Literatuur en bronnen Summary Fryske gearfetting doordat verkleiningen van de kada strale minuutplans aan elkaar wer den gesloten. Wanneer de uit coördinaten van het RD-stelsel berekende afstanden als norm worden beschouwd, kan een voorlopige beoordeling worden ge maakt over de nauwkeurigheid van de netten. Wanneer dertig drie hoekszijden van het Friese net en het M.B.-net worden vergeleken met de identieke RD-afstanden, is een voorzichtige conclusie te trekken. Die luidt dat de relatieve precisie van de driehoekszijden van het M.B.-net toch wat beter is dan die van het Friese net. Maar dit oordeel over de relatieve precisie van drie- hoekspunten in eenzelfde regio is in dit geval niet gebaseerd op een diepgaand onderzoek. Vermoedelijk heeft de I.V. Jappé, om te kunnen besparen op de kosten van de hoekmetingen, gebruikge maakt van de coördinaten van loka le kadastrale driehoekspunten om afstanden van driehoekszijden ten behoeve van het Friese net te kun nen berekenen. Het dit jaar ontdekte Friese drie- hoelcsnet heeft om deze reden drie pijlers: 1. eigen hoekmetingen; 2. overgenomen driehoekszijden uit de Précis-Historique; 3. berekende driehoekszijden uit de lokale kadastrale netten. Het is niet duidelijk welke basis is gebruikt voor de berekening van het driehoeksnet. Het is wellicht nuttig dit nader te onderzoeken evenals een nader onderzoek naar de precisie van de netten. Bij een dergelijk onderzoek ware het aan te bevelen tevens een onderzoek te doen in hoeverre de I.V. Jappé ge bruik heeft gemaakt van de lokale kadastrale coördinatenstelsels. Tenslotte; Gemma Frisius zou gelet op zijn belangstelling, wanneer hij thans geleefd zou hebben en over de kennis van deze eeuw zou beschikken, onge twijfeld met zijn Leuvense studenten aan een dergelijk onderzoek hebben willen meewerken. [1] Salzmann, M.A. e.a., Rijksdriehoeksmeting sluit aan op Europa. Geodesia 2000 no. 9. [2] Kwisthout, A. W. E., Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde, jaargang 1886. [3] Holsbrink, J.H., Landmeetkunde uit de oude doos. Geodesia 1999 no. 1. [4] Schotanus, C., Beschrijvinghe enz. De Tille e.a., Leeuwarden/Amsterdam, 1664/1978. [5] Archief Kadaster Friesland Leeuwarden. A Frisian triangulation measurement (part 3) In this third article about the Frisian triangulation, the author comes to a comparison of the different triangulations in this province. This article shows large and small differences in distances between identical triangles and the author comes to some im portant conclusions. The most important one is that Friesland had its own and unique triangulation system. In Fryske trinangulaasje en in Frysk koordinaten stelsel Fryslan hie sunt de 17e ieu in bytsje in tradysje fan it utjaanfan regionale atlassen. De ferneamde atlas fan Schotanus-Halma fan 1718 nimt deryn in bysonderplakyn mit derynfan eltse grietenij in kaart. Dizze kaarten wienen in begjin fan de 19e ieu feraldere en joegen mar in bytsje detailynfoarmaasje oer de Fryske topografy. Mei om dizze reden besleaten de Fryske Steaten yn 1839 om in nije atlas meitsje te litten. As utjouwer waard W. Eekhof oansocht. In it foaropwurd skriuwt Eekhof dat it meitsjen fan de atlaskaarten plak finde hat met inachtneming van de driehoeksmeting van Krayenhof'. Defraach is no wat de driehoeksmeting van Krayenhof nofeitliken te dwaan hie mit it meitsjesfan de Eekhofkaarten. KEYWORDS surveying, reference systems, history TREFWOORDEN landmeetkunde, coördinatenstelsels, geschiedenis GEODESIA 2001-5

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 33