'H «V Fig. 6. Postcodekaart met herkenbare infra structuur. overgestelde richting. De line_length van de grens en een referentie naar het perceel rechts van deze lijn is opgesla gen in het attribuut parceljd. Het per ceel links van de grens kan worden ge vonden door te kijken welk perceel rechts tegenovergesteld aan de grens ligt. Samenvattend worden de volgen de DBMS-tabellen voor het algoritme3) gebruikt: lijnen worden gemarkeerd, die in een bepaald tijdsbestek zijn gewijzigd (fig. 6). De vette lijnen zijn de lijnen die ge wijzigd zijn. De volgende view telt het totaal aantal ver vallen lijnen per gemeente per maand: create view deleted_per_municip_month as select municip, month, number=count(*) from deletedjopographicjine group by municip, month Deze wijzigingen zijn niet gelijk aan de eerder beschreven mutaties. Gewoonlijk is een groep wijzigingen gelijk aan een mutatie. Alles hangt echter af van de manier waarop een operator de topografische kaart heeft veranderd. De kaart met wijzigingen wordt alleen gebruikt als middel om de mutaties te traceren en te herkennen. Verder wordt er een lijst met wijzigingen uit het DBMS geproduceerd, waar op met behulp van markeringstekens kan worden geconsta teerd of er geen mutaties zijn overgeslagen. De kaart met wijzigingen en de lijst kunnen aldus de bijlage vormen van de factuur voor het bijhouden van de topografische kaart in een bepaalde gemeente. Een geo-marketing bedrijf is geïnteresseerd in een lands- dekkende postcodekaart van Nederland. Op deze kaart dient de infrastructuur (wegen, waterwegen, enz.) herken baar te blijven. De vroegere postcodekaart van het bedrijf werd gegenereerd uit de willekeurige groeigebieden (Voro- noi-diagram) rond de gemiddelde locaties van postbussen met dezelfde postcode. Voor grootschalige postcodekaarten leidt dit proces tot onherkenbare kaarten. Als basis voor de nieuwe kaart wordt de parcels tabel in de geografische querytool gebruikt. Ieder perceel heeft een uniek id (object_id) en een grondgebruikscode (culture_ code), waaruit kan worden afgeleid of een perceel al of niet tot de infrastructuur behoort. Voor percelen met gebouwen kan de postcode worden afgeleid uit de addresses tabel, het adres is door middel van de parceljd sleutel met de parcels tabel verbonden. De topologische relaties tussen percelen zijn opgeslagen in de boundaries tabel. Deze tabel bevat de grenzen tussen percelen. Elke grenslijn komt met de bijbe horende objectJd waarden twee lceer in de tabel voor: een maal in normale doorlooprichting en eenmaal in tegen- create table parcels object Jd integer, culture_code char(2), zipcode varchar(256)): create table addresses address char(l00), zipcode char(6), parceljd integer); create table boundaries object Jd integer, parcel_right integer, linejength float); - Unique id of this face. - Code which indicates whether the parcel is infrastructure. - Zip-code of parcel (INITALLY EMPTY). String which contains the address. The zip-code of the address. Reference to the parcel to which this address be longs. ID of this line, every line appears twice, once with oid 0 and once with oid 0. id of parcel to the right of this line. Length of associated boundary line. Op deze tabellen loopt het algoritme, dat het zipcode veld van de parcels vult. Dit veld is in eerste instantie leeg. Door het eerst te vullen met de uit de adressen afgeleide postcodes en vervol gens deze postcodes over te brengen naar buurpercelen zonder adres ont staat een volledige postcodekaart. Een gedetailleerde beschrijving van het al goritme ziet er als volgt uit. In de beginfase krijgen alle percelen een 'begin' postcode. Er kunnen drie mogelijkheden worden onderscheiden: Initialiseren in de dataset is het perceel als in frastructuur gemarkeerd. In dit ge val krijgt het perceel de postcode 'infrastructuur'; Afleiden van de postcodekaart uit kadastrale gegevens 3) Deze tabellen zijn afgeleid van de originele tabellen uit het geografische querytool DBMS. Hun structuur is geschikt voor het afleiden van de postcodekaart. GEODESIA 2001-5

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 18