STICHTING GEODESIA VMDR wordt Geo-VenW INFORMATIE Nationaal Digitaliseringsplan voor de Archieven De kleur van Nederland: mensen wonen en werken 1800-1970 Zalm remt Galileo Op 20 maart 2001 heeft de bij de Stichting Geodesia aangesloten Vereniging Meetkundige Dienst Rijks waterstaat (VMDR) haar naam gewij zigd in Geo-VenW. Deze naam past beter bij de ambitie van de vereniging om vakgenoten binnen het hele Minis terie van Verkeer en Waterstaat te be dienen. Ook doet de nieuwe naam recht aan de verbreding van het vakge bied. In de nieuwe statuten van Geo- VenW is de doelstelling van de vereni ging als volgt geformuleerd: "De ver eniging heeft ten doel het bevorderen van de kennis van de leden over het proces van de geo-informatievoorzie- ning binnen het Ministerie van Ver keer en Waterstaat in de meest uitge breide zin, alsmede het bevorderen van de algemene belangen van de be trokken vakgebieden". Inlichtingen: Pieter Meijer, p.g.meijer@mdi.rws.minvenw.nl. De koepelorganisatie DIVA (Vereni ging voor de Documentaire Infor matie Voorziening en het Ar chiefwezen) heeft in oktober 2000 aan staatssecretaris van der Ploeg het nationaal Digita liseringplan voor de Archieven gepresenteerd, onder de titel 'De kleur van Nederland: mensen wonen en wer ken 1800-1970'. Het kabinet heeft in de najaarsnota hiervoor 3,6 miljoen gul den gereserveerd, waarna DIVA is ge vraagd een plan te presenteren voor de concrete besteding van dit geld. Dit heeft geleid tot een projectvoorstel met als kern: digitalisering van de ka dastrale kaart 1832 en de driedimen sionale opbouw van die kaart door middel van foto's, kaarten en tekenin gen. Ook het Kadaster heeft medewer king toegezegd door haar kennis en er varing in te brengen. De planning is er op gericht om in het najaar van 2002 de woonomgeving als deelproject van de Kleur van Nederland via internet te presenteren. Momenteel wordt bij een aantal ar chiefinstellingen al gewerkt aan digi talisering van de woonomgeving. His- torisch-topografische atlassen worden in hoog tempo gedigitaliseerd en in sommige provincies en steden zijn on derdelen van de Kadastrale kaart 1832 (het minuutplan) reeds in digitale vorm beschikbaar. Het nationaal digi taliseringplan moet er met name voor zorgen dat deze afzonderlijke activitei ten in samenhang worden gebracht. Gestreefd wordt naar standaardisatie en onderlinge samenwerking. Als het plan is voltooid, zal het mogelijk zijn via internet te achterhalen hoe ie mands huis, straat of omgeving er vroeger uitzag, wie de bewo ners waren, hoe ze heetten, welk beroep ze uitoefenden en wat de waarde was van de wo ning. Alle minuutplans in Nederland (17.000 stuks) en de verzamelkaarten (1500 stuks) zullen zo spoedig mogelijk digi taal worden gemaakt en op internet worden geplaatst. Om het zoeken en raadplegen te vergemakkelijken moe ten de plans in het stelsel van de Rijks driehoeksmeting worden gebracht. Mogelijk zal ook de topografische kaart van Nederland zichtbaar worden gemaakt, alsmede andere kaarten. Ook zal een koppeling met de Oorspronke- De EU-ministers van Financiën ge ven vooralsnog geen groen licht voor het opzetten van het Europese satellietproject Galileo, dat onder meer het verkeer veiliger moet maken. Een aantal van hen vindt dat er eerst meer zekerheid moet komen over de financiering. Volgens minister Zalm is het aantal tegenstanders groot genoeg om het project voorlopig in de ijskast te houden. Op speciaal verzoek van Zalm stond het onderwerp gisteren op de agenda van de maandelijkse bijeenkomst van de EU-ministers van Financiën in Brus sel. Hij maakt zich grote zorgen over de betaalbaarheid van het satelliet navigatiesysteem. Daarmee is zo'n 3,2 miljard (7 miljard gulden) ge moeid. De helft daarvan zou van priva- lijlce Aanwijzende Tafels (OAT's) uit 1832 tot stand worden gebracht. Het raadplegen van de archiefgege- vens op internet moet mogelijk wor den door intypen van een huisadres. Inmiddels is een stuurgroep geïnstal leerd, waarin zitting hebben: F.G. Kor- des (bestuursvoorzitter DIVA), dr. M. W. van Boven (algemeen rijksarchivaris) en mr. J.W.J. Besemer (voorzitter van de Raad van Bestuur van het Kadaster). Onder de stuurgroep opereert een pro jectgroep onder leiding van een pro jectleider. Tevens zijn drie projectlei ders gepland voor de afzonderlijke deelprojecten. Hiervoor zijn vacatures opengesteld en binnenkort gaan de eerste 'pilots' van start. Inlichtingen: www.divalcoepel.nl. Theo Scheele te finanders moeten komen, maar die laten het tot dusver afweten. "Een veeg teken", aldus Zalm. Als het bedrijfsleven geen belangstelling heeft mee te betalen, valt volgens de be windsman de maatschappelijke rele vantie van het project te betwijfelen. Bovendien bestaat al een soortgelijk Amerikaans project, waarvan gratis ge bruik kan worden gemaakt. Zalm wilde met zijn actie vooral voor komen dat Galileo volgende week tij dens een top van de EU-leiders in de Zweedse hoofdstad Stockholm door voorstanders als Frankrijk wordt door gedrukt. Ook de Europese Commissie wil graag zo snel mogelijk met het sa tellietproject beginnen. Galileo zou 14.000 banen opleveren. (ANP, 12 maart 2001) GEODESIA 2001-5

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 47