Literatuur Summary tie" van de I.V. Jappé nu in feite wel heeft ingehouden. De atlaskaarten zouden, aldus het voorwoord van 1859, "alleen bij wijze van verkleining van de kadastrale plans" worden ver vaardigd. In het voorwoord van de fac simile herdruk van 1970 wordt echter deze bewering ontkend aldus: dat "de kaarten niet ontstaan zijn door het sa menvoegen van de toen al beschikbare kadastrale kaarten, maar dat er ge bruik is gemaakt van het gereedkomen van de triangulatie van Baron Krayen- hof'. Hierbij wordt de suggestie ge wekt dat de elf Friese primaire punten de geografische informatie zouden hebben geleverd voor de weergave van de honderdduizenden op de kaarten afgebeelde percelen. Maar deze bewe ring in één volzin over de kaartver vaardiging geeft wel reden tot twijfel over de juistheid van die bewering. Dit laatst vermelde voorwoord van 1970 lijkt in strijd te zijn met het voor woord van 1859, waarin wordt gesteld dat de kaarten zouden worden samen gesteld uit verkleiningen van de kadastrale plans. Vergelij kingen met fragmenten van minuutplans wijzen overigens uit dat de eigen kenmerken van de perceelsindeling met el kaar overeenkomen en alzo dezelfde bron hebben. Overi gens: welke organisatie zou zo rond het midden van de 19e eeuw dergelijke, zeer omvangrijke detailopnamen kunnen financieren, organiseren of uitvoeren? Ook dit geeft voe ding aan de gedachte dat de Eelchoffatlas op een andere wij ze is vervaardigd dan in het voorwoord van de herdruk van 1970 werd gesuggereerd. De volgende aflevering zal worden gewijd aan de beantwoording van de vraag welk driehoeks- net als geodetische grondslag voor de vervaardiging van de atlaskaarten is gebruikt. [1] Burg, S. van der, e.a., Frysk Lieteboekje. Van der Velde Leeuwarden 1924. [2] Pouls, H. C„ Een nuttig en profijtelijk boekje voor alle geo grafen. Canaletto Alphen a.d. Rijn 2000. [3] Nieuwe Atlas van de Provincie Friesland, voorwoord. W. Eek- hoff, Leeuwarden 1859. [4] Herdruk Nieuwe Atlas van de provincie Friesland, voorwoord. Miedemapers, Leeuwarden 1970. [5] Historische Atlas van Nederland, korte inleiding. Wolters Noordhof Groningen 1987. [6| Sobel, Dave, Lengtegraad. Flamingo, Amsterdam 1999. |7] Pouls, H. C., De Landmeter. Canaletto, Alphen a.d. Rijn 1997. [8] Plaats, J. D. van der, Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde, jaargang 1889. [9| Krayenhof, Baron, Précis Historique enz. Koninklijke Bi bliotheek,'s-Gravenhage 1815. [10] Guedje, Denils, Het meten van de wereld. Bert Bakker, Amsterdam 1999. [11] Topografisch Bureau, Meetkunstige beschrijving van het Koninkrijk der Nederlanden, voorwoord. Koninklijke Bibli otheek, 's-Gravenhage 1861. Frisian Triangle measurement? In 1843 the Frisian government decided to prepare a new map of Friesland, a Dutch province. The map was published in 1859. In the preface of this map was mentioned that the measurement was ba sed on the 'triangulation of baron Krayenhof. This article describes that the assumption in the preface was wrong and that a new Frisian triangle measurement was designed. KEYWORDS surveying, reference systems, history TREFWOORDEN landmeetkunde, coördinatenstelsels, geschiedenis GEODESIA 2001-2

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 19