Conclusies akr ob) belemmering.soorthelem OG% weg van de NAM of een soort NAM- locatie kent. Indien percelen echt een belemmering missen of te veel heb ben, dan moet dit worden hersteld via een notariële akte. Tenslotte is het interessant na te gaan of alle 'anonieme' objectbelemmerin gen van het type BP, BG of OG op basis van het kwaliteitsverbeteringsproces zijn opgehelderd. Daarom worden alle objectbelemmeringen van dit type ge selecteerd en voorzien van een label, waarbij het perceelnummer wordt aangegeven (fig. 9). Dit zou dus eigen lijk niet meer mogen voorkomen. Tij dens het kwaliteitsverbeteringsproject en het pilotproject met de NAM bleek de geografische querytool een uiterst nuttig instrument te zijn. De query tool wordt tijdens verschillende stadia gebruikt: vóór het kwaliteitsverbete ringsproces om de situatie te inspecte ren en de probleempercelen te selecte ren. Tijdens de kwaliteitsverbetering om de percelen, die door leidingen worden doorkruist, te traceren en na de kwaliteitsverbetering om te contro leren of inderdaad alle resultaten cor rect zijn, dat wil zeggen er mogen geen 'anonieme' belemmeringen meer aanwezig zijn. Tenslotte dient nog op gemerkt te worden dat er veel meel soorten belemmeringen bestaan dan die hier zijn genoemd. Ook voor deze objectbelemmeringen is een kwali teitsverbetering doorgevoerd, maar de ze worden niet verder behandeld. In deze twee artikelen zijn het ont werp, de implementatie en de toepas sing van een generieke geografische Fig. 9. Percelen met een objectbelemmering van het type BP, BG ofOG zijn met een label gemarkeerd. querytool behandeld. Hoewel men misschien de neiging heeft te veronderstellen dat het onmogelijk is een dergelijk systeem te ontwikkelen, zijn de auteurs van mening dat de beschreven generieke geografische querytool zijn nut in vele onverwachte toepassingen heeft bewezen. Behalve de drie beschreven voorbeelden en vele kleine ad hoc- bevragingen is de geografische querytool bij verschillende andere projecten ingezet. Daarbij gaat het onder andere om: verzamelen van statistische gegevens met betrekicing tot alcteposten (dat wil zeggen: percelen die ten gevolge van bijvoorbeeld splitsing of herverkaveling moeten worden ingemeten): identificeren van percelen in eigendom van boeren die in potentie voor landruil in aanmerking komen (perce len op grote afstand van de boerderij): identificeren van percelen die samengevoegd kunnen worden omdat zij een gelijkwaardige rechtspositie ken nen (bijvoorbeeld eigenaar, enz.); identificeren van alle percelen die van belang zijn voor het Ministerie van Landbouw en Visserij (landelijk ge bied), dat wil zeggen die zich buiten de polygonen van een stedelijk gebied bevinden; identificeren van alle percelen met bijbehorende eigena ren waarop een beschermd monument is gesitueerd; classificeren van gebouwen (vrijstaand huis, hoekhuis, tussenwoning in een rij, twee-onder-één kap, apparte menten) door 'overlay' van de topografische gebouwen (die niet op de hierboven beschreven wijze zijn geclassifi ceerd) met de kadastrale kaart; aggregeren van thematische informatie (bijvoorbeeld prij sgemiddelden) visualiseren van het resultaat van een geometrische ag gregatie op hetzelfde niveau (bijvoorbeeld gemeente), enzovoort. De geografische queiytool blijkt voor het Kadaster een uiterst nuttig instrument te zijn. Toekomstige verbete ringen zullen het nut van de geografische querytool nog versterken. Uiteraard hebben de gebruikers na toepassing van het systeem nieuwe wensen ten aanzien van de functio naliteit. De eerste betreft het specificeren van eigen op joins gebaseerde views en het beschikken over attribuutresulta ten uit diverse tabellen. De tweede wens is meer gericht op de import- en exportfunctionaliteit. De derde wens heeft betrekking op het sneller actualiseren van de gegevens. Op dit moment vindt er twee keer per jaar een update plaats. Rekening houdend met de verwerkingstijden is de actuali teit vier tot tien maanden. Om aan deze wens tegemoet te komen zal wellicht kunnen worden volstaan met het kopi ëren van de wijzigingen in plaats van volledige geometri sche en administratieve datasets. Deze mutatiebestanden zijn standaardproducten van de AKR en kunnen elke maand worden opgehaald. In LKI is het genereren van mutatiebestanden triviaal vanwege de bijgehouden histo rie. Dit artikel toont tevens aan dat het concept van views en relationele joins een krachtig mechanisme vormt om ge- gevensmodellen uit verschillende bronnen te integreren. In het geval dat één van deze gegevensmodellen geometrische GEODESIA 2001-5

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 21