j 43ejaargang 2001-5 T www.geodesia.nl 228 Het nieuwe studie programma Landmeetkunde in het mbo H. Schepers 236 Een generieke geografische querytool (2) 250 Een Fries driehoeksneten een Fries coördinaten stelsel (3) J. H. Holsbrink 258 Een dagje... Technisch meten met Geotec 227 22 7 234 246 248 256 263 265 267 269 269 271 272 273 GEODESIA komt ELF maal per jaar uit (juli en augustus gecombineerd). issn: 1385-7517 eod Ie si ia IJDSCHRIFT VOOR GEODES IE EN G 1 0 - 1 N F C I R M A T 1 E Met ingang van komend studiejaar zal de opleiding mbo-geodesie een drastische verandering ondergaan. De opleiding zal als zodanig verdwijnen en opgaan in de opleiding 'Middenkaderfunctionaris Infratechniek', waarbij aan het einde van de studie (na het 5e semester) een uitstroomkeuze kan worden gemaakt naar Geodesie of Civiele techniek. De auteur beschrijft de voorgeschiedenis van de Geodesie-opleiding en hoe tot deze keuze is gekomen. Tevens geeft hij een uitvoerige opsomming van het opleidingsprogramma en van de eindtermen die dan gaan gelden. Tenslotte vraagt hij zich bezorgd af of de nieuwe situatie wel een verbetering zal zijn. Een generieke geografische querytool is een platform voor het geïntegreerd bevragen van meerdere geografische gegevensverzamelingen en daaraan gerelateerde thematische gegevens. Het kent twee belangrijke componenten: de 'backend', een ruimtelijke database, en de 'frontend', een (geo)grafische gebruikersinterface voor het op een gemakkelijke wijze formuleren van vragen en het tonen van de resultaten. Het eerste artikel in het vorige nummer is ingegaan op de theoretische achtergrond. Dit afsluitende deel behandelt de praktijksituatie binnen het Kadaster. In de vorige afleveringen is beschreven dat er in het midden van de 19e eeuw in Friesland een driehoeksmeting is uitgevoerd. Daarnaast zijn er voor de vervaardiging van de kadastrale kaarten in het begin van de 19e eeuw lokale netten berekend, en voor de vervaardiging van de Topografische en Militaire kaart van Nederland werd in het midden van de 19e eeuw het net van Krayenhof verdicht. In het begin van de 20e eeuw kwam het stelsel van de Rijksdriehoeksmeting gereed. Daardoor konden zijdelengten van driehoeken van vier netten worden vergeleken. In dit laatste artikel wordt ingegaan op deze vergelijking, waaruit belangrijke conclusies worden getrokken. Steeds meer geodetische ingenieursbureaus breiden hun werkzaamheden uit in de richting van andere disciplines. Meet- en uitzetwerk ten behoeve van de bouw en maatvoering bij ingewikkelde constructies zijn allang geen uitzonde ring meer. Bij Geo tec in Zwijndrecht is het zelfs zo ver doorgeslagen, dat veel van hun werk nauwelijks nog als landmeetkunde is te herkennen, volgens de directeur. De auteur ging een dagje kijken wat dat allemaal betekende voor het ingenieursbureau, maar ook voor de opleidingen in de landmeetkunde. Eindelijk gevonden Agenda 150 jaar Landmeetkunde en Cartografie in België 24e GITA-conferentie in San Diego - verslag Erratum Opleidingscentrum voor infrastructuur in Harderwijk Reactie Van het web NCG-bericht Stichting Geodesia Informatie Bedrijven en diensten J; Techniek/producten Colofon Stichting Geodes prof. dr. ir. P. J. M. van Oosterom ir. B. Maessen drs. W. Quak Theo Scheele GEODESIA 2001-5

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 3