Vernieuwing Nieuwe situatie De afgelopen tien jaar is er binnen de GWW-sector gewerkt aan de ontwikke ling van beroepsprofielen, eindtermen en leerplannen voor de secundaire be roepsopleidingen in deze sector: de vroegere mts-opleidingen Weg- en Wa terbouwkunde en Landmeetkunde, thans de opleidingen Middenkader functionaris GWW en Middenkader functionaris Geodesie. De op de in 1989 uitgevoerde beroepenanalyse ge baseerde beroepsprofielen en de daar bijbehorende eindtermen waren dui delijk aan onderhoud toe. Het bestuur van de SBW heeft dan ook besloten om een nieuwe beroepenanalyse te laten uitvoeren, de kwalificatiestructuur te herzien, nieuwe beroepsprofielen op te stellen en in het verlengde daarvan een nieuw eindtermendocument te ontwikkelen. Aan de basis van het nieuwe eindtermendocument Midden kaderfunctionaris Infratechniek lig gen de resultaten van een beroepen analyse die is uitgevoerd in de tweede helft van 1999. De resultaten hiervan zijn neergelegd in het 'Eindrapport van de beroepenanalyse 1999' [1], Meer dan vierhonderd werknemers op mbo- niveau hebben in vragenlijsten in detail aangegeven welke werkzaam heden zij verrichten, welke bevoegd heden en verantwoordelijkheden ze hebben en welke functie ze bekleden binnen hun bedrijf of instelling. H. Schepers, gepensioneerd leraar landmeetkunde ROC Oost-Nederland te Hengelo. Tabel 2. Diploma Middenkaderfunctionaris Infratechniek differentiatie Landmeetkunde Naam deelkwalificatie keuze Algemene infratechniek V Ontwerp beheer V Uitvoering V Algemene landmeetkunde V Landmeetkunde K Deze vijf deelkwalificaties leiden tot het diploma Middenkaderfunctionaris Infratechniek, differentiatie Landmeetkunde Uit de analyse van al deze gegevens zijn vijfentwintig beroepsprofielen af geleid. Deze zijn besproken met een begeleidingscommissie, bestaande uit acht vertegenwoordigers uit het beroe penveld en twee uit het scholenveld. In deze commissie zat één vertegenwoordiger uit de land meetkundige wereld; het onderwijs bestond uit twee verte genwoordigers uit de GWW-sector. In overleg met deze begeleidingscommissie zijn twaalf beroepsprofielen aan gemerkt als bepalend voor de inhoud van de opleidingen. Deze twaalf beroepsprofielen zijn onderling vergeleken en waar mogelijk samengevoegd tot uiteindelijk drie kwali ficatieprofielen (uitstroomprofielen) van de nieuwe oplei ding: Ontwerp beheer; Uitvoering; Landmeetkunde. Omdat de profielen Ontwerp beheer en Uitvoering veel gemeenschappelijk hebben, is de aanbeveling gedaan om deze samen te voegen tot één uitstroomprofiel. De gevolgde procedure en de resultaten en aanbevelingen van de be roepenanalyse zijn goedgekeurd door de COB (Commissie Onderwijs Bedrijfsleven) en het bestuur van de SBW. Het ontwerp van de nieuwe opleiding is gebaseerd op de drie eerdergenoemde kwalificatieprofielen. Verder hebben de conclusies van de conferentie met het onderwijsveld in Nulde-Putten op 5 november 1998 als uitgangspunt ge diend bij het ontwerp van de opleiding. Het resultaat is weergegeven in tabel 1. Na het voltooien van de opleiding behaalt de leerling het diploma 'Middenkaderfunctionaris Infratechniek'. Vóór het zesde semester moet een keuze worden gemaakt of hij zich wil specialiseren in Civiele tech niek of Landmeetkunde. Deze specialisatie komt als aan tekening op het diploma (tabel 2). De eindtermen zijn geformuleerd op taakniveau. Dat wil zeggen dat een eindterm een beroepstaak omschrijft, die de beroepsbeoefenaar in de praktijk uitvoert. Om deze be roepstaak te kunnen uitvoeren moet de beroepsbeoefenaar beschikken over vaardigheden en kennis. Dit zal in een later stadium worden uitgewerkt in praktijktoetstermen en theorietoetstermen. Dit verklaart meteen waarom in de eindtermen bijvoorbeeld de AVO-valcken niet zijn terug te vinden. Het gebruiken van wiskunde, natuurkunde en talen is geen beroepstaak, het ligt op het niveau van vaar digheden en kennis, dus op toetstermniveau. In de eerste deelkwalificatie Algemene Infratechniek zijn eindtermen ondergebracht die beroepstaken van beperkte omvang en complexiteit beschrijven. Verder wordt een basis gelegd voor complexere beroepstaken door de toe voeging 'op aanwijzing'. In de deelkwalificaties Ontwerp beheer, Uitvoering en Algemene landmeetkunde zijn met name de technische beroepstaken ondergebracht, die de drie profielen van elkaar onderscheiden. In de deelkwalifi caties Civiele techniek en Landmeetkunde zijn behalve de complexe technische beroepstaken ook de kadervaardig heden ondergebracht. GEODESIA 2001*5

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 7