gen [5]. Het is treffend dat dit gebied, ook wel 'de moederpolders' genoemd, behoort tot de oudste ingepolderde ge bieden van Westergo. Er is van dit net slechts één zijde, te weten de afstand Edens-Itens, die rechtstreeks met een afstand van het Friese net kan worden vergeleken en een zelfde lengte heeft (op het kaartje gestippeld). Overigens is de driehoekszijde Oosterend-ltens ook identiek in beide stelsels, zij het dat de afstanden ervan 15,9 m van el- de volgende afstanden te berekenen c.q. over te nemen (overgenomen afstanden zijn met een gemerkt): Driehoekszijde Kadaster- net Friese net RD-net Wommels-Edens 2302,3 2302,3* 2302,8 Wommels-Hennaard 3319,7 3319,7* 3325,3 Wommels-Kubaard 1707,7 1707,7* 1707,6 Wommels-Waaxens 3351,0 3351,0* 3349,9 Edens-Hennaard 1309,4* 1309,3* Toren Hennaard is na 1850 afge broken kaar verschillen (op het kaartje met streep-stiplijn ingetekend). Omdat de spits van de toren van Wommels het nulpunt van het stelsel is, kunnen erg gemakkelijk met het Friese net verge lijkbare afstanden naar torenspitsen van de omliggende dorpen uit het lokale stelsel worden berekend. Het is zeer opmerkelijk dat deze uit de kadas trale coördinaten berekende afstan den van de toren van Wommels (Wo) naar de torens van Edens (E), Hennaard (H), Kubaard (I<) en Waaxens (W) volle dig sluiten met de identieke genoteer de zijdelengten in het Friese register van driehoeksmeting, behoudens een verschilletje van vijf centimeter. Op het hierbij afgedrukte kaartje zijn in volle lijnen de driehoekszijden van het Friese net op een kaartje van het Loka le Kadastrale net ingetekend. Mede ge let op de al eerder gesignaleerde grote afwijkingen rijst nu het vermoeden dat de I.V. Jappé bij het uitvoeren van de Friese driehoeksmeting rond 1845 ook op dezelfde wijze driehoeksleng ten heeft berekend uit de tussen 1812 en 1832 bepaalde lokale coördinaten stelsels. De gedachte dat hij afstanden heeft berekend, is te controleren door Het Friese net ingetekend op een kaartje van het lokale kadastrale net. Uit dit overzichtje kan men de conclusie trekken dat er inderdaad ten behoeve van de Friese driehoeksmeting af standen met behulp van coördinaten van het kadastrale lokale driehoeksnet zijn berekend. Deze afstanden zijn als gegeven zijdelengten overgenomen en bij de berekening van het Friese net gebruikt. De verschillen met het RD-net spreken voor zich. Overigens blijkt dat na berekening van andere driehoekszijden van deze netten er nog meer zijden zijn waarvan de lengten tot op de decimeter met elkaar overeenstemmen. Het is opmerkelijk dat de afstand Edens- Hennaard 0,1 m verschilt. Wanneer deze zijde uit de coör dinaten van het lokale kadastrale net van Hennaarderadeel van 1824 wordt berekend, levert dat een uitkomst op van 1309,3 m. Dit resultaat komt exact overeen met de afstand die de I.V. Jappé ruim vijfentwintig jaar later in zijn drie- hoelcsregister noteert. Een en ander bevestigt opnieuw de gedachte dat bij het samenstellen van het Friese register van driehoeksmeting afstanden zijn berekend uit de lokale kadastrale netten. Verschillen van de twee netten Hoewel de meting en berekening der beide driehoeksnetten in dezelfde decennia hebben plaatsgevonden, zijn er toch wel een aantal verschillen in aanpak en resultaten te ver melden: Friese stelsel Een fijnmazig net van 530 driehoeken 289 punten van gelijke rang Vereffingsvoorwaarden Aan de driehoelcsvoorwaarde en horizont- voorwaarden voldaan Waarschijnlijk is met het sferische exces geen rekening gehouden Eén punt per 610 ha Van de 1590 gemeten hoeken zijn er 133 25 graden Meetkunstige Beschrijving Een wijdmazig net van 289 driehoeken 11 punten van de eerste rang 73 punten van de tweede rang 7 punten van de derde rang Vereffingsvoorwaarden Uit het voorwoord blijkt dat aan alle vereffingsvoorwaarden is voldaan In de tabel de vermelding van platte hoeken met afzonderlijke vermelding van het sferisch exces Eén punt per 3550 ha Bij de voorverkenning is getracht hoeken te vermijden 30 graden of 120 graden Het aantal van 133 hoeken die kleiner zijn dan 25 graden, is verbazingwekkend groot op een totaal aan 1590 hoeken. In het getal van 133 zijn dan ook nog 39 hoeken begrepen, die OUIETKN-Yiy riV-VlRI GEODESIA 2001-5

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 31