Geodesie is meer dan GIS Reactie op reactie Reach e GEOD IE'*- Promotie Ik heb het arti kel 'Geodesie is meer dan GIS' (Geodesia 2001 no. 1, p. 4) met meer dan ge wone belangstel ling gelezen. Het promoten van het vakgebied geodesie en het bevorderen van goed onderwijs met voldoende stu denten heeft altijd mijn bijzondere be langstelling gehad. Met name ben ik betrokken geweest bij het lbo- en mbo- onderwijs voor de geodesie. Hoewel ik voor die opleidingen liever spreek van landmeten, omdat dat bij de adspi- rant-studenten voor die opleidingen beter aanslaat. Tien a vijftien jaar gele den hebben we voor de vier mbo-oplei- dingen landmeten een paar jaar ach tereen een grote campagne gehouden, W. A. van Beusekom, hoofd NAP. waaraan niet alleen de vier scholen meewerkten, maar ook de geodetische bedrijven, zowel overheid als particu lier. Met succes, want in plaats van veertig a vijftig leerlingen meldden zich er twee achtereenvolgende jaren zo'n honderzestig en honderd aan. Bij de nu gevoerde campagne is men op sommige plaatsen teleurgesteld, maar zijn er op andere plaatsen suc cessen geboekt. In deze tijd waarbij de (semi-)overheid in hoofdzaak zorgt voor opdrachten en het bedrijfsleven voor de uitvoering, moeten beide sec toren beseffen dat het in beider belang is dat er instroom komt bij de oplei dingsinstituten op alle niveaus. Zon der instroom in de geodetische oplei dingsinstituten zal er geen uitstroom komen van vakmensen en bloeden de bedrijven langzaam maar zeker dood. Met andere woorden, het is van groot belang dit soort campagnes regelma tig te herhalen en samen met de oplei dingsinstituten wegen te vinden om de scholieren te bereiken en te interes seren voor ons mooie en veelzijdige vakgebied. Een suggestie kan zijn ruim van tevoren de schooldecanen te bena deren van bijvoorbeeld mavo's, vwo's e.d., deze op de komende open dagen van onze sector te wijzen en hen de suggestie te doen om scholieren die op zo'n dag een bedrijf bezoeken studie punten te geven voor een verslag daar van. Stimuleer vanuit de Stichting Geode sia niet alleen de ingenieursbureaus, maar ook (semi-)rijksdiensten, provin cie, waterschappen, grotere gemeen ten en nutsbedrijven om mee te doen bij een volgende campagne. De oproep van de heer Van Beuse kom suggereert dat bij de actie van vorig jaar alleen inge nieursbureaus zijn opgeroepen om mee te doen. Niets is minder waar. De promotiecommissie heeft op alle mo gelijke manieren alle diensten en be drijven opgeroepen zich aan te mel den. Dus zeker ook de (semi-)rijksdien- sten, provincies, waterschappen en grotere gemeenten, helaas echter met weinig resultaat. De schrijver geeft niet aan hoe die laatstgenoemden wèl zijn te bewegen om mee te doen. Dat er ongeveer tien jaar geleden met succes grote acties zijn gevoerd (op voorstel, en met inzet en geld van de Stichting Geodesia en de door haar in gestelde promotiecommissie), is juist. Maar ondanks het feit dat er de jaren daarna met evenveel inspanning als toen, acties zijn gevoerd, liep het aan tal aanmeldingen voor de opleidingen terug; een probleem waarmee alle technische opleidingen te kampen hebben. Henk Leenders en Theo Scheele, namens de voormalige Geodesie promotiecommissie. Ook de suggestie om middelbare scho lieren via decanen te benaderen is een open deur. Meer dan tien jaar lang zijn de decanen bestookt met alle soor ten promotiemiddelen, ook tijdens de laatstgenoemde campagne voor de GIS-dag. Tel daarbij op dat de mbo-opleidingen niet meer op de markt zijn met een specifieke geodesie-opleiding, maar nu moeten gaan werven voor instroom in de weg- en waterbouw, en mede daar door hebben aangegeven dat voor hen de geodesiepromotie niet meer hoeft, moge het duidelijk zijn dat de sugges tie van de heer Van Beusekom, hoe goed ook bedoeld, het probleem niet zal oplossen. Dat de bedrijven dood zullen bloeden door gebrek aan geodetisch opgelei den, wordt niet zo door het bedrijfs leven zelf ervaren. Ware dat wel het geval, dan zouden juist die zich veel harder inspannen om daarin actie te ondernemen. Dat geldt trouwens ook voor overheidsdiensten, want onze grootste werkgever op dat gebied heeft zich de laatste vijftien jaar kunnen redden zonder mbo-afgestudeerden in dienst te nemen en het ziet er ook nog niet naar uit dat daarin op korte ter mijn verandering komt. Desondanks is de Stichting Geodesia met de heer Van Beusekom van me ning dat promotie voor het vakgebied noodzakelijk is. Het vinden van de juis te wegen daarin is echter het pro bleem. Suggesties blijven welkom. GEODESIA 2001-5

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 41