Een aardse blik en andere mysteries... j¥ Van het WEB Perceptual Ambiguity Ouchi Illusion 'Hall of Illusions' Historisch fotomateriaal op internet Berry van Osch, internetredacteur. Even iets niet-geodetisch, alhoewel het wel degelijk iets met wiskunde, of lie ver ruimtelijk inzicht, te maken heeft. Liefhebbers raad ik echt aan eens te gaan kijken op http://www.illusion works.com/html/hall_of_illusions.html (fig. 6). Deze website toont een grote hoeveelheid puzzels en 'Escheriaans' werk, van de onmogelijke driehoek (fig. 5) tot de continu oplopen de traptreden, onmogelij ke puzzels, enzovoort. Ook onmogelijke dynamische figuren, die bij ingespan nen turen lijken te bewe gen. Enkele voorbeelden zie je in fig. 3 en fig. 4. Er zijn er nog veel meer - even een filmpje down loaden - en ook wordt uitgelegd welke principes achter elk schijnprobleem schuilgaan. Op de startpagina kun je ook nog kiezen of je als beginner of als gevorderde wilt worden beschouwd. Er wordt met ieders niveau rekening ge houden... de uitleg bij elke illusie va rieert van zeg maar mavo-niveau tot populair-wetenschappelijk. En nog iets anders bij dit adres: click eens op de button 'site map', en een window opent zich waar op fraaie wij ze de gehele opbouw van de website 'grafisch'wordt getoond. Fig. 6. Illusion Works- logo. Het activeren van de noaa.gov/historic/c8igs/ weblink www.photolib. index.html resulteert in een Amerikaanse site Fig. 1. van het NOAA (National NOAA-logo. Oceanic and Atmosphe ric Administration, fig. 1) met meer dan drieduizend doorgaans historische foto's op internet over allerlei onder werpen rond 'coast geodetic survey'. Fig. 2. Tropische cycloon bij Madagascar. Veel fotomateriaal gaat over de uitvoe ring van werkzaamheden rond geofysi ca, fotogrammetrie en oceanografie, vooral bezien vanuit het militaire as pect van deze disciplines. Een aanra der voor liefhebbers van de geschiede nis van de geodesie. De NOAA Photo Library is overigens nóg veel uitgebrei der Kijk op hun homepage ook even naar de 'image of the day', een hoge re solutie satellietopname. Voorbeeld is fig. 2 van een tropische cycloon bij Madagascar van 8 januarij.l. Do you see an old woman or a young woman in this illustration? They are both present, but you will not be able to see both of them simultaneously. Once you perceive botl figures, see if you can get them to fluctuate back and forth between the two interpretations. Fig. 3. De oude vrouw en de jongedame. Move your eyes around the image. Does the circular middle section appear to separate from the rest of the figure? Does it appear to be at a different depth and even move? Fig. 4. Beweegt die cirkel nu? Fig. 5. De onmogelijke driehoek. GEODESIA 2001-5

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 43