Haasje over in de boordapparatuur zijn ingegeven. Onder de boot wordt met echosoun ders het gehele tracé afgetast, waarna precies kan worden berekend hoeveel zand er sinds de vorige meting is ver dwenen. Het is een precies werkje waarbij het zaak is de GPS-apparatuur goed af te stemmen, de echosounder op tijd in- en uit te schakelen, de raaien in de gaten te houden en de juiste gegevens te verzamelen om de berekeningen goed en nauwkeurig te kunnen uitvoeren. De landmeter heeft te maken met vaarlijnen, snijlijnen, breslij nen, taludlij nen, vergunnings- insteek, theoretische insteek en zand- spiegels. Hij moet de verkregen gege vens trianguleren, DTM's construeren en tenslotte de volumes berekenen waar alles om draait. Terrestrische controle van een gasleiding- strook. Maar van dat alles krijgen we deze dag niet veel te zien, want de zon zakt al aardig naar de horizon als we in Cuijk zijn, en een vaartochtje met de peil- boot gaat te veel tijd kosten. (Er was ook nog wat tijd verloren gegaan aan een uit de hand gelopen grote kop erw tensoep). Henk meldt aan de water- meetploeg dat we de hydrografische verrichtingen overslaan, omdat we ook nog een meetploeg in de buurt van Lochem willen opzoeken. Met de GPS- gestuurde peilboot worden de weggezogen hoeveelheden zand opgemeten. Een belangrijke activiteit is het opme ten en in kaart brengen van hetgeen onder de grond wordt gestopt en dat is heel wat tegenwoordig: kabels, leidin gen, tunnels. Zowel bij de aanleg als bij het beheer en onderhoud daarvan speelt DHG een rol, onder andere voor de Gasunie. Enkele meetploegen voe ren op dit moment opdrachten uit in de buurt van Lochem. Zo snel als de verdwijnt Ruben in de duisternis binnenwegen dat toelaten, koersen we noordwaarts en na een uurtje meldt de gezochte meetploeg zijn positie: iets ten westen van Lochem, tussen de dorpjes Epse en Harfsen; niet langs de weg nee, ergens middenin de weilanden. En dat werd zoeken. Omdat de duisternis toenam, waren de straatnaambordjes van de kronkelige binnenwegjes slecht te lezen. De telefonische aanwijzingen van land meter Ton Jansen brachten ons wel langzaam maar zeker in de goede omgeving, maar het bleef zoeken. Dan ineens zien we middenin het weiland een man in een fel oranje pak, die met grote stappen in onze richting komt. Het is Ruben van der Hoek, assistent van Ton Jansen, die samen bezig zijn met de verkenning van een leidingstrook van de Gasunie. Ook Ton komt nu snel naar ons toe en legt uit wat zij daar samen in die weilanden doen: TT-verlcenning (terrestische topografie), een onderzoek naar veranderingen die in het terrein hebben plaatsgevonden: sloten of greppels ge graven, afrasteringen verzet, bouwwerkjes getimmerd en dergelijke. Drie leidingen van respectievelijk 36, 42 en 48 inch liggen in dit tracé en de Gasunie wil heel precies op de kaart hebben hoe het terrein in die strook, tot zeven meter naast de leidingen, er uitziet. Ton en Ruben tekenen het allemaal aan op een schets en over enkele weken zal een andere ploeg de veranderingen precies komen opmeten en in kaart brengen. GEODESIA 2001-2

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 23