De meest opvallende trends waren het populair worden van 'echte 3D'-data, en een steeds grotere nadruk van distribu tie en updating van geodata via netwerken. Jammer genoeg was een sessie over OpenGIS parallel aan deze sessie ge plaatst. Dit heeft de opkomst voor deze sessie (zo'n dertig mensen) vast geen goed gedaan. Daartegenover stond dat er door de combinatie met een groot congres wel een breder (internationaler) publiek kon komen; de voertaal was dan ook Engels. In de sessie vóór de pauze werden twee voordrachten over meta- informatie gehouden. In de eerste voordracht vertelde Rob van Swol van NLR/Neonet over Neonet (Netherlands Earth Observation Net work). Zijn eerste waarneming was het grote verschil tussen wat de gebrui kers van data willen (goed toeganke lijke uniforme data) en wat de leveran ciers van data aanbieden (heterogene catalogi, een verscheidenheid aan web sites, enzovoort). Een deel van de op lossing voor dit probleem is het stan daardiseren van de meta-informatie. Neonet probeert dit probleem op te lossen door gebruik te maken van zo veel mogelijk standaarden (XML, Java, enzovoort). Het Neonet-netwerk be staat uit een aantal 'topical nodes'. Ieder van deze nodes bevat de meta- informatie over een zelf gekozen on derwerp in remote sensing. Omdat de beheerder van de data de node zelf be heert, is de verwachting dat de meta data op de node up-to-date zal blijven. Doordat alle nodes dezelfde software draaien (Clubs geschreven in Java), krijgt de gebruiker een standaardin terface voor zich. De Clubs-software biedt uitgebreide functionaliteit voor het zoeken in de metadata; hierbij kunnen ook vragen worden gesteld aan verschillende topical nodes tege lijk. Het werkende systeem is op het in ternet te vinden op apex.neonet.nl. Barend Gehrels van Geodan IT besprak een ander Nederlands initiatief op het gebied van clearinghouses voor geo- informatie, het Nationaal Clearing house Geo-informatie (NCGI). Hij gaf eerst een introductie over aan clea ringhouse gerelateerde OpenGIS-on- derwerpen: catalogs en web mapping. Daarna-concentreerde hij zich op het Public Utility X Cadastre Municipality Y Distributie en integratie van geo-informatie via (mobiele) netwerken. GEODESIA 2001-2

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 12