Erratum deze ESRI-man en hij liet passend als winnaar van de 'not- my-job award' een overreden dier op een fysieke snelweg zien. Derrick Beasley van Burns McDonell had als titel 'The Complete Railroad Crossing Inventory Analyses Tool'. Prio- riteren van beveiligen van 6200 onbewaakte overwegen in één staat vergde een applicatie met 500.000 items in een database. In de kennelijk registratie-arme VS vroeg dat nog veldinventarisatie door vele teams met GPS, veldcomputers en digitale camera's. Panels De Amerikaanse pakketleveranciers schilderden in een Web Enabling Panel het perspectief van hun OGC met dui zenden gebruikers en gigabytes aan data. Voordeel is dat iedereen dezelfde data benut voor ruimtelijke besluitvor ming en dat ruimtelijke gegevens net zo worden behandeld als andere bedrijfsgegevens. Iedereen komt wel uit een eigen historisch perspectief en benut dus bestaande appli caties. Uit antwoorden op vragen wat leken doen met de verschillende projectie- en coördinatensystemen bleek dat 're-projection on the fly' nog te veel gevraagd is, ieder wel netjes zijn raster- en vectordata van metagegevens moet voorzien en de performance nooit een 'happy-end' kent. Van de gebruikerswereld wordt verwacht dat de investerin gen in interoperabiliteit van de verkopers worden beloond door alleen af te nemen van OGC-leveranciers In een panel over publieke werken waren registratie van grondeigendom, kabels en leidingen, topografie en met name orthofoto's de bouwstenen. Voor verhardingsbeheer worden daar aanlegdata aan toegevoegd. Een viewer (Cadme geheten) op separate laptops bleek een betrouw baar succes bij rioleringsproblemen. GIS hielp organisato risch samenwerken en doorbrak de verkokering door bij voorbeeld leidingverzamelkaarten. In publieke werken mag GIS simpel worden gebruikt, elders staan systemen vaak in een hoek, zo wist een panellid. Niet het systeem is het belangrijkst, maar de mens in zijn functie als manager en medewerker. De diensten van de panelleden rondden halverwege de jaren '90 conversie af en genoemd werden voor de bijhouding van stedelijke data de brandweerlui, die zoveel tijd hebben! Gepromoot werd om in de levens cyclus van openbare werken AutoCAD-files van ontwerpen naar GIS te transporteren. De landmeter mag zeggen het wel precies te gaan opmeten, als hij vertrokken is zegt een ander het inclusief de originele attributen al digitaal te hebben. Beurs Op de beurs was maar weer één Nederlands bedrijf (Tensing SKS) tegenover het geweld van de VS-pakketleveranciers en ook de Aziatische en Autralische dienstverleners. Opvallend was naast WAP-GIS de doordringingsgraad van orthofoto's en satellietbeelden als goedkope en actuele basis. De stand van het Federal Geographic Data Committee (zeg maar de tegenhanger van de Nederlandse Ravi) verraadde een amb telijke positionering met folders van enkele jaren terug over standaards, metadata en een nationaal Data Clearing house (dat zelfs in de VS nog niet privaat is!). Voor deze vooral op de nutswereld ge richte beurs sprak de Autodesk Gen Map-architectuur met AutoCAD Map en SQL-relationele databases (Acces, Oracle en SQL Server) ook aan. Bij ESRI verzorgde Jack Dangermond als stand houder de presentatie van ArcGIS en temidden van alles had ook deze 'goe roe' soms maar een handjevol desktop klanten als luisteraar. Voorbeeld voor Slot Geodesia-congres? De GITA-conferentie gaf een geva rieerd en breed opgezet beeld van de met klippen bezaaide reisweg van de geo-informatietechnologie. Die niet- commerciële inslag van de lezingen en forums met meerdere leveranciers bo den een unieke gelegenheid om trends vanuit meerdere standpunten te be zien. Was er dagelijks een analoge con ferentiekrant, de proceedings staan op cd-rom en kosten nu $75. Volgend jaar wordt de 25e internationale GlTA-con- ferentie gehouden van 18 tot 21 maart in Tampa, Florida (VS). In het artikel 'De gebruikswaarde van geografische ge gevens' in het maartnummer zijn helaas twee fouten in formules geslopen. Onze excuses hiervoor. Op pagina 130 moet: in de linkerkolom in de formule op de laatste regel het getal 74984 staan in plaats van 164800; in de rechterkolom in de formule het accentteken achter de letter d als niet gezet worden beschouwd. In de bijbehorende tekst zijn getal en notatie correct weergegeven. Redactie PAST PBïSIOtN'S GEODESIA 2001-5

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 26