De leidingen zijn niet beschikbaar in het geografische deel van de kadastrale registratie. De laatste jaren werden ver schillende soorten problemen gesignaleerd: Wanneer een perceel gesplitst wordt, ei-ven alle nieuwe delen de objectbelemmering. Dit is het gevolg van het feit dat de leidingen zelf niet door het Kadaster worden geregistreerd, waardoor het onmogelijk is vast te stellen welke nieuwe perceelsdelen worden doorkruist. Veilig heidshalve erven alle nieuwe delen de objectbelemme ring. Dit betekent dat te veel percelen deze objectbelem meringen hebben, met als gevolg onnodige kosten voor de eigenaar van de leiding. Er kan gemakkelijk een aantal percelen worden vergeten wanneer getracht wordt het complete tracé van leiding zonder de exacte geometrie van de leiding te registreren. Dit heeft percelen zonder objectbelemmeringen tot ge volg. Dit is een gevaarlijke (juridische) situatie, omdat de leiding percelen kan doorkruisen zonder dat dit bekend is. In de registratie van rechten wordt altijd opgeslagen wie (welk subject) een bepaald type recht op een bepaald per ceel (object) heeft. In het verleden werd in de registratie niet aangetekend wie een specifiek type van objectbe lemmering veroorzaakte. Alleen het feit dat één of meer dere (soorten van) objectbelemmeringen op het perceel rustten, werd geregistreerd. Dit maakt de bijhouding van de registratie erg lastig. Stel dat om wat voor reden dan ook een leiding geen juridische bescherming meer Fig. 8. nodig heeft, dan is het gevaarlijk om alle objectbelem- Leidingen van de meringen te verwijderen, omdat deze 'anoniem' zijn. NAM en de percelen Het is heel goed mogelijk dat een ander nutsbedrijf een die doorkruist leiding heeft, die dezelfde percelen doorkruist. worden. Om bovenstaande problemen op te lossen, is besloten een kwaliteitsverbeteringsproces te starten. Het doorlopen van alle 'papieren' akten is eenvoudigweg te veel werk. Daarom werd de geografische querytool gebruikt om de percelen met deze 'anonieme' objectbelemmeringen met als ken merk BP, BG of OG te selecteren. Op basis van de lijst met ge selecteerde percelen worden de 'papie ren' akten opgehaald en wordt de ob jectbelemmering geassocieerd met de juiste organisatie (de 'eigenaar' van de leiding). Vervolgens wordt de object belemmering in het juiste type ge wijzigd: OL of BZ. Hiermee wordt het derde probleem opgelost, de eerste twee echter niet. Met een belangrijke eigenaar van lei dingen in Nederland - de NAM, Neder landse Aardoliemaatschappij - is een pilotproject gestart. De NAM stelde een digitale versie van haar leidingen bestand aan het Kadaster ter hand. Deze gegevens werden in de geografi sche querytool database opgenomen en geconfronteerd met alle percelen (fig. 8). Omdat het geografisch gege- vensmodel van het Kadaster is geba seerd op topologie [4], kon geen een voudige bevraging op de database wor den uitgevoerd. Binnen een relationeel DBMS zijn geen overlap- of kruisopera- ties gebaseerd op met topologie gemo delleerde percelen mogelijk. Daarom is deze operatie in het interface (front end) deel van de geografische queiy- tool geïmplementeerd; zie het inzet- venster van fig. 8. Na de kwaliteitsverbetering van de ob jectbelemmeringen kunnen de perce len met een objectbelemmering OL of BZ, die met de NAM worden geasso cieerd, boven op de percelen die door een leiding van de NAM worden door kruist, worden getoond. Hierbij die nen enkele opmerkingen te worden gemaakt. Ten eerste, niet alle percelen die een leiding doorkruist, kennen een objectbelemmering. Dit kan kloppen als het perceel in eigendom van de overheid is, zoals bij wegen. In dit ge val wordt volstaan met een 'vergun ning', maar deze wordt niet door het Kadaster geregistreerd. Er zijn echter verscheidene percelen zonder object belemmering, die duidelijk niet als weg kunnen worden geclassificeerd, maar die wel door een leiding worden doorkruist. In dit geval kan het om een oude leiding gaan en dient de NAM een controle uit te voeren. Ten tweede bestaan er percelen met een objectbe lemmering van de NAM die niet door een leiding worden doorkruist. Dit zal wederom door de NAM moeten wor den gecontroleerd. Het kan juist zijn in het geval het perceel een toegangs- BE,1 '.I-IJ Legend Scales Kaart Admin Help 1:19489 RDM Millimeters X: 226317197 RDM Millimeters X: 218808444 Selecteer Percelen Centreren KJaarj Aantal stroken: 1 Afstand tot hartlijn in meters: (2x voor totale strookbreedte) Toevoegen strook I Alles verwijderen GEODESIA 2001-5

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 20