sn van de gemeente bij de verwezenlij king gewaarborgd zijn; dat het aanbod voorgelegd is aan de gemeente, die dit zonder goede re den heeft afgewezen of er geen over eenstemming bereikt is omdat de gemeente eisen stelt die zij 'met in achtneming van de wet en de alge mene beginselen van behoorlijk be stuur niet mocht stellen'. Een constructie die voldoet aan deze criteria, kan volgens de Hoge Raad vol ledig door de beugel. Met andere woor den, als partijen die de overeenkomst zijn aangegaan (meestal de oorspron kelijke grondeigenaar en een ontwik kelaar) zich bereid hebben getoond om hun deel van de locatie te ontwikkelen volgens de gemeentelijke plannen, kan de gemeente geen beroep doen op het gevestigde voorkeursrecht. Een overeenkomst die niet meer is dan een verkapte eigendomsoverdracht, kan dus ook niet nietig worden verklaard, zolang maar aan bovenstaande voor waarde is voldaan. In de zaak 'Oostveen', zoals deze vaak wordt genoemd, is nog geen uitspraak gedaan door de Hoge Raad. Maar als je de uitspraken van de rechtbank en het gerechtshof bekijkt, kan deze zaak ook een hele andere wending krijgen. In het artikel in het decembernummer van Geodesia [1] werd al vermeld dat het hier gaat om een constructie tus sen een eigenaar en ontwikkelaar (Oostveen). De betrokken eigenaar is benaderd door de ontwikkelaar, die een aantal woningen wilde bouwen op zijn grond. De overeenkomst bestond Kenniscentrum Wet voorkeursrecht gemeenten op internet. uit het feit dat de eigenaar een van tevoren vastgesteld winstaandeel werd gegarandeerd. In ruil daarvoor kreeg de ontwikkelaar de beschikkingsmacht over de grond. De rechtbank oordeelde in deze zaak dat de gemeente niet vol doende kon aantonen dat de regiefunctie door deze con structie werd ondermijnd. De ontwikkelaar had namelijk aangegeven bereid te zijn tot overleg en onderhandelingen met de gemeente. De overeenkomst werd dus niet nietig verklaard. In het hoger beroep oordeelde het gerechtshof dat er sprake was van een verkapte eigendomsoverdracht en dat dus de gemeente in de gelegenheid gesteld had moe ten worden om het perceel te kopen. De overeenkomst tus sen de eigenaar en de ontwikkelaar werd toen dus wel nie tig verklaard. Als je in deze zaak de redenering van de Hoge Raad volgt, dan lijkt het erop dat het weer in de richting gaat die de rechtbank was ingeslagen. Met name het feit dat de ontwikkelaar heeft aangegeven bereid te zijn met de ge meente te onderhandelen, zorgt ervoor dat de Hoge Raad waarschijnlijk niet de uitspraak van het gerechtshof zal overnemen. Kenniscentrum Wet voorkeursrecht gemeenten Het Kenniscentrum Wet voorkeursrecht gemeenten is opgezet door de sectie Geo-informatie en Grondbeleid van de afdeling Geodesie van de TU Delft. Doel van het kenniscentrum is het mogelijk maken om kennis over en ervaringen met het gebruik en de toepassing van de Wet voorkeursrecht gemeenten uit te wisselen. Bij het Kenniscentrum Wet voorkeursrecht gemeenten kunt u de volgende informatie vinden: Database met jurisprudentie E-mail discussielijst Onderzoek en publicaties Voorkeursrecht in Nota grondbeleid Artikel 26 Wvg: overwegingen Hoge Raad Tekst Wet voorkeursrecht gemeenten Tekst Wijzigingswet Wet voorkeursrecht gemeenten Tekst Besluit voorkeursrecht gemeenten Links Het Kenniscentrum is op internet te vinden onder www.geo.tudelft.nl/gigb/wvg-kenniscentrum. Consequenties voor het gemeentelijk grondbeleid Wat zijn nu eigenlijk de consequenties van deze uitspraken voor het gemeentelijk grondbeleid en voor het gebruik van de Wet voorkeursrecht gemeenten? Na de uitspraken van de verschillende gerechtshoven richtte de discussie rond zelfrealisatie zich met name op de vraag hoeveel risico een eigenaar moet lopen om te kunnen spreken van een ont wikkelingsovereenkomst in plaats van een verkapte eigen domsoverdracht. Nu lijlct het dragen van risico door de grondeigenaar geen voorwaarde meer te zijn om onder het voorkeursrecht uit te kunnen komen. Een overeenkomst die tot doel heeft de bestemming te realiseren, is voldoende als die realisatie maar past binnen de regiefunctie van de gemeente. Het gaat immers niet om wie de bestemming realiseert, maar dat de bestemming wordt gerealiseerd. Eie Ed* yiew Favoriet Took HeJp AjJdiett |g] hiip //www geo ludell nfg^b/wvg-kenr»scen(ium/ 3] f^Go Kenniscentrum Wet voorkeursrecht gemeenten geodesie I Het Kenniscentrum Wet voorkeursrecht gemeenten is opgezet door de sectie Geo- informatie en Grondbeleid van de afdelino Geodesie van de Technische Universiteit Delft. Doel van het kenniscentrum is het mogelijk maken om kennis over en ervaringen met het gebruik en de toepassing van de Wet voorkeursrecht gemeenten uit te wisselen. 20 februan 2001 studiemiddag Wet voorkeursrecht gemeenten en stedelijke vernieuwing Database met jurisprudentie E-mail discussielest Tekst Besluit voorkeursrecht gemeenten Links Opmerkingen over de website I Internet GEODESIA 2001-6

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 21