De schoen Een beetje heen en weer lopen met de baak nen. Het kwam onder andere voor dat er vaste punten in de zijstraten moesten worden geplaatst, terwijl de instrumen ten zelf binnen het deformatiegebied stonden. ilktlll!'1" Met de bouw van het ING-hoofdlcantoor belooft in Amster dam een fraai stuk architectuur te ontstaan. Een gedurfd ontwerp in de vorm van een hele grote schoen met veel scheve kanten. Geotec is vanaf het begin betrokken bij de maatvoering. Veel onderdelen worden buiten de bouw plaats geconstrueerd en Geotec moet dus vooraf, vanuit de bouwtekening, de maten van de te construeren onderdelen berekenen. Het is wel spannend als de vooraf geconstrueer de spanten ergens hoog en scheef in het bouwwerk moeten worden geplaatst. Je staat dan wel met zweet in de handen te kijken of het inderdaad precies past. Bijvoorbeeld bij de bouw van de Hogeschool van Den Haag. Daar was een erg moeilijke constructie gekozen, waarbij de basisvorm was ontleend aan een oud Romeins model, ge baseerd op cirkelvormen. De elliptische vorm die men in het ontwerp beoogde werd bereikt door de middencirkel van het bouwwerk onder helling te plaatsen waardoor in het horizontale vlak dan een ellips ontstaat. Zo is de hele binnenkant van het gebouw samengesteld uit een aantal cirkels maar heeft het optisch de vorm een ellips. Helaas was er wel een verschil in de rekentechniek die de oude Romeinen hadden gebruikt en de formules die AutoCAD voorhanden had, zodat er nogal wat om te rekenen was. De oorspronkelijke tekeningen waren door de architect aangeleverd in 2D en moesten toen door Geotec omgewerkt worden naar 3D, wat veel meer werk betekende. Een ander project, het Van Gogh museum in Amsterdam, is daaren tegen volledig gebouwd op basis van echte ellipsen. In de praktijk kan dit problemen geven bijvoorbeeld voor het zagen van marmeren vloeren als de zaagmachine alleen cirkels kan zagen en geen veranderende krommes zoals bij een ellips. Uit genoemde praktijkvoorbeelden blijkt hoe anders het meten voor de bouw- en technische wereld is dan voor de Hogeschool van Den Haag: een niet- alledaagse bouw naar een Romeins voorbeeld. Soms moeten gekunstelde opstellings constructies worden bedacht. landmeetkundige inwinning. Als je daarbij een fout in de meting consta teerde, ging je de andere dag terug om bij te meten. Als je bij een bouwcon structie een fout maakt, kost het altijd geld. Dat geeft dus meer spanning en meer druk op je werk. Vaak staat de be- tonstorter al klaar als je de maat hebt neergezet. Landmeetkundigen die met technisch meetwerk worden belast, moeten voor al inzicht hebben. Reijerkerk vertelt een voorbeeld van een recente meting die door Geotec was verricht. Een con- trolemeetploeg van een ander bedrijf kreeg een andere uitkomst. Zij hadden met GPS gemeten en dat werd geacht nauwkeuriger te zijn. Toch niet, want in die GPS-meting was de kaartprojec tie verwerkt en daar heb je niets mee te maken als je de exacte lengte van een staal- of betonwand wilt weten. Kunnen meten is één ding, maar je moet ook begrip hebben van het doel van de meting. Als je beweert dat er wat mankeert aan de vakkennis van veel landmeetkun digen, en van mening bent dat de op leidingen tekortschieten en er boven dien veel te weinig vakkrachten instro men, moet je daar wat aan doen, vindt Reijerkerk. Dat probeert Geotec dan ook, en op mijn bezoekdag zijn er en kele studenten uit de GWW-sector uit genodigd eens te komen kijken of het in deze branche niet veel leuker is. Het zijn twee studenten van de Scutos- opleiding uit Utrecht waarmee Geotec samen probeert meer mensen op er kend mbo-niveau landmeetkunde te brengen. De studenten Kees de Bruijn GEODESIA 2001-5

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 38