NCG bericht Nederlandse Commissie voor Geodesie Nieuw werkplan van de Subcommissie Geodetisch Onderwijs De Subcommissie Geodetisch On derwijs van de NCG heeft een nieuw werkplan gepresenteerd. In het werkplan zijn concrete activitei ten geformuleerd voor de bevordering van het ontwikkelen van competenties in alle lagen van het geodetisch onder wijs, het bevorderen van de samenwer king tussen de onderwijsinstellingen en structuurverbetering, en het bevor deren van de perceptie van het vakge bied bij potentiële studenten. Het werkplan is opgesteld na uitvoe rige besprekingen in de Nederlandse Commissie voor Geodesie en met be trokken deskundigen buiten de Com missie. Op 1 november 2000 hebben ruim dertig deskundigen en betrokke nen op het gebied van het geodetisch onderwijs tijdens een themavergade ring van de Commissie de uitkomsten van het rapport 'Het beroepsprofiel van de geodeet, nu en in de toekomst' besproken. Voorafgaand aan de discus sie zijn er referaten en co-referaten ge geven door vertegenwoordigers van onderwijsinstellingen, beroepsvereni gingen en het beroepsveld. Competenties De aanwezigen waren in het algemeen tevreden over het aanleren van techni sche competenties door de opleidin gen. Over competenties als klantvraag, management en interdisciplinair sa menwerken liepen de meningen uit een. De meeste aanwezigen vonden dat ze meer aandacht moeten krijgen in de opleidingen. Hierbij werd een sterke relatie gelegd met het probleem van de instroom van studenten. Hoe profileer je de opleidingen? Geconsta teerd werd dat er te weinig communi catie naar de markt is over het onder wijs en het onderzoek. Verder werd vastgesteld dat in het mbo te weinig onderwijs wordt aangeboden in de geo-informatica. Structurele veranderingen De meeste aanwezigen pleitten voor een bundeling van krachten. Struc tuur verander je echter niet van de ene op de andere dag. Daarom is het be langrijk om gezamenlijk de stappen te schetsen over hoe tot een nieuwe structuur te komen. Hiervoor kunnen de huidige plannen in het onderwijs worden gebruikt (Bacherlor- en Master- opleidingen). Een aantal aanwezigen wilde verder gaan en pleitte voor (fy sieke) concentratie van de opleidingen en aanverwante activiteiten. Werkplan De Subcommissie Geodetisch Onder wijs heeft naar aanleiding van de themavergadering haar eerdere plan nen herzien. Hieivoor zijn drie uit gangspunten gekozen: het bevorderen van voldoende aandacht voor het aan leren en ontwikkelen van de juiste competenties in het geodetisch onder wijs op alle onderwijsniveaus, de ko mende structuurwijzigingen in het onderwijs en de activiteiten van de Subcommissie zijn dienstbaar aan de bevordering van de instroom in het geodetisch onderwijs. Acties Voor de uitvoering van het werkplan is een aantal concrete activiteiten ge formuleerd. De Subcommissie treedt in overleg met de onderwijsinstel lingen over het invoeren van compe tenties in de curricula zoals voorge steld in het rapport 'Het beroepspro fiel van de geodeet, nu en in de toe komst'. Er wordt een overleg gefaciliteerd tus sen de betrokken onderwijsinstellin gen om in gezamenlijkheid de komen de invoering van de Bachelor/Master- structuur te bespreken. Voorgesteld wordt om dit op twee fronten te doen, namelijk een overleg over een goede afstemming van de Masterfase tussen het universitair en internationaal on derwijs, en een overleg over een goede afstemming van het onderwijs tussen de hbo-onderwijsinstellingen. Voor het mbo wordt de Stichting Geo- desia gevraagd om in overleg te treden met vertegenwoordigers van de instel lingen, om te bezien in hoeverre meer beroepsoriëntaties dan alleen civiele techniek kunnen worden aangebracht in het lesprogramma. De Subcommissie zal als klankbord groep fungeren, waarbij vertegen woordigers van de Stichting Geodesia, het Geodetisch Platform, de VNBG en de commissie Onderwijs en Praktijk van de NVG/VVL worden uitgenodigd. De betrokken partijen worden opge roepen tot een gezamenlijk door het onderwijsveld, de beroepsverenigin gen en de werkgevers gedragen publi citeit om de instroom van studenten te bevorderen. Voor de naamgeving van het onderwijs kan worden aangesloten bij een marktonderzoek dat de afde ling Geodesie TU Delft wil houden on der scholieren. Tenslotte wil de Subcommissie de on derwijsinstellingen uitnodigen om in de voorlichtingsactiviteiten een ster kere nadruk te leggen op de maat schappelijke relevantie van het vak. Om een goede loopbaan te bewerkstel ligen dient in de curricula ruime aan dacht te worden geschonken aan com petentieontwikkeling en persoonlijk heidsvorming. Het werkplan van de Subcommissie is gepubliceerd op de website van de NCG. Frans Schröder NCG (www.ncg.knaw.nl) GEODESIA 2001-5

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 45