Uitbreiding takenpakket Summary Het is inmiddels erg koud geworden, maar dat deert de landmeters niet. Ze zijn er goed op gekleed. Maar je kunt niet alles vóór zijn, want vanochtend haalde Ton nog een paar natte laarzen toen hij over een brede sloot wilde springen, maar te weinig rekening hield met de beijzelde steile slootkant. Dat werd dus een paar uur soppen. El ke dag wordt ongeveer zestien kilome ter verkend, weer of geen weer. Ze moeten nog een stuk doen vandaag, dus nemen we afscheid. Ruben stapt over de afrastering, springt over een sloot en verdwijnt in het duistere wei land waar de snel dalende tempera tuur het gras alweer een wit aanzien geeft. Ton is aan de beurt om de auto te rijden en om straks een volgend stuk te gaan lopen. GPS-meting bij Haasje over spelen noemen ze dat. het Gasuniekantoor wat weinig warmte De andere meetploeg, die de terreinveranderingen van bood. de eerste ploeg moet opmeten, is in de buurt van Deventer bezig. Toevallig vlakbij het Gasuniekantoor, maar dat bood buiten ook weinig warmte. Het werk voor die dag zit er net op als we aankomen. Ronald Pierik en Bas Linthorst zijn bezig de twee GPS-ontvangers, die als referentiestation en als rover dienst hebben gedaan, in te pakken en terug te brengen naar het hoofdkwartier van DHG hier dichtbij. Daar kunnen we even bijkomen van de rit en de kou, waar de landmeters wel, maar wij als bezoekers niet op waren gekleed. Dat doet overigens niets af van de bewondering voor hun enthousiaste inzet bij dit weer. Door het samengaan met Geomatic bv is het takenpakket met één klap veel gevarieerder en breder geworden. Naast de reeds vermelde werkzaamheden voor Kadaster, Neder landse Gasunie en diverse ingenieursbureaus deed DHG ook veel werk op GIS-gebied, kaartverbetering, GBKN-bij- houding en het ondersteunen van gemeentelijke kaartver vaardiging voor wegen, riolering en openbaar groen. Ook provinciale overheden en waterschappen worden bediend. Voor grote aannemers worden vooral civieltechnische bouwmetingen uitgevoerd, zoals momenteel bij de bouw van zesentwintig kunstwerken in het tracé van de Betuwe route. Door de samenvoeging met Geomatic komt nu een Landmeetkundige begeleiding van de bouw van een bejaarden appartement in Rotterdam. geheel ander soort werk in huis, onder andere in de utiliteitsbouw, de wo ningbouw, de industriële bouw en in de petrochemische industrie met op drachtgevers als Shell, Esso, DuPont, Heijmans, Ballast Nedam, Nederlandse Spoorwegen, nutsbedrijven en ge meenten. Geomatic heeft al sinds 1974 de nodige ervaring in dat werkveld en komt nu met een twintigtal goedge schoolde, jonge werknemers DHG ver sterken. Zij hebben veelal een afgeron de mbo-opleiding landmeetkunde, ci viele techniek en bouwkunde, of een hbo- of TU-studie geodesie. Een interessante, recente opdracht was de ondersteuning van de nieuw bouw van twee bejaardenappartemen ten in Rotterdam, waarbij het meet- werk bestond uit het uitzetten van het grondwerk en de palenplannen, het plaatsen van stramienen en het oplo- den van tunnelbekistingen met be hulp van het MOUS-systeem, tot en met het in detail maatvoeren van ka bels, gevel-elementen en glaswanden. Met het binnenhalen van deze andere werksoort is ook een nieuwe groep op drachtgevers aangetrokken. En sprei ding in taken en vooral opdrachtge vers maakt een bedrijf minder kwets baar en dus sterker, zegt directeur Janssen aan het eind van de dag, en de (kerst)boodschap uit zijn mond is dan ook begrijpelijk: "Het gaat goed met DHG (en Geomatic), en we hebben nog veel plannen". Daar zullen we vast nog wel meer van horen. A dayDHG Nederland bv The engineering companies DHG in Deven ter and Geomatic in Dordrecht informed the world of their merger. Both firms, with different kinds of surveying activities, one in the east part, the other in the west part of the Netherlands, are working close together now. The author visited the new firm and describes a variety of activities of the employees as cadastre surveyor, hydrogra- phical surveyor and checking a utility strip. KEYWORDS surveying, data capture, profile TREFWOORDEN landmeetkunde, gegevensinwinning, reportage GEODESIA 2001-2

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 24