Paneldiscussie HPI050C - HPI055CM Vc_ het systeem onder andere gebruikt voor taxatie van huizen voor de WOZ. De verbinding tussen het veld en het kantoor wordt gelegd via het mobiele (telefoon)netwerk. Momenteel is dit netwerk nog spraakgeoriënteerd, waardoor de band breedte voor datatransport nog laag is. Binnenkort komen met de ontwikkeling van GPRS en UMTS hogere band breedtes ter beschikking. Volgens Randolph ter Haar zal in de toekomst de scheiding tussen 'veld' en 'kantoor' verdwijnen. De organisa torische aspecten hiervan zullen een belangrijk onderdeel moeten zijn van ieder Mobile Computing project. Nadat alle sprekers hun visie op de geo-netwerkmaatschappij hadden ge geven, betraden zij samen met Her men van der Lugt (Telematica Instituut - Internet II) en Leen Murre (Managing Director National Clearinghouse) het podium voor een paneldiscussie. Hermen van der Lugt opende de discussie stevig door te zeggen dat hij de nieuwe applicaties mist. Rob van Swol vond het openen van geoda- ta voor de wereld onze taak. Barend Gehrels zag mogelijk heden om niet alleen data te distribueren, maar ook servi ces gedistribueerd via internet aan te bieden, zoals kaartge- Nieuwe GIS- toepassingen door mobiele communicatie. neralisatie en het berekenen van over lays. Hans van de Marei voorzag een prachtige toekomst voor de mogelijk heden van plaatsbepaling met hoge precisie, die mogelijk wordt via het netwerk. Randolph ter Haar hield het belang van de klant in de gaten, en die wil kostenreductie. Peter van Ooster- om vroeg Hermen van der Lugt wan neer nu toch de betalingen via inter net eens goed geregeld gaan worden; deze denkt dat de telecombedrijven er in zullen stappen, en niet de banken. Randolph ter Haar vroeg zich af of de overheid niet te traag is, maar volgens Peter van Oosterom moet de overheid voor stabiliteit zorgen en kan het niet zo snel reageren als internetbedrijven, maar heeft het wel interessante data banken voor bedrijven. Geconcludeerd werd dat als je voor je netwerktoegang niet meer achter je bureau hoeft te zit ten, er talloze nieuwe toepassingen mogelijk zijn. Hewlett Packard connect supplies reseller De Panoven I5A 4191 GW Geldermalsen Tel.: (0345) 58 02 00 Fax: (0345) 58 01 88 Internet: www.gtr.nl E-mail: gtr_ll@gtr.nl De nauwkeurige en betrouwbare groot formaat afdruk oplossing voor elke GIS-gebruiker. G.T.R. levert het complete programma HP printers, zowel groot- als kleinformaat met meer dan 50 soorten bijbehorende media en alle inkjet cartridges. -ive. GEODESIA 2001-2

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 14