Benaderingsformules voor de transformatie tussen RD- en WGS84-kaartcoördinaten fei Eenvoudig RD-coördinaten berekenen uit GPS Op mei 2000 besloot president Clinton dat de VS het GPS-navigatiesignaal niet meer opzettelijk zou verslechteren [6]. Tot voor kort werden deze GPS-navigatiesignalen om redenen van de nationale veiligheid opzettelijk verslechterd (Selective Availability). Het gevolg hiervan was dat de nauwkeurigheid waarmee real time met een enkele ontvanger de horizontale positie kon worden bepaald, beperkt bleef tot zo'n honderd meter. Sinds het uitzetten van de Selective Availability kan iedereen al met een eenvoudige (handheld) GPS-ontvanger zijn of haar positie op enkele meters nauwkeurig bepalen (fig. Hierbij moet echter wel worden bedacht dat de met behulp van GPS bepaalde coördinaten refereren aan het mondiale referentiesysteem WGS84 (World Geodetic System 1984) en niet aan ons nationale referentiesysteem van de Rijksdriehoeksmeting (RD). Nu eenvoudige real time GPS-positiebepaling op meterniveau tot de mogelijkheden behoort, worden ook de verschillen tussen WGS84 en RD1) duidelijk merkbaar. Wil men de met GPS bepaalde coördinaten kun nen relateren aan de topografische kaart, of andersom: de vooraf op de kaart geprikte punten terugvinden in het veld, dan is het noodzakelijk om coördinaten van het ene refe rentiestelsel naar het andere te kunnen omrekenen. De bestaande transformatieformules zijn echter erg complex [9] [10]. Het is bijna ondoenlijk om deze op een gewone zak- rekenmachine uit te voeren. Daarentegen zijn er thans ook GPS-ontvangers commercieel verkrijgbaar, die hun geme- 1 mei 2000, met selective Availability 3 mei 2000, zonder Selective Availability Easting [m] Easting [m] 1) Het lineaire verschil tussen WGS84 en RD bedraagt in het horizontale vlak gemiddeld zo'n 115 m. 2) De conversieproce dure die hiervoor vaak wordt ge bruikt, is die volgens Molodensky. Fig. 1. De nauwkeurigheid waarmee de hori zontale positie met behulp van GPS kan worden bepaald, met en zonder Selective Availabi lity. De horizontale posities zijn geplot ten opzichte van een aangenomen refe rentiepositie. De gebruikte data zijn afkomstig van [8/. ten positie al direct kunnen weergeven in RD-coördinaten, maar de toegepaste conversieprocedure2) wijkt in de uiter ste hoeken van Nederland wel ruim twee meter af! In dit artikel zijn (con forme) transformatieformules afge leid, waarmee de met behulp van GPS bepaalde coördinaten eenvoudig en met decimeternauwkeurigheid ge transformeerd kunnen worden naar RD-coördinaten (en omgekeerd). De om te rekenen WGS84-coördinaten mogen zowel in de vorm van UTM als ellipsoïdische coördinaten gegeven zijn. De nauwkeurigheid van de in dit ar tikel afgeleide transformaties wordt beperkt door het feit dat het drie- hoeksnet van de Rijksdriehoeksmeting enigszins vervormd is [3] [10], waardoor een gewone conforme transformatie formule niet geheel zal volstaan. Cor recties voor deze vervormingen kun nen niet afdoende met een eenvoudige reeksontwikkeling worden beschre- GEODiïSIA 2001-2

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 6