Zoetermeer toch actief in gebied Hoefweg-Zuid in Bleiswijk Bleiswijk zet plannen door voor Hoefweg-Zuid Wat die regiefunctie echter precies inhoudt, is niet duide lijk. In ieder geval heeft regie te maken met het sturen en beïnvloeden van een proces om zo bepaalde doelstellingen te kunnen bereiken. In de praktijk blijken gemeenten ver schillende doelstellingen te hebben, die kunnen worden onderverdeeld in drie categorieën [6]: doelstellingen met betrekking tot het grondgebruik; financiële doelstellingen; procesdoelstellingen. Hmgsche Courant Als je het hebt over doelstellingen met betrekking tot het grondgebruik, dan heb je het over doelstellingen op het ter rein van de volkshuisvesting en stedenbouw, maar bijvoor beeld ook op milieugebied. Als het gaat om het sturen van de eerste twee, dan kun je al snel denken aan het bestem mingsplan. Veel doelstellingen kunnen echter nauwelijks of niet via een bestemmingsplan worden bereikt. Zo is het moeilijk om een bepaald kwaliteitsniveau of het gebruik van duurzame bouwmaterialen via een bestemmingsplan te regelen. Als gemeenten echter hun ambities goed hebben uitgewerkt, kunnen in de onderhandelingen met de andere ontwikkelende partijen daar eventueel wel op een andere manier afspraken over worden gemaakt. Wat echter een probleem kan worden met het ontduiken van de Wvg is dat de meeste ontduikingsconstructies in een zeer vroeg sta dium van het locatieontwikkelingsproces ontstaan. Ge meenten zullen dan niet altijd al kunnen aangeven wat zij onder hun regiefunctie verstaan. De Hoge Raad suggereert daarom dat het mogelijk moet zijn dat gemeenten een arti kel 26-procedure starten (dit moet binnen acht weken na kennis te hebben genomen van de overeenkomst) en pas later in het proces aangeven welke elementen van belang zijn voor hun regiefunctie. Het is aan de ontwikkelaars om te 'bewijzen' dat zij kunnen en willen voldoen aan de wen sen van de gemeente, ook al zijn die nog niet altijd volledig duidelijk. De gemeente kan vervolgens reageren op dat aan bod. Een ander gevolg van de uitspraken van de Hoge Raad kan zijn dat de grondprijzen naar maatstaven van de gemeen ten aan de hoge kant blijven. Zolang er hoge prijzen wor den betaald voor koopwoningen, kunnen hogere grond prijzen worden betaald. Over het algemeen zullen ontwik kelaars eerder bereid en in staat zijn om hogere prijzen te betalen dan gemeenten. Door de ruimte die de Hoge Raad laat aan derden om tot realisatie van de bestemming over te gaan, zullen die derden gewoon weer tegen elkaar opbie den. Gemeenten beschouwen dat als nadelig, want door hogere verwervingsprijzen wordt het moeilijker de grondexploitatie slui tend te krijgen. Aan de andere kant worden die verwervingskosten hele maal niet gemaakt als een ontwikke laar de grond aankoopt. Gemeenten vinden het echter ook niet in het maat schappelijk belang dat de grondprij zen sterk stijgen. Bovendien is er een ander effect dat minder vaak wordt ge noemd, namelijk het effect van de ho gere prijzen voor ruwe bouwgrond op de prijzen voor agrarische grond. Daarnaast wordt het voor gemeenten moeilijker om de wel door haar ge maakte kosten van de locatieontwik keling te verhalen als ze de grond niet kunnen verwerven. Met actief grond beleid kunnen de kosten evenredig worden doorberekend in de uitgifte prijs, maar als niet alle grond in eigen dom van de gemeente is, moeten die kosten op een andere manier worden verhaald. In de huidige wetgeving be staan twee andere manieren waaraan een aantal bezwaren kleeft. Allereerst kan dat door middel van een exploi tatie-overeenkomst, gebaseerd op de gemeentelijke exploitatieverordening (art. 42 WRO). Deze privaatrechtelijke methode is gebaseerd op de bereidheid van partijen om samen te werken op grond van een overeenkomst. Kosten verhaal kan dus niet worden afge dwongen. Als wilsovereenstemming ontbreekt, is de enige mogelijkheid om via de publiekrechtelijke weg kos ten te verhalen, het heffen van baatbe lasting (art. 222 Gemeentewet). Met het heffen van baatbelasting is het wel mogelijk kostenverhaal af te dwingen, maar kunnen niet alle gemaakte kos ten worden verhaald, zoals de kosten van bovenwijlcse voorzieningen en be- stemmingsplankosten. Haagse Courant OVEREENKOMST AANCEVOCHTEN ZATERDAG 4 JULI 199B Maandag 20 juli 1998 GEODESIA 2001-6

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 22