Een dagje... Technisch meten met Geotec I Wie de schoen past Opleiding Geodesie sluit niet aan Wij doen landmeetkundig werk dat op het oog nog nauwelijks als landmeet kunde is te herkennen, zegt Klaas Reijerkerk, directeur en oprichter van Geotec in Zwijndrecht. Onze meet- ploegen kom je tegen bij erg complexe bouwprojecten, in de scheepsbouw, utiliteitsbouw, machine- en staalbouw, bij de bouw van tunnels en viaducten. Kortom: bijna overal in het land. Het landmeten is de laatste tien jaar enorm ver anderd, zegt Reijerkerk. Het werk is gegroeid in de breedte, mede door de automatisering en de ontwik keling van steeds geavanceerdere meetapparatuur. Deze trend heeft zich versterkt door een groeiende vraag vanuit andere disciplines. Dat gaf kansen voor gespecialiseerde meetbureaus, zoals Geotec. Helaas kan de landmeetkunde die veranderingen nauwelijks bijhouden. De kennis bij veel vakgenoten schiet tekort en ook de opleidingen hebben Kantoor Geotec in Zwijndrecht. Ontwerptekening ING-bank Amsterdam: onder 'landmeetkundige' begeleiding. zich niet op tijd aangepast. Er gaapt een enorme kloof tussen de opleidin gen en de praktijk. Een belangrijke oorzaak voor de ver schuiving naar het technisch meten is het feit dat de overheid zich terugtrok als hoofdmaatvoerder bij grote projec ten, zodat de aannemers dit zelf moes ten gaan doen, zonder daarvoor te zijn toegerust. Ook de bouwmethoden zijn veranderd. Werd voorheen alles ter plekke gebouwd en geconstrueerd, te genwoordig worden grote onderdelen ergens anders gebouwd en compleet aangeleverd op het werk. Om aan de vraag van de aannemers te kunnen vol doen moetje zowel de taal van de land meetkunde als die van de bouwers ver staan, volgens Reijerkerk. Zij kunnen dat, maar gezien de alsmaar toene mende vraag is het steeds moeilijker goed geschoold personeel aan te trek ken. Als het je al lukt afgestudeerden te pakken te krijgen, dan wreekt zich daarbij vaak het gebrek aan de gepaste opleiding, vooral in het technisch me ten, dat wil zeggen in de onderdelen bouwkunde, weg- en waterbouw, en staalbouw. Ook het aantrekken van ge schikte, ervaren mensen is niet een voudig. GEODESIA 2001-5

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 36