dialoogvensters in detail te beschrijven. De meeste hande lingen zijn duidelijk door hun naamgeving. Enkele voorbeelden zullen worden belicht. Zoek perceel op coördinaat 'springt' naar een specifieke coördinaat en selecteert het perceel, dat wil zeggen voegt het toe aan de actieve selectie. Zoek perceel op nummer springt naar een specifiek perceel en selecteert dit perceel. De Strook- Manager kan worden gebruikt om alle percelen te selecte ren, die door een polylijn worden doorkruist, bijvoorbeeld een geplande weg. Door gebruik van het topologiemodel kunnen deze bevragingen niet rechtstreeks als SQL-selecties worden gesteld. In de frontend worden de polygonen van de relevante percelen gevormd door gebruik te maken van de topologie-informatie uit de database. Vervolgens wordt de werkelijke test, bijvoorbeeld de polylijn-doorkruist-poly- goon test, in de frontend uitgevoerd. In een object-georiën teerde database zouden deze bevragingen volledig in het DBMS kunnen worden uitgevoerd. Fig. 3 toont de route van de Amsterdamse metro en de bijbehorende percelen die worden doorkruist. Het dialoogvenster StrookManager is te vinden in fig. 4 en biedt de gebruiker de mogelijkheid nieu we lijnen te creëren, de breedte van bufferzones te specifi ceren, de doorkruisende percelen te selecteren, enzovoort. Administratieve interactie-extensies In het 'Admin' pull-down menu vindt men de uitbreidingen met een voornamelijk administratieve interactie terug (fig. 2). De opties zijn: (1) Zoele rechten en rechthebbende gerelateerd aan perceel, (2) Zoek percelen gerelateerd aan rechthebbende, (3) Zoek adres gerelateerd aan perceel, (4) Zoek percelen op adres en (5) Zoek belemmeringen gere lateerd aan perceel. Het invullen van vensters is een meer traditionele methode voor het zoeken van gegevens. Door deze te combineren met een kaartinterface kunnen betere zoekmogelijkheden StrookManager Fig. 4. Het dialoogvenster StrookManager waarmee de strook- selectie kan worden gemanipuleerd. Het zoeken van percelen per eigenaar, Amster dam Arena. worden verkregen. Opties 2 en 4 kun nen worden gebruikt om percelen aan de actieve selectie toe te voegen. De an dere opties worden gebruikt om op eenvoudige wijze administratieve in formatie gerelateerd aan de percelen in de actieve selectie te verkrijgen. Het onderste rechter gedeelte van fig. 5 laat het venster van optie '(1) Zoek rechten en rechthebbende gerelateerd aan perceel' zien. In dit geval bevat de actieve selectie de percelen van de Am sterdam Arena, het voetbalstadion van Ajax. Zonder dit venster zou de gebrui ker de volgende tabellen/views moeten doorlopen: perceel, object, recht en tenslotte subject. Ook binnen de object tabel heeft de gebruiker te maken met de aan deelpercelen en appartements rechten gerelateerde hiërarchische structuren. Praktijkvoorbeelden In deze paragraaf wordt een aantal praktijkvoorbeelden oftewel toepas singen meer in detail beschreven. Ze geven de mogelijkheden van de gene rieke geografische querytool weer. Te gelijkertijd tonen ze ook de beperkin gen van de generieke geografische querytool aan. Verder worden oplos singen boven op de generieke query tool gepresenteerd. Men dient erop te letten dat de gepresenteerde praktijk voorbeelden relatief complex zijn in vergelijking tot de meer dan honderd verschillende ad hoc-bevragingen die aan de querytool werden gesteld. Een eerder artikel [5] beschreef een proto typeversie van de geografische query- tool. De huidige versie [IJ [2] [3] [6] is sinds augustus 1999 in gebruik en is gebaseerd op een grote, landsdekken- de database, die waarschijnlijk tot één van de grootste vectordatasets in Tie wereld behoort. De eerste toepassing betreft het bepa len van statistische informatie over mutaties op basis van de veranderin- Aantal stroken: 1 Afstand tot hartlijn in meters: (Zx voor totale strookhreedte) Toevoegen strook Alles verwijderen Selecteer Percelen Centreren Klaar Fig. 5. Rechten en rechthebbenden bij percelen. select_recht Ppstadres: HAAKSBERGWG 59 1101 BR AMSTERDAM ZUIDOOST Zetel (type): AMSTERDAM (NV) 1 van 2 I I Tabel I Selecteer Percelen I - Zoek parameters... Zoek gerelateerde rechthebbenden... v bij geselecteerde percelen bij aan te wijzen perceel Gevonden objecten... Object: WPK02M 00498A0002 (WPK02M OÜ492GOOOO) 3 van 3 etnat Bijbehorende rechten en rechthebbenden... Recht (aandeel): EP (171) Subject: 1612878091 Naam: STADION AMSTERDAM N.V. GEODESIA 2001-5

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 16