Opleiding Slotbeschouwing Scutos-opleiding landmeten en Gerard Avezaat kijken vol bewonde ring naar de fraaie bouwconstructies en de kunststukjes die de landmeet kundige moet uithalen om daarin een rol te mogen meespelen. Dat lijkt super, en ook het instrumentarium waarmee je dan te maken krijgt, wekt bewondering. De jongens mogen hel pen met het opstellen van de geva rieerde instrumentenvoorraad van Geotec. De roterende lasers kennen ze wel, maar minder bekend zijn de ver nuftige hulpmiddelen die in de bouw worden gebruikt, zoals de zichtbare en onzichtbare lasers voor het uitzetten van loodrechte verticale en horizon tale hoeken. De meest nauwkeurige ta- chymeters stonden uitnodigend opge steld, zoals de Leica 2002 die met een meetnauwkeurigheid van enkele tien den van millimeters werkt. 'Volgende' en 'niet-volgende' instrumenten ston den braaf naast elkaar, waarbij Reijer- kerk de voordelen van een volgende ta- chymeter duidelijk maakte: het werk kan door één persoon worden uitge voerd, en dat spaart geld soms, want bij een klant bleek aan het eind van de meting dat het hele instrument door iemand anders was opgeladen en mee genomen. Verkeerd baasje gevolgd dus. Er stonden instrumenten die op pris ma's meten (en die heb je ook weer in soorten) en andere die het reflector- loos kunnen. En dan ineens staat er een ouderwetse theodoliet; hij stond nog scheef ook. Maar dat was de stu denten niet te verwijten, dat was op dracht en simuleerde de opstelling op een scheepsdek. Op die wijze kunnen maten evenwijdig of loodrecht op het dek worden uitgezet. De voorstelling werd afgerond met een voorraadje MOUS-onderdelen waarmee in hoge gebouwen de maatvoering van de be gane grond met millimeternauwkeu righeid omhoog kan worden gebracht tot op de bovenste verdieping, soms op een hoogte van honderd meter. De studenten hebben het gezien, het ziet er allemaal mooi uit, toch maar eens nadenken over die geodesiestu- die. Het is allemaal veel ingewikkelder dan ik dacht, zegt Kees. Ik dacht over landmeetkunde: een beetje heen en weer lopen met een baak en dan heb je het wel gehad. Maar dit is veel interes santer. Er is in beeld gebracht hoe het landmeten verschuift naai de technische hoek en hoe de vakkennis van de landmeet kundigen daarin tekortschiet. Er is de laatste jaren wel door veel bedrijven getracht werk in die wereld te bemachtigen, Scutosbedrijfsopleidingen te Utrecht bereidt een cursus voor van 1 a l1/2 jaar, waarbij de bedrijfsmedewerkers gedurende één dag per week het uitstroomprofiel Land meetkunde kunnen volgen. De mbo-certificaatregeling is hierop van toepassing en voor de gediplomeerde me dewerker in bezit van het mts-diploma Weg- en Water bouwkunde kan op deze manier een tweede diploma Landmeetkunde worden verkregen. Uiteraard zal met de betrokkenen een intake-gesprek moeten plaatsvinden om het kennisniveau te bepalen. Het wordt niet onwaar schijnlijk geacht dat de ontbrekende kennis op een extra dag of avonddeel door het opleidingsinstituut kan wor den aangeboden, zodat de instroom ook voor deze cate gorie mogelijk wordt. Inlichtingen: ing. J. J. Joosse, telefoon (030) 281 52 26. Oefeningetje opstellen tachymeter. Twee Scutos-leraren (M. de Ruiter en J. Joosse) zijn ook mee gekomen en geven nog een toelichting hoe ze in samen werking met Geotec denken wat te kunnen doen aan het nijpend personeelstekort. De Ruiter ziet mogelijkheden in de nieuwe mbo-eisen, waarbij op alle GWW-opleidingen al in de basisopleiding veel meer landmeetkunde is verwerkt. De moeilijkheid ligt in het moment van kiezen voor de uitstroomrichting. Je moet voldoende leerlingen hebben die in de eindfase voor landmeten kie zen, want anders is het te duur. Oplos singen zijn te bedenken om één klas voor meerdere ROC's op te zetten, dat lean zeker in het westen van het land. Maar het moet ook mogelijk zijn dat studenten die de uitstroomrichting ci viele techniek kiezen, na hun studie nog eens terugkomen voor een aan vullende studie landmeetkunde. Een soort kopklas dus. Studenten hebben altijd interesse verder te leren en op deze wijze geeft dat een mogelijkheid. Het bedrijfsleven kan daarop inspelen door aangenomen civieltechnici de mogelijkheid tot die studie te bieden, bijvoorbeeld door ze één dag per week vrij te geven om naar school te gaan. Geotec wil dat in ieder geval aanbie den en misschien volgt de rest van het bedrijfsleven. De onderwijsbonzen moeten er wel mee akkoord gaan dat de beoogde eindtermen voor mbo-landmeetlcunde daarmee worden gehaald. GEODESIA 2001-5

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 39