Ziekenhuis Hulsfwt. O 20.2 nulsfort vensmodel wordt in nauwe samen werking met de Topografische Dienst vormgegeven. Fig. 6. Objectvorming. Type soort Verbinding rivier veiling loofbos Streek- veldnaam Meta-informatie is van belang voor de uitwisseling, maar ook voor het direc te gebruik. De klant moet weten waar de data vandaan komen, op welke wijze ze zijn ingewonnen, en wat de actualiteit en de nauw keurigheid zijn. Deze informatie dient tot op objectniveau voorhanden te zijn. Entiteit Wegdeel ID12&5 V Wegdeel 5 Attribuut Waarde Type Verbinding Brdklasse >7m wegsrt Regionale weg Type vlakte gebruik parkeren Geogr. nm ID 24356 Waterdeel 9673 Gebouw 95735 waartussen de uitwisselbaarheid van bestanden moeizaam en soms onmo gelijk is. Niet voor niets levert TDN mo menteel de bestanden in vijf verschil lende bestandsformaten. Uitgaande van de ontwikkelingen binnen het OpenGIS-Consortium en de ISO TC211- werkgroepen om geografische gege vensuitwisseling te standaardiseren, dienen de meest open standaarden ge bruikt te worden om toekomstige uit wisseling te optimaliseren. Fase c. bestaat uit de bouw van een pro totype. Aan de hand van een reële TOPlOvector-dataset zal een objectge- richt proefbestand worden vervaar digd, dat als basis zal dienen voor het testen van het gegevensmodel en als demonstratiemodel voor de toekomsti ge gebruikers. Deze fase is onder han den bij de Technische Universiteit Delft, afdeling Geodesie, onder leiding van prof. dr. ir. P. J. M. van Oosterom. Wat willen de gebruikers? De deelrapportage van CGI-Alterra over de gebruikersspecificaties onder kent elf wensen of eisen te stellen aan een objectgericht topografisch be stand. Er is bovendien een waardeoor deel gegeven om de hardheid van de wens/eis aan te duiden (zie neven staand kader). In het navolgende wordt hier nader op ingegaan. Koppeling oudere en nieuwere versies: oude TOPlOvector-versies en de nieuwere objectgerichte bestanden dienen uit wisselbaar te zijn. Gedane investerin gen door afnemers/gebruikers mogen niet teniet worden gedaan. Ook dient de uitwisselbaarheid met afnemers die (nog) niet van de nieuwe techniek ge bruik kunnen of willen maken, over eind te blijven. Een nieuwe klant moet op iedere versie kunnen 'instappen'. Open standaarden: er wordt naar ge streefd open standaarden te hanteren. Ervaringen uit het verleden tonen aan dat de klanten gebruik maken van een grote variëteit aan softwarepakketten, Bruikbare terreinobjecten: de terreinobjecten dienen voor de gebruikers herkenbaar te zijn en afgestemd op hun applica ties. Dat betekent goed definieerbare en afgrensbare topo grafische objecten die in het terrein eveneens als object her kenbaar zijn. Landsdekkend, aaneengesloten: de huidige bestanden zijn op gebouwd per kaartblad. In de toekomst dient het bestand aaneengesloten te zijn: geen kaartbladgrenzen. Gebruikerseisen/wensen en het waart Koppeling oudere en nieuwere versie Open standaarden Meta-informatie Bruikbare terreinobjecten Landsdekkend, aaneengesloten Volgen van objecten in de tijd Multi-schaal representaties Koppeling andere bestanden Betaalbaar gebruik Toegankelijkheid Netwerkontsluiting menstelling. Met de nieuwe bestandsstructuur moet het mogelijk zijn om aan elk object een tijdskenmerk te geven. Bij een mutatie van een object blijft het oude object ge handhaafd. Dat moet het mogelijk maken om voor elk moment in de tijd de op dat moment actuele situatie te ge nereren. Multi-schaal representaties: een reeds lang bestaande wens van gebruikers is de schaalloosheid, met andere woorden, uit een basisbestand dienen alle bestanden op kleinere schalen te kunnen worden afgeleid. Tot op heden is dat, ondanks veel onderzoek, nog niet bevredigend gerealiseerd. Wel wijst het onderzoek uit dat objectgerichte bestanden een vereiste zijn om dit te bereiken. Aan objecten kunnen meer- deoordeel Nodig Nodig Nodig Nodig Nodig Nodig Gewenst Gewenst Leuk Gewenst Leuk Volgen van objecten in de tijd: uit het nieuwe product moet zowel de meest actuele si tuatie af te leiden zijn, als de histo rie van objecten. In de huidige TOPlOvector zijn geen veranderin gen van objecten in de tijd aan te geven. Wel kent elk bestand een jaartal van sa- GEODESIA 2001-6

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 11