Kopen grond niet eerst aan gemeenten Arresten Hoge Raad dergelijke constructies, met een verzoek tot nietigverkla ring komen3). In de eerste artikel-26-jurisprudentie van rechtbanken werden de zogenaamde zelfrealisatieconstruc ties met name beoordeeld in het licht van de doelstellingen van de wijziging van de Wvg. Er werd bijvoorbeeld gekeken of door de constructie de realisatie van het plan in gevaar kon komen en of er door de constructie sprake was van een prijsopdrijving van de grondprijzen. Daarbij werd door de rechtbanken niet altijd dezelfde motivering gehanteerd. In ongeveer 70% van de gevallen werd het verzoek van de ge meente afgewezen of werd de gemeente niet-ontvankelijk verklaard 4). Veel gemeenten, en soms ook grondeigenaren en ontwikke laars gingen na de uitspraak van de rechtbank in hoger be roep bij het gerechtshof. De gerechtshoven sloegen een an dere weg in en keken of er geen sprake was van een verkap te eigendomsoverdracht. Als uit een overeenkomst bleek dat de eigenaar geen risico droeg, werd geconstateerd dat het een verkapte eigendomsoverdracht was. Door de ge rechtshoven werd de lijn gehanteerd dat een dergelijke overeenkomst per definitie afbreuk doet aan de voorkeurs positie van de gemeente en die constructies werden dan ook nietig verklaard. Na de eerste uitspraken waarbij deze lijn werd gevolgd, ontstonden uiteraard discussies over de houdbaarheid van constructies waarbij de eigenaar wel een deel van het risico draagt. In dat geval zou een overeen komst misschien niet nietig worden verklaard in een arti kel 26-procedure. Uitspraken en motivering Hoge Raad Inmiddels zijn de eerste uitspraken gedaan door de Hoge Raad, de hoogste rechterlijke instantie binnen de gewone rechterlijke macht in Nederland. In die uitspraken wordt weer een volledig andere weg ingeslagen dan bij de uitspra ken van de gerechtshoven. Als een overeenkomst tot doel heeft de bestemming te realiseren, kan uit de wetsgeschie denis worden afgeleid dat deze niet in strijd hoeft te zijn Gebouw van de Hoge Raad der Nederlanden (www.hogeraad.nl). De uitspraken van de Hoge Raad In twee van de drie zaken [3] [4] is de Hoge Raad van me ning dat tijdens de behandeling bij het gerechtshof'blijk is gegeven van een onterechte rechtsopvatting'. De ge rechtshoven hebben in hun beoordeling niet de vraag meegenomen of de ontwikkelende partij bereid was met de gemeente te onderhandelen om tot realisatie van het bestemmingsplan over te gaan en of de gemeente goede gronden had om deze onderhandelingen af te wijzen. In de derde zaak [2] stelde de Hoge Raad vast dat weliswaar Zoetermeer en de grondeigenaren de bestemming wil den realiseren, maar dat niet vast was komen te staan dat Zoetermeer bereid was de bestemming te realiseren op de door Bleiswijk voorgestane manier. Het gaat overigens in alle drie de zaken om bedrijven terreinen. De Hoge Raad moet nog uitspraak doen in de eerste artikel-26 zaak op een woningbouwlocatie. DEN haag, 18 nov. Projectontwikkelaars mogen onder voorwaarden afwijken van het voorkeursrecht van gemeen ten bij het kopen van grond ten behoeve van nieuwe bestem mingen, zoals een Vincx-woonwijk of een bedrijventerrein. met de bedoelingen van de wet. Er moet volgens de Hoge Raad echter wel rekening worden gehouden met het feit dat het belang van de gemeente bij haar voorkeurspositie gelegen kan zijn in het uitoefenen van een regiefunctie. Om te bepalen of een overeenkomst af breuk doet aan dat belang van de ge meente, toetst de Hoge Raad de over eenkomsten aan een aantal criteria. Naast de bereidheid om de bestem ming te realiseren, zal vast moeten staan: dat de partijen daartoe financieel en anderszins in staat zijn; dat de partijen zich bereid hebben verklaard om zich op een zodanige wijze jegens de gemeente te verbin den, dat de gerechtvaardige belangen 3) Deze termijn is erg kort en daar komt nog bij dat het vaak onduidelijk is wan neer de termijn be gint te lopen. Als er bijvoorbeeld geruch ten zijn dat er een ontduikingscon structie aangegaan is, heeft de gemeen te dan al 'kennis ge nomen' van de rechtshandeling en begint dus de ter mijn te lopen? 4) Percentage geba seerd op de database met Wvg-jurispru- dentie (meer dan 150 uitspraken) van het Kenniscentrum Wet voorkeursrecht gemeenten (zie tekstkader). 2 NRC HANDELSBLAD Door onze redacteur akjenschrkude* GEODHSIA 2001-6

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 20