Nabeschouwing Literatuur Summary Typering van de deelkwalificaties In vergelijking met de huidige opleiding Middenkader functionaris Geodesie verandert er heel veel. Het aantal les uren dat aan de specifiek landmeetkundige vakken kan worden besteed, neemt drastisch af. De huidige opleiding gaat uit van een specifiek landmeetkundige opleiding van af het eerste tot en met het vierde studiejaar (inclusief de stage), waarin een deelkwalificatie Civiele techniek is op genomen. In de nieuwe structuur is het eerste studiejaar vrijwel volledig gericht op de civiele techniek, terwijl het tweede studiejaar voor ongeveer tweederde gedeelte civiel technisch wordt ingevuld en eenderde is gericht op land meetkunde. In tabel 3 is per deelkwalificatie de studiebelas ting weergegeven. Dit geldt voor alle leerlingen die de op leiding Infratechnielc volgen. De oriënterende stage kan, in dien deze in twee perioden wordt verdeeld, zowel land meetkundig als civieltechnisch worden ingevuld. In het laatste studiejaar (semester 6 en 7) moet een keuze worden gemaakt tussen de deelkwalificaties Civiele techniek en Landmeetkunde. Dit betekent dat de uiteindelijk afgestu deerden met de differentiatie Landmeetkunde een bredere civieltechnische, maar een smallere landmeetkundige op leiding hebben gekregen. Maar misschien is dat voor de landmeetkundige bedrijfstak voldoende. De tijd zal het leren. Een nadeel is echter wel dat leerlingen niet meer di rect (bij de aanvang van de studie) voor landmeetkunde kunnen kiezen. Zij maken in eerste instantie een keuze voor de opleiding Infratechnielc (weg- en waterbouw) met later de mogelijkheid om nog landmeetkunde te kiezen. De instroom in de huidige landmeetkundige opleidingen is minimaal. Met ingang van het schooljaar 2000/2001 start ten vierentwintig nieuwe leerlingen, verdeeld over drie scholen. Het is natuurlijk wel zo dat in de nieuwe structuur elk ROC met de middenkaderopleiding Infratechnielc 20) de differentiatie Landmeetkunde mag aanbieden. Maar zal dat in de praktijk ook gebeuren? Ik heb mijn twijfels. Op dit moment is nog steeds niet bekend hoeveel nieuwe leerlin gen er dit jaar met de opleiding GWW zijn gestart. Eind ju ni 2000 waren er ongeveer driehonderd aanmeldingen, dit betekent ongeveer vijftien leerlingen per ROC. Bepaald geen rooskleurig beeld en een duidelijke teruggang ten op zichte van het jaar daarvoor. Aannemende dat dit aantal na 21/2 jaar ook daadwerkelijk in semester 6 komt, vraag ik mij af of de ROC's deze kleine aantallen ook daadwerkelijk de mogelijkheid zullen bieden om te kiezen uit één van de twee differentiaties (Civiele techniek of Landmeetkunde). Dat betekent namelijk dat dergelijke kleine aantallen leer lingen een volledig schooljaar (semester 6 en 7) een geschei den lessenpakket moeten krijgen. En dat is behoorlijk duur. Een mogelijkheid zou zijn dat enkele ROC's de differentia tie Landmeetkunde voor meerdere ROC's aanbieden. De vraag is echter of leerlingen het laatste schooljaar nog van school willen veranderen, nog afgezien van de bekostiging van die leerlingen voor de ROC's. Ook betwijfel ilc of ROC's, die de differentiatie Landmeetkunde wel willen aanbieden, voor de specifiek landmeetkundige vakken/onderdelen aparte docenten Landmeetkunde zullen aantrekken. Als dat niet het geval is, zullen deze aspirant-landmeetkundigen wor den opgeleid door civieltechnici die toch een andere cul- Naam deelkwalificatie Soort1 Aantal SBU2 Keuze2 Extern gelegitimeerd Algemene infratechniek B,M 1280 V ja Ontwerp beheer B,M 640 V nee Uitvoering B,M 640 V ja Civiele techniek B 1920 K ja Totale omvang deelkwalificaties in SBU (=80%) 5120 Vrije ruimte in SBU (=20%) 1280 Totale omvang kwalificatie 6400 Aantal deelkwalificaties af te sluiten 5 Aantal deelkwalificaties extern gelegitimeerd 51%) 3 1 B beroepskwalificatie M maatschappelijke kwalificatie 2 SBU StudieBelastingsUur 3 V verplicht K verplichte keuze Tabel 3. tuur hebben dan geodeten. Ilc maak me dan ook ernstig zorgen over de toe komst van de opleidingen in dit mooie vakgebied. Niet alleen voor het mbo- niveau, maar gezien de instroom, ook voor het hbo en het wo. [1] Eindrapport van de beroepen- analyse 1999, SBW Harderwijk, januari 2000, IO 008/003/RPS/SH. [2] Eindtermendocument Midden kaderfunctionaris infratechnielc, SBW Harderwijk, 29/03/00, 10 008/025/RPS. A new study curriculum for mbo-surveyors Next year, a new curriculum for the study of Geodesy at mbo-level will be introduced. The formerly separate Geodesy-study will be incorporated into the studyprogramme of 'Infratechnics'. Only at the end of this study, students can choose for either Geodesy or Civil Engineering. The author describes the new curriculum in detail, and expresses his worries about the prospects for the Geodesy- study in this new setup. KEYWORDS surveying, education TREFWOORDEN landmeetkunde, onderwijs GEODESIA 2001-5

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 10